| Anonim87 a întrebat:

Buna TPU :*. Am si eu o problema.imi spuneti si mie va rog cu ce as putea sa ma dau pe fata. pentru ca am foarte multe pete rosii de la cosuri...am acnee de vreo 2 ani si nu mi trece deloc. iar cand imi apare un cos mereu imi ramane pata rosie chiar daca nu il storc. Voi ce creme folositi sau ce remedii naturale stiti :d? Multumesc muult :X.

Răspuns Câştigător
| lOllipOp a răspuns:

O sa-ti enumar cateva:
poti prepara o pasta dintr-un amestec de praf de scortisoara si miere. Aceasta se aplica pe acnee seara, inainte de a merge la culcare, si se indeparteaza dimineata cu apa calda. Dupa cel mult 2 saptamani tenul va fi vindecat de infectia cauzata de excesul de sebum.

-Praful de scortisoara poate fi folosit eficient si in amestec cu o lingura de suc de lamaie.
O alta metoda consta in masarea fetei cu coaja unei lamai, dupa care se clateste cu apa caldutza.

Sucul proaspat obtinut din menta sau din fruct de papaya (la prepararea sucului vor fi folosite si coaja si semintele fructului) fac minuni impotriva acneei.

De asemenea, se pot aplica frunze proaspete de castravete pe zona afectata de acnee.winking

Alte plante si remedii naturale la care poti apela pentru a scapa de aspectul inestetic pe care il confera acneea tenului, sunt urmatoarele:
-pasta de dinti, apa cu un continut ridicat de sare, otetul, cuburi de gheata, frunzele de capsuni, extractul de aloe vera, rosiile etc. Aplicate seara si dimineaza indepartate cu apa calda.

Prin aplicarea si masarea repetata a inflamatiilor cu usturoi proaspat vei obtine eliminarea acneei, care nu va lasa nici un semn pe piele.

papa;-*

4 răspunsuri:
| Pissy a răspuns:

Da`ti cu malai. happy

| noName_8681 a răspuns:

Eu iti recomand sa mergi la un doctor dermatolog. eu stiu o pr care a fost, si a trimis-o la o clinica in cluj napoca si in 2 luni nu a mai avut nici o acnee si nici nu i-a mai aparut.

| adi_3786 a răspuns:

Nu prea sunt multe remedii, si eu am avut si m-am dat cu tot felul de creme, am incercat orice si nu a functionat nimic, au trecut de la sine, si acum imi mai apar dar le las in pace si trec de la sine.Incearca la un dermatolog totusi, poate ai alt ten. te'am pupat:*

| mally_1782 a răspuns:

Si eu am patit.stiu problema am incercat toate cremele posibile...eram in stare sa imi dau cu orice, foloseam fond de ten sau pudra pentru a se acoperi si mergea...