| cory98 a întrebat:

Buna TPU :* am si eu o problema....deci am 14 ani si nu mi.a venit ciclu deloc dar saptamana trecuta mi.a curs o chestie maro timp de vreo 4 zile ( repet nu mi.a venit ciclu ) la ce sa ma astept? :*

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Sunt primele semne ale unei viitoare menstre.
Organismul se pregătește pentru această perioadă.
Poartă mereu un tamponel la tine, poate apărea oricând.
Menstra propriu-zisă se instalează în maxim 6 luni de zile.
Mare grijă.
Pa, pa.

| cory98 explică (pentru Legiuitoarea):

Adica cam in astea 6 luni poate sa-mi vina oricand? nu i.mi vine peste o\ luna dupa ce mi.a curs chestia asta maro? ( asa mi.se pare normal )

| AdyAdeluş a răspuns:

Buna! Acea secretie maro este doar inceputul. Apoi o sa ti se intample sa iti vina ciclul dar timp foarte scurt(1 zi minim). Apoi o sa iti vina peste 5 luni si o sa tina foarte mult.Si apoi se va regla treptat. Sper ca te-am ajutat!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Acea secreţie maro care ţi-a curs timp de 4 zile a fost PRIMA ta menstruaţie!

Cel puţin aşa cred, depinde ce aspect/consistenţă/cantitate avea...