| Hypefox a întrebat:

Bună TPU!
Dacă băieții ar citi toată asta ar fi un plus căci aș vrea păreri masculine să văd cum vede ei această situație.

Am o problemă ce am identificat-o singură și tare mult aș vrea un sfat să pot să mă ameliorez.
În relația de cuplu, tot întâmpin o problemă. Sunt prea posesivă și controlatoare.
Gen de exemplu eu ca persoană, când mă pun în cuplu sunt extrem de fidelă, așa îmi e firea.
De exemplu nu dau like-uri la băieți, în rețelele de socializare am numai cunoștințe fete cu care țin legătura, adică nu am băieți, în afară poate de un unchi, verișor și așa.
La prima mea relație nu am avut probleme poate pentru ca aveam conturile partajate, eu pe al lui și el pe al meu. Aveam parole aveam tot și mai ales existase comunicarea și încrederea de la bun început. Asta fiind prima mea relație.

Acu în prezent cu actualul și practic a doua relație serioasă și al doilea partener, de la început a fost cam greu, eu m-am ținut de capul lui, el mai greu de mine, nu a existat încredere de la bun început, mi-a făcut niște faze de genu să dea atenție la altele la modul să se bage în seamă cu ele dar niciuna nu-l bagă în seamă, like-uri la orice buca, orice tâță. Și cred ca am prins o neîncredere maximă. Mai ales ca la început mi-a zis să nu-i umblu niciodată în telefon și ce să vezi, ce scandal făcuse atunci dar acum dacă îi umblu nu mai are ce să-mi zicăm cred ca pentru ca m-a văzut cat de nebună sunt și ca nu-i merge să mă fraierească. Acu pe rețelele de socializare s-a privat și el, nu mai are fete ci doar băieți, like-uri văd ca mai dă totuși, am înțeles ca-i plac anumite fete dar poate să țină pentru el, nu trebuie să evidențieze cu like-uri.
Căci am început când el doarme de exemplu, să-i controlez telefonul.
Am o limită gen în conversațiile lui nu am intrat niciodată mai ales cu familia lui.
Dar așa să văd dacă cumva mai ciripește cu o fată, dacă dă like-uri. S-a potolit pe anumite părți fiindcă i-am reproșat anumite chestii și bine, nu mi-a zis niciodată ca sunt posesivă sau controlez dar nici ca nu l-ar deranja fiindcă a zis ca s-a învățat cu mine la cum fac dar undeva sunt sigură ca ceea ce fac nu e okay. Sunt toxică cum ar fi. Să-l privez de libertate.
De exemplu de trecut gen foști nu vorbim, pe deoparte bine pe deoparte nu. Gen el da foarte puține detalii despre ce a avut în trecut și am observat ca el niciodată nu a întrebat de fostul meu, oare să fie orgoliul doar să nu se simtă mai prejos ca el și de asta să nu întrebe ce și cum a fost?
Apoi eu ca să aflu chestii am intrat în telefonul lui, așa am văzut ca mai are poze cu fosta lui etc etc. Și undeva am devenit geloasă pe faza asta. Cu fata aia se posta pe rețele, noi doi abia ne-am posta după un an, un an jumate și noi avem 2 ani de relație.
Avea video-uri cu aia împreună și poze. Avem și noi da parcă acolo zici ca era mai plin de viață și cu mine e mai mort așa crying. Nu apucase să-și facă curat în telefon, făcuse când i-am zis eu o dată mai demult dar cum sunt destul de multe nu a reușit să șteargă tot.
Deci undeva simt o gelozie vis a vis de fosta lui pentru ca a stat cu ea 5 ani de zile dar la distanță. Noi în 2 ani, dormim împreună, stăm non stop, ceea ce fata aia cred ca poate doar visa și se încredea în promisiunile lui dar cum mai are și probleme cu jocurile de noroc, de asta cred ca se despărțiseră fiindcă nu aveau un viitor.
Cu mine îmi zice ca sunt prima cu care a ajuns în stadiul ăsta să facem tot și de toate împreună, ca mă iubește așa cum sunt. Dar acum pentru capul meu se gândește numa la fosta lui, numai acolo procesează, tot am impresia ca pe aia a iubit-o maxim și cu mine e obligat să aibă o iubire foarte matură, gen rapid de o casă, o familie, copii căci are o vârstă. E mai mare ca mine cu 5 ani. Și nu-i mai arde de copilării.

