| PookieBear a întrebat:

Buna TPUhappy Din niste simple analize de urina si sange(colesterol,VSH, calciu etc) se poate depista o sarcina? ...sau trebuie analize speciale pentru asta? Iar cei de la laborator vor analiza doar aspectele care apar pe fisa? Multumesc:*

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie o analiza speciala, numita gonadotrofina corionica umana care se lucreaza doar la cerere. Cei de la laborator analizeaza strict parametrii careli se solicita si toate rezultatele sunt pe fisa

| zorialbi a răspuns (pentru Brigaela):

*gonadotropina corionica umana

| Brigaela a răspuns (pentru zorialbi):

Da, multumesc, ai dreptate.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Norma ca fac doar testele pentru care platesti sau care sunt cerute. crezi ca arunca ei banii asa sa faca teste de curiozitate?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Testele simple NU arată existenţa unei sarcini!

Un test de sange poate determina de timpuriu existenta unei sarcini, fie ea planificata si asteptata, fie neplanificata, datorata esecului metodelor contraceptive, test prin care este examinata prezenta hormonului de sarcina, gonadotropina corionica umana (human chorionic gonadotropin – hCG). Aceste teste vor analiza sangele pentru a incerca sa detecteze prezenta hormonului hcG.

Doctorii folosesc doua tipuri de teste de sange pentru detectarea sarcinii. Testele de sange pot detecta prezenta hormonului hCG si mai de timpuriu decat testele de urina sau testele de sarcina efectuate la domiciliu. Aceste teste pot confirma o sarcina la circa 8-10 zile dupa ovulatie.

Testul cantitativ

Acest test, numit si testul beta-hCG, poate masura cantitatea exacta de hCG din sange. Deoarece poate detecta chiar cantitati infime de hCG, este un test foarte precis.

Nivelurile HCG in general se dubleaza aproximativ la fiecare doua zile in primele patru saptamani de sarcina. Un test cantitativ de sange poate fi util pentru confirmarea unei sarcini si poate ajuta la stabilirea faptului ca sarcina progreseaza normal.

Testul calitativ

Acest test poate numai sa confirme daca este prezent hormonul sarcinii, hCG, adica daca sunteti insarcinata sau nu. Testul hCG calitativ este de obicei la fel de precis ca si testele de urina efectuate la domiciliu.

La laborator analizează DOAR ce se cere în buletinul de analiză/trimitere!

| DedeFc a răspuns:

Cumpara 2 teste de srcina dar unele mai bune, si compara rezultatele happy