| OanaMariaG a întrebat:

Buna TPU.am si eu o nelamurire.eu am luat cam 3 ani la rand anticonceptionale stiu ca nu este indicat asa de mult timp dar nu sinteam nici un efect advers cum ar fi duresti de cap etc.Cam la inceputul lunii martie am luat pauza si de atunci nu am mai luat ziceam sa stau numai 2 luni dar nu imi mai vine calumea ci consitenta lui este ciudata.sunt putin speriata pentru ca pe tot parcursul acestor luni nu am avut nici un fel de protectie.Luna aceasta este singura luna in care si-a schimbat total ziua in care imi venea.Sunt putin disperata dar cred ca un test de sarcina nu va fi necesar pentru ca am avut foarte mare grija.Ce parere aveti? Ar trebuie sa merg din nou la medic pentru o noua consultatie si pentru un nou tip de anticonceptionale sau sa astept pana mi se regleaza si va fi don nou normal? Multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Un "tratament" cu tablete anticoncepţionale se face cel mult 10 luni, apoi o pauză de 2 luni, apoi încă 10 luni cu tablete, apoi pauză 2 luni, etc. ( şi tot aşa se poate continua ani de zile )...

De asemenea, dacă NU ai avut nici o "problemă" cu tratamentul ( cu acest tip de pastile ), NU este recomandat să le schimbi cu un alt tip!
Dacă vrei să iei în continuare, să iei acelaşi fel de tablete!
Dacă iei alt tip de anticoncepţionale, atunci e posibil să prezinţi efecte adverse...

Apoi am nişte "nelămuriri" : la un moment dat spui că "sunt putin speriata pentru ca pe tot parcursul acestor luni nu am avut nici un fel de protectie."

La ce anume te referi?
În această perioadă aţi făcut sex "neprotejat", nu aţi folosit prezervativ sau alte metode contraceptive de "barieră" ( ovule/creme spermicide, etc. )?

Apoi, mai jos, tot tu spui : "cred ca un test de sarcina nu va fi necesar pentru ca am avut foarte mare grija."

De aici ce să înţeleg?
Aţi/a avut grijă să nu ejaculeze în tine ( dar aţi făcut dragoste fără prezervativ )?
Aţi folosit metoda "coitului întrerupt" ( deci cu scoaterea penisului afară din vagin în momentul ejaculării ), eventual combinată cu "metoda calendarului" ( care în cazul tău NU este relevantă )?

După cum vezi, sunt necesare mai multe detalii ( măcar răspunsuri la aceste întrebări ) - şi, în funcţie de acestea, apoi se poate da un răspuns mai CORECT/concret!

De asemenea, în privinţa continuării tratamentului cu tablete anticoncepţionale, eu sunt de părere că este mai SIGUR să-l continui - folosind ACELAŞI tip de pastile ( ca şi până acum ) - mai ales că, ai zis că nu ai simţit/observat nici un efect advers!

Asta e părerea mea!

Cât despre aşteptarea pe parcursul mai multor luni ( de acum înainte ), pentru a se regla singur ciclul menstrual - e posibil să dureze chiar şi 6 luni ( deoarece tratamentul cu tablete a fost îndelungat, şi bănuiesc că, pe parcursul lui, ţi s-a reglat menstruaţia )!

Apoi, trebuie să şti că, în cazul în care nu folosiţi prezervativul, CHIAR dacă nu a ejaculat în tine, EXISTĂ un "risc" ( de sarcină ) mai MIC - datorat lichidului preseminal, care POATE conţine spermatozoizi!

Lichidul preseminal este un lichid care iese cu "ceva" timp înainte de ejaculare şi POATE conţine spermatozoizi - numărul lor DIFERĂ în funcţie de mai mulţi factori : nivelul de excitaţie ( înainte de a ejacula ), un eventual sex oral practicat înainte de penetrarea vaginală, etc. - şi POATE produce sarcină ( mai ales dacă te afli în perioada fertilă )!

Acum depinde şi de partener, de motilitatea spermatozoizilor, etc! Deci, RISCUL de sarcină ar fi ( aşa cum spuneam mai sus ) de 10-15 % - şi se datorează acelui lichid preseminal!

Apoi, dacă faceţi sex NEPROTEJAT folosind metoda "coitului înrerupt" ( Coitus interruptus ) - mai ales în perioada cu fertilitate RIDICATĂ - atunci RISCUL de sarcină ESTE FOARTE MARE, mai ales dacă ai ciclu neregulat ( şi NU şti exact când ai ovulaţia )!

Metoda aceasta, "coitul înrerupt" ( adică scoaterea penisului din vagin, în momentul ejaculării ), se utilizează COMBINATĂ cu "metoda calendarului" şi, OBLIGATORIU cu folosirea prezervativului în perioada cu fertilitate ridicată!

Apoi NU EXISTĂ perioadă fertilă şi perioadă nefertilă - EXISTĂ DOAR perioade cu fertilitate RIDICATĂ ( crescută/sporită ) şi perioade cu fertilitate SCĂZUTĂ!

Nefertilitate/infertilitate ( perioade nefertile ) EXISTĂ doar atunci când eşti „sterilă" ( ca urmare a unor afecţiuni MEDICALE )!

„Perioada fertila" ( adică cu fertilitate RIDICATĂ ) incepe cu 4-5 zile inainte de ovulatie ( atat poate supravietui spermatozoidul in uter ) si se termina la 1-2 zile dupa ovulatie ( perioada in care ovulul este viabil ).

TOATE celelalte zile se CONSIDERĂ perioade cu fertilitate SCĂZUTĂ - dar, NU INEXISTENTĂ!

De aceea, recomand NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat; se poate verifica atât vizual, cât şi prin „umflare" uşoară, ca la un balon ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Şi chiar dacă se rupe, NU trebuie să disperi, deoarece este lubrefiat/tratat cu o substanţă spermicidă ( cu rol de distrugere a spermatozoizilor )!

Cam asta ar fi...

| Azµre a răspuns:

Control la medic, poate fi o infecție sau o răceală, nu are treabă cu anticoncepționalele, unele din ele se pot lua 5 ani fără pauză altele 2-3 ani și tot așa. Du-te la medic și întreabă cel mai bine.