Eu acum mă chinui să-l schimb, îl văd un pic motivat și ca ar vrea. Dar mă gândesc ca dacă mă fraierește cum a făcut-o și cu aia? Apoi mai simt și tristețe față de fata aia căci ea a stat 5 ani și nu l-a cunoscut într-adevăr și și-a pierdut copilăria așteptându-l.
Gen mintea mea gândește prea mult și are multe filme.

Mai dezvolt și gelozii de genul ca am ciudă pe viața lui dacă și-a trăit-o la maxim, căci eu una din cauza părinților mei fiindcă m-au controlat toată viața mea, eu nu am ieșit, nu am avut prieteni, mereu am fost la școală și acasă. Și acum am iubit și acesta abia mă scoate, simt ca nu-mi trăiesc viața deloc. La prima relație am avut aceeași treabă cu ieșirile și tot 2 ani durase relația dar l-am lăsat căci și acesta nu făcea nimic, tot în casă mă ținea.

Parcă viața mea e menită să repar oameni. De exemplu acum am aflat ca fostul se însoară după câteva luni de când e cu fata aia și cu mine 2 ani de zile ca am tras de el să îl fac să devină un om responsabil, nici să mă ceară în joacă sau ceva.
Acum cu actualul presimt ca tot așa încerc să-l fac bine să-l repar și stau după el ca într-un final să nu fie nimic și pe următoarea o ia de nevastă.

Încep să cred ca am ceva probleme da la psiholog nu vreau să mă duc să dau banii degeaba și plus ca aici în străinătate nu prea știi la cine să te duci.

Mersi dacă ați citit până aici și accept orice fel de comentariu, încerc să analizez părerile din exterior căci nu-mi dau seama de unde provine gelozia asta extremă și din nimic așa.
Momentan iubitului meu nu i-am zis cum gândesc treburile astea, este și el înțelegător mai avem și momente când discutăm așa profund dar nu mereu, rar. Și nu știu dacă să-i zic oful ăsta mare.

Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

Ești prea posesiva, gelozia e și ea o boala. În loc sa te concentrezi pe tine cum ar fi normal tu te concentrezi pe el. El nu e proprietatea ta nu poți sa l repari sau sa îl schimbi, el va evolua de la sine după cum simte el. In felul asta nu o sa poți sa faci relația sa fie frumoasa. Tu ar trebui sa te gândești la tine, la dezvoltarea ta, sa va faceți prieteni cu care sa mai ieșiți, sa ți faci o prietena doua cu care sa mai socializezi. Ar trebui sa nu te gândești ca pierzi timpul, nu e totul despre căsătorie, și dacă te măriți cu el și faceți copiii asta nu va schimba cu nimic personalitatea voastră sau problemele. Ar fi poate bine sa mergi la un psiholog fiindcă ai o teama de abandon.

10 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Nu e frumos si nici sanatos sa ii umbli in telefon, daca are de ascuns ceva o va face oricum. Unde nu exista incredere nu exista absolut nimic, pa pa relatie sanatoasa.Mai intelept ar fi sa gasesti pe cineva care gandeste la fel ca tine, care nu simte nevoia sa ofere likeuri si alte reactii pe social media. Zici ca nu ii umbli in conversatii dar vrei sa vezi daca nu mai ciripeste cu vreo fata.Asta cum vine?

Inevitabil, in timp, nu se mai poate sa iubesti precum un adolescent sau un adult de 20 si ceva de ani.Asa e firesc, te maturizezi, ai alta perspectiva asupra vietii.E gresit maxim cum stai si lasi aceste ganduri intruzive, despre o fata care nici nu mai exista in viata lui, sa iti afecteze relatia.Ai luat in calcul sa mergi la psiholog? Tot comportamentul denota lipsa de incredere in propria persoana, iar aici nu poate interveni iubitul cu nimic.

| Hypefox explică (pentru dullcat):

