| Trandafir_Dan_Sebastian_1905 a întrebat:

Eu sunt un băiat care se duce la biserică iar când m-am spovedit preotul mi-a zis că e păcat să intrețin relati sexuale fară căsătorie pentru că este un păcat grav. Există aici persoane care se duc la biserică si imi pot confirma ca au făcut sex fără să fie incă căsătorite sau trebuie să respect cu strictețe sfatul duhovnicului. Fundă

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Citeste biblia!
Sau roaga-l pe preot sa stea de vorba cu tine, sa-ti explice cum este cu pacatul preacurviei si a adulterului.
Intr-adevar, credinciosii trebuie sa se casatoreasca curati si virgini, dar mai multe poti citii si tu in carti, sau gassesti informatie religioasa pe internet.
Parintele Calistrat vorbeste foarte frumos in lectiile lui despre tot, inclusiv de pacate inainte de casatorie si duap casatorie.
Tu esti micut, ar fi trebuit sa primesti si educatie religioasa acasa, de la parinti ori bunci, dar banuiesc ca ai parintii mult mai tineri, care nu-s prea crescuti cu religia-n brate!
Nu-i nimic, daca vrei sa fii un bun credincios, gaseti toate invataturile bune pe internet, sau la preotul ori duhonicul tau.

| Trandafir_Dan_Sebastian_1905 explică (pentru Violleta2022):

Greetta,nu copiezi raspunsurile dar esti numarul unu in inima mea

| Trandafir_Dan_Sebastian_1905 explică (pentru Violleta2022):

Gretta,ți-am dat fundă, zi tu că nu sunt băiat cu tine

30 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Trebuie sa faci ce spune popa nu ce face popa.

| Trandafir_Dan_Sebastian_1905 explică (pentru darrio2007):

Bă ești nebun, Dece?

| darrio2007 a răspuns (pentru Trandafir_Dan_Sebastian_1905):

Asa este o vorbă veche.

| vocea a răspuns:

Si el a facut sex inainte de casatorie, este un smecher care din cate vad eu este fariseu.
Poti sa faci sex, Divinitatea are treburi mai importante decat sa vada daca faci sex sau nu.
Este alegerea ta csnd vrei sa faci daca vrei sa faci sex dupa casatorie in numle lui Dumnezeu foarte bine.

| Trandafir_Dan_Sebastian_1905 explică (pentru vocea):

"Vocea" dar de unde ști așa ceva, ai făcut sex cu preotul la care mă spovedesc eu inainte ca el să se cătorească. Doamneee, dar nu imi vine să cred așa ceva

| Vali1234gahavjygjaka a răspuns (pentru Trandafir_Dan_Sebastian_1905):

Ai putea sa ii multumesti ca ti-a raspuns dupa cum crede el, dramatizezi atat. Are dreptate, preotii nu sun sfinti, pacatuiesc si ei destul.

| Trandafir_Dan_Sebastian_1905 explică (pentru Vali1234gahavjygjaka):

Dacă el crede satanic și strâmb, eu cum să ii mulțumesc pentru așa ceva. Nu se cade, Vali. E urât

| Vali1234gahavjygjaka a răspuns (pentru Trandafir_Dan_Sebastian_1905):

Stai, ce vezi tu satanic in asta? Cred ca este de acceasi parte cu mine, adica eu cred in Dumnezeu, dar nu in oameni, oameni sunt jalnici, pacatosi si ce vrei tu, inclusiv cei care transmit Sf. Scriptura. Ei sunt niste simpli oameni, singurul lucru deosebit e ca au ales sa transima invataturile(majoritatea)

| Trandafir_Dan_Sebastian_1905 explică (pentru Vali1234gahavjygjaka):

Vali,refuz sa vă mai răspund pentru că am informați care atestă că voi doi formați un cuplu gay. Imi pare rău, la revedere.

| Vali1234gahavjygjaka a răspuns (pentru Trandafir_Dan_Sebastian_1905):

Gandeste-te la pilda data in templu in Ierusalim data de Iisus fariseiilor si incearca sa fii sincer cu tine.

| Trandafir_Dan_Sebastian_1905 explică (pentru Vali1234gahavjygjaka):

Valy,am un G, vi mai târziu pe la mine să facem un babicc

| TabletaSB a răspuns:

Intr o lume ideala are dreptate. Sper din suflet ca acel preot e un exemplu. Zic sa l intrebi de ce nu e bine, sa vezi daca esti sau nu convins de argumente.

| Stefifanste a răspuns:

