| madymadutzu a întrebat:

Buna TPU am si eu o intrebare, eu cu prietena mea am facut sex acum o zi am facut 3 numere protejat dupa al doilea numar dupa ce ejaculasem in prezervativ m-am sters si am pus un al prezervativ dupa ceva timp din cauza miscarii mi-a s-a scos prezervativul si dupa doar m-am sters cu mana si am continuat mentionez ca la la al 3 lea nr Nu ejaculasem in prezervativ... este posibil ca ea sa ramana gravida? A zis ca azi pe 25 era perioda de ovulatie si mai are pana pe 11 cand ii vine ciclul ....ar trebui sa ia pastila de a doua zi?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ciclul menstrual al prietenei tale este de tip REGULAT si data reiesita din calcul la care urmeaza sa inceapa urmatoarea menstruatie va fi 8 Martie si data este sigura in sensul ca nu va exista o diferenta, sau daca va exista acasta se va incadra in +/- 1 zi, rezulta ca in acest caz OVUATIA s-a produs/a avut loc in data de 21/22 Februarie, Fiindca este determinat stiintific si medical ca OVULUL este VIABIL (adica poate fi fecundat) maxim 24 de ore din momentul eliberarii sale din foliculul ovarian, rezulta ca ovulul a si ''murit''d.p.d.v. al procreerii, in data de 23 Februarie. Daca ovulul nu este fecundat, in acel caz din a 2-a zi dupa producerea sa, intra intr-un proces de imbatranire rapida ceea ce provoaca degenerarea accelerata si in a 3-a sau a 4-a se destrama/dezintegreaza si in urma acestui proces o parte a fostului ovul se transforma in CORPUL GALBEN care se fixeaza pe endometru si incepe sa produca hormonal progesteron, iar celelalte resturi au fost resorbite de tesutul uterului. In concluzie astazi dupa tecerea a 3 sau 4 zile de la OVULATIE, teoretic este IMPOSIBIL sa mai existe in uter un OVUL sub forma sa cat despre VIABILITATE acest spect iese din discutie. Probabilitatea de a se putea forma o sarcina ar putea exista numai in cazul in care s-ar fi produs/ar fi existat niste dereglari hormonale foarte intense ceea ce ar fi amanat producerea ovulatiei cu 3-4-5 zile si astfel ovulatia sa se produca ASTAZI sau MAINE. In caz contrar probabilitatea de sarcina teoretic este 0 (ZERO) iar practic maxim 2-5% insa doar in cazul unor posibile dereglari hormonale. Multa sanatate!