| Crisssu062003 a întrebat:

Bună TPU! Aș avea o nelămurire. Eu iau pastile anticoncepționale de vreo 3 luni și săptămâna trecută am avut acea pauză de 7 zile dar eu azi trebuie să încep o folie nouă având doar 6 zile pauză din cauză că mi-am pierdut o pastilă. Am avut sex neprotejat și mi-e cam frică să nu rămân însărcinată, am auzit că femeia e protejată în acea perioadă de "7 zile pauză" de la pastilă, dar eu am fost nevoită să fac pauză doar 6…. Oare ar trebuie să-mi iau pastila de a doua zi și să încep și folia de anticoncepționale sau să iau doar pastila de a doua zi și să încep folia în altă zi? Sau dacă iau mai diseară pastila anticoncepțională sunt protejată? Mulțumesc pentru eventualele răspunsuri!

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Indiferent ca ai pierdut o pastila sau nu, pauza tot de 7 zile va trebui sa fie.
Deci faci pauza 7 zile cum faceai normal si incepi noua folie in a opta zi, asa cum faceai si inainte.

Daca pastila pierduta este una din cele 21 cu substanta activa, ar fi bine sa folosesti o metoda de protectie suplimentara 2 saptamani.
Daca pastila pierduta este una din cele 7 zile de pauza, atunci faci ziua de pauza fara sa iei pastila, deoarece acelea sunt placebo, nu au niciun efect real si folosesc numai pentru a nu pierde tu sirul zilelor si obisnuinta de a lua pastilele, deci pastila in sine este irelevanta, insa este extrem de important pentru organismul tau sa faci pauza de 7 zile fara abateri.

Multa sanatate!