Deci, eu mereu am considerat ca dacă îți place ceva la sexul opus, îți place și atât. Acum de exemplu dacă începi să îi dai like peste tot și așa, undeva simți ca femeia nu-ți e de-ajuns. Așa o văd.
Iar în conversații, mă uit doar să văd dacă apare ceva nou gen un nume nou și în special dacă e fată. Atâta timp cat e totul în ordine adică nu văd ceva special, nu mă stresez.
E normal să am neîncredere atâta timp cat la început am avut încredere pe baza spuselor lui, ca nu înșeală vreodată, dar m-am simțit trădată când am găsit de vreo 2-3 ori de exemplu ca vorbea cu unele. E ca și cum cerea atenție, și dacă fata îi oferea mai mult, era plecat. El zice ca voia doar să vadă dacă îi mai merge șarmul la fete. De ce te-ar interesa așa ceva când ai femeie lângă tine, în fine. Și după chestiile astea eu am început să devin posesivă rău de tot și să controlez comportamentul.

| LoveSleep a răspuns:

Cand ai zis ca cu fostul tau aveai partajat orice, ma gandeam cu cine sa vorbesc sa pariez tot ce am pe faptul ca l-ai parasit - tu pe el. Ma bucur ca am avut dreptate.

In momentul in care asta va avea exact aceeasi transparenta, il vei parasi si pe el. Dar nu ar fi o problema, la cat de toxica esti, e o binecuvantare pentru om cand pleci.

| LordCristobal a răspuns:

Buna!
Cu tot respectul, esti prea Posesiva! Niciun baiat nu o sa sta cu tine daca tu il controlezi tot timpul si contabilizezi si cate likeuri da la fete pe Facebook.
In primul rand nu incerca sa schimbi un om. Daca vrei sa fii intr-o relatie cu cineva accepta acea persoana asa cum este ca daca tu incerci sa il schimbi el o sa zica ca tine si face ca el.
Si de ce te mai intereseaza ce face fostul? Un fost iubit nu ar trebui sa fie o grija pentru tine.
Sa nu te duci la psiholog ca dai banii degeaba, incearca sa te schimbi tu ca om.Nu mai fii asa posesiva si nu mai incerca sa schimbi pe nimeni ca nu o sa schimbe nimeni ca vrei tu.Si nu mao sta intr-o relatie cu cineva care nu are aceleasi principii cu tine.Si nu te grabi cu maritisul pentru ca fiecare se misca in ritmul lui.

| Hypefox explică (pentru LordCristobal):

Știu prea bine ca nu ar trebui sa impun nimic. Dar am ajuns la așa ceva pe baza acțiunilor lui. Dacă nu avea motive să-mi dea să mă facă geloasă, nu se pierdea încrederea și eram liniștită. Nu l controlam cu nimic, nu mă interesam de așa ceva. Da undeva pentru ca a greșit și acum știu prea multe, m-a făcut să devin așa.

| Hypefox explică:

Știu prea bine. Câteodată și eu mă pierd și nu mi mai găsesc logica. Sunt prea multe și este greu să stai să intri în pielea cuiva să vezi de ce și cum o gândește sau face așa.

| Cosmin3412 a răspuns:

Ai spus ca tu ii repari? Glumești nu? E posibil ca tu sa ii faci să-și dorească o femeie echilibrată si care are încredere in ei.
Tu nu ai încredere in ei din ceea ce ai spus. Ca da like la unele poze... Etc... Serios? Eu nici n-aș baga de seama chestiile astea minore.
Problema este la tine nu la ei. Daca fostul a luat alta fată in cateva luni, ar trebui sa te gândești ca tu ai o problemă nu ei, nu ai reparat pe nimeni, ai făcut un om sa vada cum este cu o fată normală.
Ai probleme grave, daca esti geloasă pe aventurile lui din trecut, pe faptul ca și-a trăit viața.
Ca sfat, ți-aș recomanda sa vb cu el mereu, nu doar acum despre problemele tale si tot ce te apasă.
Discuta si spune-i cum ne-ai spus nouă. Daca nu vrei sa o iei razna de tot. Poate o sa înțeleagă si împreună găsiți o cale, daca tu ascunzi de el anumite lucruri, crezi ca si el ascunde si tot asa.
Offf, femeile astea... Fac din țânțar armăsar.

