| Adriannek a întrebat:

Ca tot este in voga subiectul *friendzone*,am niste nelamuriri, avand in vedere ca tot ce gasesc este numai despre baieti care au intrat intr-un anumit friendzone.Am cunoscut un baiat,cu care am devenit foarte buna prietena dupa prima saptamana. Vorbim zilnic,barfim despre colegele lui, una alta.Am ajuns sa cunosc logica baietilor,care este ceva de genul :*oai ce buna e,oare ar vrea sa se combine cu mine?*,sau chestii de genul,asa ca am intrat in acest joc,si al lui,de a analiza fetele,de a vorbi chestii de baieti,incercand oarecum sa ma fac placuta.L-am incurajat,si nu stiu de ce,sa se combine cu o fata,M-a intrebat de ce eram suparata, asa ca i-am spus ca simteam ceva pentru el.Am iesit,am vorbit in continuare, insa am zis sa lasam treaba cu relatia pe vara.Nu dupa mult timp, s-a despartit de acea fata.Prietenii mei au incercat sa vorbeasca cu el,desi eu am fost impotriva,si le-a marturisit ca nu doreste sa strice prietenia dintre noi cu o presupusa *relatie*.Ok,dupa asta,din nou, cei mai buni prieteni.Cand ieseam,mereu dadea senzatia,si cateodata inca o mai face, ca simte si el ceva pentru mine.Si prin *dadea senzatia*,ma refer la imbratisari si chestii normale pentru un *cuplu*.Stiu ca tine la prietenia dintre noi,dar as vrea sa aflu daca as putea sa ies din acest *friendzone*,atata timp cat el tot da senzatia ca sentimentele sunt reciproce. Sper ca prin intrebarea mea, alte fete sa se regaseasca si sa descopere ce sa faca.

5 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Unul din sfaturile cele mai bune sa iesi din friendzone este sa ceri,asa zisului prieten,sfaturi despre o posibila relatie a ta cu un baiat.
Spune-i frumos ca ai incredere in parerea lui si intreaba-l ce ar trebui sa faci,pentru ca iti place mult un baiat,care desi da semne ca te place,nu se hotaraste sa-si exprime sentimentele pentru ca n-ar vrea sa-ti piarda prietenia.
Daca te temi ca va intelege ca e vorba despre el,schimba personajele si spune-i ca prietena sau verisoara ta,are problema asta si nu stie ce sa faca.
Si asculta-i sfatul, pentru ca solutia e la el.
Trece la feminin ce scrie mai jos si actioneaza, sper sa-ti fie de folos, situatia ta e mai mult decat frustranta, chiar nu inteleg de ce baiatul asta se teme atata de mult:

http://radiocatch22.com/cum-iesi-din-friend-zone/

Pentru ca relatiile care incep dintr-o prietenie sunt cele mai reusite,vorbiti aceeasi limba,va intelegeti unul pe celalalt, intuiti totul si prietenia, de fapt, e o dragoste platonica, n-o poti pierde iubind!

| neutrino a răspuns:

Mai astepta putin, el inca nu este pregatit pentru un pas atat de mare si se ascunde dupa clasica poveste ca ii este teama sa nu-ti piarda prietenia.

| Adriannek explică (pentru neutrino):

Faza e ca el a mai avut relatii, normal, si mereu imi spunea ca este foarte usor sa marturisesti cuiva sentimentele.

| DulceLup a răspuns:

Pupa-l! Sari pe el. Ce poate sa se intample? O relatie inseamna mai multe la un loc. Atat prietenie, cat si caracter apropiat, sex, iubire. De-aici mai lipsesc vreo 2winking Bafta!

| RobberTh a răspuns:

Uite, niște îmbrățișări și *pupici* așa pe obraz nu e nuștiu ce relatie amoroasă. O simplă relație de prietenie. Mi-a povestit un prieten că în Italia ei se ^pupă^ de fiecare dată când se intâlnesc(bine-ințeles, pe obraz) și eu fac la fel cu colegele mele așa că nu e nici un fel de problemă.