| CristinaJasmine a întrebat:

Deci în momentul acesta mă confrunt cu o durere foarte mare de spate ( in partea de jos ) și ovare. Menstruația mi-a întârziat cam 2 săptămâni si mi-a venit azi. Mi-a fost foarte rău, niciodată nu am fost așa. Am vărsat, îmi tremurau mâinile și picioarele, aveam palpitații, mă luase cu transpirații reci, simțeam efectiv că leșin. Să nu mai spun de durerea care se instalase in zona de jos a spatelui, și la ovare, mă dor foarte tare și le simt inflamate, simt cum se umfla din ce in ce mai tare și simt o"răceală " așa nu știu cum să spun, in zona burții a spatelui și a ovarelor. Țin să menționez că am 16 ani și menstruația mi-a venit la 12 ani jumătate. Nu am pe cine sa întreb si nici cum sa mă duc la doctor luna asta, pentru că părinții mei sunt plecați din țară și eu stau cu fratele meu mai mic și cu un văr mai mare de vreo 20 de ani. Îmi este rușine să-i spun lui așa că vă rog ajutati-ma voi... Este normal sa am aceste dureri îngrozitoare? Ce poate fi? Daca o să mă duc singura la spital, o sa fie nevoie de consult ginecologic? Nu mi-am început viața sexuală și îmi este frica... O prietena care era virgina mi-a zis că a fost singura, fără nici unul dintre părinți iar medicul ginecolog i-a făcut ecografie transvaginala chiar dacă știa acest lucru, mi-a zis că a fost oribil și că a durut-o și i-a curs sânge, deci clar a dezvirginat-o sad Daca pățesc și eu așa? Va rog mult spuneti-mi ce sa fac și dacă va trebui sa merg la ginecolog. Ofer funda vă mulțumesc mult sad!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Uneori sunt dureri pelviene mai puternice, alteori mai slabe. ia 2 paracetamoale sau panadol (ca au acceeasi concetratie) si stai in pat.
Pune comprese cu otet pe burtica, acolo unde te doare si durerea se va diminua considerabil, pana va dispare.

cat priveste prietena ta, sunt 100 % ca a mintit, ca i s-a facut control transvaginal fiind virgina si ca ar fi fost deflorata de medic. Asa ceva este imposibil, sa faca un medic! Nici un medic nu risca sa-si piarda dreptul de a mai profesa vreodata si de a face puscarie facand lucrul asta, de aceea am spus, ca minte 100%.
Cel mai probabil fata a avut sex si acum ii este frica de reactia parintilor si a prietenilor, mintind cu nerusinare.
Mergi la ginecolog fara probleme, ca nu ti se va intampla tie asa ceva.
Iar acum sincer, sa nu mai crezi niciodata din ce spune prietena asta a ta, ca minte de ingheata apele.

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul tau este vorba de un ciclu menstrual de tipul neregulat, pe fondul unei activitati hormonale foarte dereglate ceea ce provoaca aceste intarzieri atat de mari in pornirea menstruatiei. Insa in cazul tau se pare ca este vorba si de o boala inflamatorie pelviana (BIP) adica o anexita care ''in popor'' este considerata ''rceala a ovarelor''. Anexita sau boala inflamatorie pelvină (BIP) este provocata de o infectie a organelor reproductive feminine: uter, cele 2 trompe si 2 ovare. Cauza cea mai frecventa a anexitei o reprezinta infectiile cu transmitere sexuala (BTS) insa se poate produce si ca urmare a patrunderii de bacteriile din zona anala ori vulvara prin vagin, ceea ce poate duce la aparitia anexitei. Daca anexita ramane netratata, atunci in timp de regula produce dureri cronice pelvine si poate provoca infertilitatea femeii. Cele mai frecvente simptome ale anexitei sunt de regula :
Durere pelviana; leucoree (secretie vaginala) abundenta, urat mirositoare; sangerarari intre menstruatii; senztii de durere si arsura in timpul urinarii.
Atunci cand boala este avansata si devine severa/grava apare starea febrila si se produc frisoane, durerea interna se extinde in intreaga zona abdominal-pelvina. Deseori aceste stari ce se asociaza cu febra, provoaca si senzatia de greata si varsaturile. Fiindca din descrierea ta rezulta ca este posibil sa ai o anexita cronicizata, vizita si consultatia ginecologica in cazul tau devine absolut necesara si chiar obligatorie. Fiindca doar un medic cu totul IRESPONSABIL s-ar fi putut comporta in modul descris de tine si din acest motiv personal, am rezerve serioase ca s-ar putea intampla asa ceva si in cazul tau. Este imperios necesar sa te prezinti la ginecologie in cazul in care nu doresti sa devii una dintre tot mai desele femei sterile sau cu probleme grave de infertilitate. Multa sanatate!