Dacă vrei sa trăiești toată viata cu frica de a face unele lucruri pentru ca "se supăra Doamne doamne" atunci dă-i drumul. N-am de gând sa ascult niște povesti cu un bătrânel și fiu-su.

| Trandafir_Dan_Sebastian_1905 explică (pentru Stefifanste):

Poți să pleci, te-a băgat cineva-n seamă?

| Alexis7591 a răspuns:

Înainte de a cumpăra o pereche de pantofi îi încerci.Nu? Așa și cu femeia înainte de căsătorie, că doar trebuie să ști ce iei.

| Trandafir_Dan_Sebastian_1905 explică (pentru Alexis7591):

Da,uite un răspuns inteligent de la un om prevăzător. Există foarte multe șanse ca femeia să aibă penis, trebuie să vezi ce iei. Să fii heterosexual și să te căsătorești cu un shemale care nu știe să facă de mâncare...nașpa

| MrFunky2 a răspuns:

Dumnezeu nu exista.Asa ți-am răspuns.

| Trandafir_Dan_Sebastian_1905 explică (pentru MrFunky2):

Mersi ca ai spus si "asa am raspuns" puteam crede altceva. Dar de unde stiti atatea chesti de care eu chiar nu aveam habar pana acum, prima persoana stie ca preotul la care ma spovedesc a facut sex inainte de posobil propria casatorie, iar tu stii ca Dumnezeu nu exista. Sunt stupefiat, cat de neinformat pot fi

| Alex2904 a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu, dar nu cred ca e un pacat grav sa intretii relatii sexuale in afara casatoriei. Atata timp cat esti o pesoana buna si faci fapte bune ce importanta are daca te... in afara casatoriei?

| Puspefaptebune a răspuns:

Daca preotul iti spune sa nu faci sex daca nu esti casatorit ca e pacat atunci masturbeaza-te pana la vreo 30 de ani

| Trandafir_Dan_Sebastian_1905 explică (pentru Puspefaptebune):

Dar eu mă insor la 22, să mai aștept incă 8ani după ce mă căsătoresc? de ce e păcat dacă fac dragoste cu soția mea in primi 8 de căsnicie? Eu știam că abstinența trebuie să țină doar 7ani de căsnicie

| jdjsjskskdkd a răspuns:

Frate... Traim in secolul descoperirilor... si incat traiti cu frica de o fabula? E ca si cum ti-ar fi frica de varcolaci sau vampiri. Poti sa faci sex cat iti doresti. Poti sa faci totul ce iti doresti. Trieste fara frica. Asta inseamna libertate. Nu te mai gandi la personaje fabuloase inexistente. Fii liber. Daca asta ti s-a bagat pe gat de societate, de cand erai mic, nu inseamna ca trebuie sa-ti si placa.

| Trandafir_Dan_Sebastian_1905 explică (pentru jdjsjskskdkd):

Ție cine ți-a băgat pe gât că poți să faci ce dorești fără consecințe? Mie mi-ar plăcea să impușc oameni folosind o pușcă cu lunetă, pentru că sunt liber pot face asta impotriva opiniei publice?

| danutzu96 a răspuns (pentru Trandafir_Dan_Sebastian_1905):

Vorbim in privat daca vrei.

| mihai69 a răspuns (pentru Trandafir_Dan_Sebastian_1905):

Împotriva opiniei publice, da. Dar fiind și împotriva legii, o să ai cu siguranță probleme.
On topic: am făcut și fac în continuare sex în afara căsătoriei. Nu am pretenția că aș fi vreun sfânt - dar cum la „marea finală" voi avea oricum un pomelnic de păcate, ce mai contează și ăsta?!?

| Trandafir_Dan_Sebastian_1905 explică (pentru mihai69):

Faci sex doar in afara propriei gospodări când te intâlnești cu Martori lui Onan

| Trandafir_Dan_Sebastian_1905 explică (pentru danutzu96):

Exprimă-ți părerile aici, nimănui nu-i pasă de părerile tale private

| jdjsjskskdkd a răspuns (pentru Trandafir_Dan_Sebastian_1905):

Evident ca poti impusca oameni. Si evident ca vei plati. Regret ca tu nu intelegi libertatea. Vorbeam despre frica. O chestie mult mai profunda. Care nu are legatura cu exteriorul, ci cu interiorul tau. Lasa legile, munca, armele, crimele si inchisoare. Vorbesc strict de manipulare. De fricile care ti-au fost induse. Care nu te lasa sa traiesti in liniste. Frica te tine legat, frate. Iti macina creierul.