| ANDREIFKA a întrebat:

eu sunt Diana. Ieri pentru prima oara am facut sex cu iubitul meu. Inca eram virgina, dupa primul numar prietenul meu si-a dat prezervativu jos ca sa nu o facem iar cu acelasi prezervativ. Si dupa, fara prezervativ, dupa ce si a dat drumul si a frecat penisul de mine, de vagin, dar fara sa il introduca. Pot ramane insarcinata?
Chiar daca si-a dat drumul in primul prezervativ cand si-a frecat penisul de mine, penisul sau era curat. Pot ramane insarcinata? Si mai ales am inteles ca la primul act sexual nu poti ramane insarcinata

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ai inteles gresit, fiindca o sarcina poate lua nastere chiar si inainte de a intretine primul contact sexual daca din neatentie sperma ajunge in vagin indiferent prin ce mod cu conditia ca acest lucru sa se intample in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual. Probabilitatea de a ajunge sperma in vaginul tau de pe un penis bine sters si curat este foarte mica insa nu cu totul imposibila. Insa pe tine nu acest lucru ar trebui sa te preocupe in primul rand ci aceea daca sexul si joaca voastra sa desfasurat INTRUNA dintre zilele PERIOADEI FERTILE sau intr-o zi din afara perioadei. O sarcina se poate forma/naste DOAR daca sperma ajunge in vagin in cele 4-5 zile ale PERIOADEI FERTILE. Cu speranta ca ai inteles in ce mod se poate naste o sarcina, sa ai Multa sanatate!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand trebuie sa stii ca ai inteles exact pe dos: primul act sexual are intotdeauna risc maxim de sarcina.
In al doilea rand nu ne explici ce inseamna ca era curat: se spalase bine de tot dupa ejaculare? daca nu, atunci trebuei sa stii ca exista risc de sarcina. El este mai mic decat la un act sxeual neprotejat cu penetrare si ca depinde de perioada ciclului menstrual in care te gaseai.

| Violleta2022 a răspuns:

Cum sa nu ramai insarcinata la primul act sexual? Cine a putut spune o asemea aberatie?
Singura conditie ca sa ramai insarcinata este ca tu sa fii in perioada fertila! Si daca prima oara cand ati facut-o neprotejat, erai in perioada fertila, atunci ramai imediat insarcinata.
Cat priveste sexul a doua oara fara prezervativ, daca l-a introdus 1 singura data in vagin, fie si pentru 2 secunde si tu esti in perioada fertila, atunci poti ramane imediat insarcinata, pentru ca pe tractul urinar erau inca spermatozoizi neeliminati de la prima de sex anterioara!
In general, a doua partida de sex consecutiv si fara prezervativ este cea mai periculoasa, din cauza spermei care ramane neeliminata pe tractul urinar.

| Emilian65 a răspuns:

Cu siguranta ca ai ramas gravida.

| kandaraki a răspuns:

Recomandare - nu mai face sex, nu e pentru tine. Decat prosti pe lumea asta, mai bine nu mai face sex@

| notusedusernam3 a răspuns:

Fata, fi atenta cum faci, du-te la spital, zile ca te doare burta, si te opereaza, iti zic din experienta, #mamalife