| Hypefox explică (pentru Cosmin3412):

Normal ca problema e la mine, mă gândesc prea mult, poate undeva nu am făcut pace cu trecutul, mă gândesc foarte mult la "cum ar fi fost dacă" precum mă gândesc mult și la "cum o să fie"
Mă gândesc mult la trecutul meu precum și la viitor cum o să fie.
Analizez prea mult tot ceea ce se întâmplă și apoi încep cu concluzii să mi fac și să mi zic ca în viitor toate acestea nu or să mi fie bune și se termină.
Apoi mă gândesc mult la trecutul lui fiindcă totuși vreau să văd cine era atunci și să văd cum să schimbat/maturizat, ce fel de om a devenit acum.
Okay, mai pot accepta anumite comportamente, dar nu mi greși mereu când îți zic chestii de mă deranjează și cum le văd eu.
Și vis a vis de reparat. Da!
Oamenii din viața mea i-am luat mereu cu o ceva problemă ce totuși m-au făcut să stau chiar dacă nu-mi plăcea de exemplu un anumit viciu sau ceva anume din caracter dar l am acceptat așa iar mai ales dacă el are voință și mă roagă și îmi spune ca vrea ajutor și ca vrea să se schimbe, asta trebuie să fac, nu e normal?
Numai ca problema este ca se delasă imediat pe parcursul drumui și eu ma supăr pentru treaba asta.
Așa s-a întâmplat cu fostul si acum așa văd ca se întâmplă și cu actualul.
Adică eu m aș da sigur cu capu de pereți, stau sa mă lupt sa l ajut, să-i ajut mai ales ca mi cer asta și apoi nimic, adică tot ce fac e în zadar, iar mai apoi să fie o despărțire, practic pierd timp degeaba când aș putea să mi fac o familie cu cineva responsabil și serios.
De exemplu, nu mă interesează neapărat ca fostul se însoară, eu așa am auzit. Dar în momentul când eram acolo pentru tine când nu era NIMENI, tu nu luptai și trăgeam de tine și te susțineam. Undeva eu meritam chestiile astea. Nu o tarantulă ce vine și ea și ia esență bună scoasă de mine la iveală și cu mine să comportat ca un rahat. Oricine sigur s-ar simți oribil pentru așa ceva.

| Cosmin3412 a răspuns (pentru Hypefox):

Daca vezi relațiile trecute o pierdere de timp nu e bine. Si eu am ajutat in felul meu anumite fete din relatiile trecute, dar n-aș putea spune ca e timo pierdut. Din fecare relație am învățat ceva si format eu. Nu-mi pare rău si nu vreau sa regret nimic din ce a fost, le accept asa cum sunt si ma bucur sa le vad ca sunt bine. Chiar le doresc tot binele din lume, vreau sa le vad fericite. Si uite ca eu n-am pe nimnie, dar nu ma gândesc la ele cu răutate. Viitori lor soți ar trebui să-mi mulțumească mie, pentru ca eu le-am format sa devină cine sunt. Nu aștept laude, nu astept recompense, nu aștept nimic, m-am uitat mereu cum sa devin eu mai bun. Nu pot ura, dusmanie pe trecut si nu as putea sa port nici pe viitor. Tu lasă nebunia din cap, fii mai buna, nu mai fii paranoica si acceptă situația asa cum e. Poate nu e timpul sa te măriți, iar daca încă îți zboara gandul la cum ar fi, daca ar fi, etc nu trebuie sa te măriți clar. Mai intai fai ce ai de facut, simte-te bine, cand te saturi de ele si vrei o casă, atunci sa te gândești, nu sa faci pasul asta, iar dupa incep curiozitățile.
N-am idee ce relatii ai avut ai ce relatie ai acum, dar totusi nu e bine cum faci, nu-ți place relația cum merge, vorbește cu el, discuta, daca voi acum la început de drum nu puteți vorbi deschis unu cu altul, pai in viitor o sa fiti ca 2 străini.
Am impresia de multe ori ca voi întrați într-o relatie de dragul de a fi cu cineva, nu ca iubiti acea persoana.

| DoctorInFemei a răspuns:

Puneti va pe canapea, dezbracati, si ascultati reguli de iubire de la dani mocanu