| anoniiiiiimmm a întrebat:

Buna TPU :* Am si eu o "problema ". Nu ma simt bine fata de familia mea, fata de prietenul meu, si fata de familia lui. Avem religii diferite, iar el ii penticostal. Ai nostri deja cam pre trag concluzii si se cam precipiteaza :-s De aici incepe confuzia cu religiile. Dar nici nu ii cazu de nunta macar :-s Si deja incep sa ma stresez cu subiectul asta. Ma preseaza din ambele partii sad ai lui insinueaza ca eu voi trece la ei, iar ai mei insinueaza ca el o va face sad Nici nu e cazu de asa ceva dar chiar de ar fi, daca eu ma duc la el ai mei raman naspa, si de vine el ai lui raman naspa. Pr meu tot zice ca sa nu ii bag in seama, nu stiu acum ce crede. Poate de aia zice prt. ca crede ca eu ma voi duce la el. Dar nu vreau sa ii " ranesc " pe ai mei... si nici nu as vrea ca el sa faca aceeasi lucru cu ai lui sad Odata m-am intalnit cu popa lor, si m-a luat de mana intrebandu-ma " il iubesti pe acest baiat " evident ca am spus ca da. si dupa aia ma intreaba ca daca il iubesc is in stare sa fac anumite sacrificii pentru el, si am spus ca da. dar sincer, eu nu ma pot gandii la fel? El ma iubeste? daca da, apoi el nu poate face anumite sacrificii pentru mine?

6 răspunsuri:
| alexiaa a răspuns:

In general e bine sa nu confunzi religia cu DumnezeuhappyE important sa crezi, nu unde te duci sa te rogi.Umila mea parere este ca daca va iubiti o sa gasiti modalitati de a rezolva orice problema.Mergeti amandoi la catolicihappyde ex.Atunci nu simte nici unul ca doar celalalt face sacrificii. Oricum, nu cred ca e cazul sa gandesti in avans.Simte-te bine cu el,fizic, psihic, cum vrei si lasa timpul sa decida daca e cazul sau nu sa-ti faci griji.Iar parintii...trebuie respectati,insa, daca neranindu-i pe ei te ranesti pe tine, atunci nu e ok.Pana la urma toti parintii ar trebui sa inteleaga nevoile copiilor lor,nu? O sa accepte orice daca e cazul, cu toate ca probabilitatea ca ai tai sa accepte si sa inteleaga e mai mare decat ai lui, cred euhappy

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nimeni din acest neam nu s-a nascut baptist, penticostal, iehovist, etc. Toti acestia au aparut in ultimii 200 de ani. Tradatorii si-au lasat religia lor si au trecut la aceste secte. Traiesc in Ardeal si vad ce se intampla cu ungurii. Ungurii care au mai putini tradatori nu prea au secte printre ei. Ei s-au suparat odata pe catolicism si au trecut la protestanti. Acum sunt impartiti intre catolici si protestanti dar nu intra in secte.Romanii s-au impartit intre diferite secte pana i-a luat dracu'. Uitati-va la si la Misa: n-o sa gasiti prea multi din alte natii. Romanii au trecut repede la baut urina. Un om care tradeaza odata va trada si a doua oara. Mai ales ca penticostalii sunt mai rai ca baptistii.

| AnaBlackVampire a răspuns:

Buna!
Dupa parerea mea religia nu conteaza. Nu va cunosc deci nu imi pot da seama daca te iubeste cu adev sau nu. Dar el dc nu poate sa devina ortodox?(ca tine) De ce trebuie sa renunti tu?

| MindBlowing a răspuns:

Mai, sincer, toti suntem frati sub acelasi Dumnezeu. Daca parintii de ambele parti nu inteleg asta, si nu recunosc ca niciuna dintre religii nu sunt complete, sunt fanatici, fara suparare. Prietenul tau are dreptate, ar trebui sa va pastrati religiile initiale, iar daca se ajunge la casatorie si familiile nu se inteleg, puteti sa faceti numai starea civila, nu e asa mare nenorocire. Pace!

| iuli a răspuns:

Si care e problema daca aveti religii diferite? Daca vine vorba de casatorie, am inteles ca exista anumite biserici care cununa doi oameni chiar daca nu sunt de aceiasi religie. Astfel, niciunul nu renunta la religia lui.

| deea12_3154 a răspuns:

Sincer,intreaga poveste imi pare o prostie.Eu nu as renunta in veci la religia mea pentru un baiat.Nu vreau sa fiu rea, dar te asigur ca n-o sa tina.happy. peace!