| yourmind a întrebat:

In cazul ejacularii precoce la ce medic trebuie apelat?
La urolog a mers iubitul meu, dar nu l-a ajutat cu nimic. A mers o perioada si la psiholog, dar fara vreun efect.
Prin ejaculare precoce ma refer la faptul ca el de obicei ejaculeaza la 3 secunde de la penetrare, dar uneori ejaculeza inainte sa penetreze.
Am primit de multe ori sfatul sa se mastutbeze inainte sau sa facem dragoste consecutiv de 2 ori in ideea ca la a 2a ejaculare va dura mai mult. am incercat sa urmam sfatul. Insa daca el ejaculeaza odata are mari probleme in a mai obtine o erectie in aceeasi zi, chiar la distanta de 3 sau 5 ore. Uneori nici a 2a zi nu reuseste sa mentina o erectie. Adica dupa o ejaculare in acea zi daca incercam sa reluam el are o semi-erectie. Desi el sustine ca e foarte excitat.
Suntem impreuna de 10 luni. Orice sfat sau parere in acest subiect m-ar ajuta.
Oare o vizita la androlog, sexolog sau psihiatu ar ajuta mai mult?

7 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Presupun ca aveti sub 20 de ani.
E cel putin ciudat sa termine la 3 secunde. am auzit si vazut multe, dar nici asa.
Ati incercat sa te satisfaca intai oral, ca sa poti termina tu mai usor apoi?!
E ciudat si ca asa de greu mai poate sau aproape nu, a 2-a oara.
Mananca normal, se odihneste destul, nu fumeaza sau se drogheaza?!
Ati incercat sa faceti preponderent "woman on top" (cow girl) ca el sa fie mai putin solicitat, si tu sa te misti cum simti ca iti place tie mai tare?!
Poti merge la androlog, dar sigur o sa ceara analize. s-ar putea sa aiba anemie, lipsa fier. deci spanac, ficat, nuci si banane.
Oricum, e bine sa faca analizele!
Incercati si mai scrie-ne!
Success!
SEXUL NU E CIOCOLATA!

| yourmind explică (pentru PsihoSex):

Eu am 20 si el 23. Nu fumeaza, nu se drogheaza. Am incercat acea pozitie. In orice pozitie am fi el ejaculeaza ori inainte sa penetreze ori in primele secunde de cand penetreaza. Nici nu apuca sa se miste inainte-inapoi. Vom incerca la androlog. El a fost la urolog si in urma consultatiei i-a spus ca totul e ok, ca e doar pe fond psihic.

| corbulalbrosu a răspuns:

Ar fi indicat sa acceptati si sa incercati sa participati la cateva sedinte de terapie in 2 sau chiar mai multi (in grup), tinute de un psihoterapeut sexolog care are si specializarea in domeniul tratarii disfunctiilor erectile cat si a celor de dinamica sexuala. Multa sanatate!

| relian a răspuns:

In cazul asta nu este vorba doara de ejaculare,mai degraba este vorba de erectie, nu mai functioneaza sistemul cum trebuie laughing serios.
Ce trebuie sa faceti? Este bine sa consulte un medic dar unu bun, vad ca ati fost deja la urolog dar ala nu va pus sa faceti nimic, o analiza nimic.Cel putin nu ai spus.
Orice doctor cand aude povestea ta, trebuie sa-i dea de gandit, nu sa te puna sa faci sex de 2 ori pe zi laughing ce doctori mai sunt si aia,pompieri poate laughing.
Ok eu ce te sfatui sa faci? Du-te si sa faca prietenul tau un test de urina,este posibil sa aiba o infectie,ori urinara ori de prostata,este tanar, sansele sa aiba asta sunt mici dar nu imposibil.
Orice infectie ca e urinara sau de prostata la barbati, atrage dupa sine o slaba erectie sau chiar lipsa erectiei.
Ejacularea aia ce spui tu nu este normala, aia se d atoreaza unei slabe erectii, chiar daca el obtine ceva erectie cateva secunde sau poate si minute, tot erectie slaba este.
Iara o erectie slaba se datoreza unor cauze.Treb sa aflati cauza,dar vad ca doctorii la care a ti fost nici la nivelul unor vraci nu-s, deci cum am spus aia sunt pompieri nu doctori.
Fa cum am zis si daca nu exista nici o infectie, atunci sunt probeleme la sistemul asta de erectie.

Acum sa fie totul bine, sa fii si tu nitel happy mergi si ia ceva pilule viagra sau cialis, iti recomand cialis, poate incerca cu cialis 5g sau daca faceti sex mai rar poate lua o pilula de cialis 20g.De regula se incearca cu 5g si daca merge treaba e buna.
Ar trebuie sa-l intrebi pe prietenul tau,ori sa-l simti,daca are asa apetit pentru sex, inteelgi ce vreau sa zic? Lipsa erectiei isi taie si apetitul, deci in cazul unei infectii sau a unor probleme de erectie nici apetit sexual nu prea mai ai.
Daca nu sunt probleme de natura stiu si eu nervi ai penislui etc, cialis daca ia te face praf laughing vorbesc serios, cialis eu scoala si moarta de-ar fi, si daca ar avea 90 de ani te alearga cu scula tapana,o sa fugi tu de el duopa laughing
Cam asta trebuie sa faceti asa in mare. Daca vrei sa te simti si tu bine trebuie sa ia cialis,multi medici chiar daca ai o infectie urinara,iti da tratament siti da si cialis,asta pentru ca stie ca normal oamenii vor sa faca sex.
Tu stii mai bine decat el, ai si spus ca el sustine ca este foarte excitat, dar tu vezi de fapt altceva.El este excitat asa f putin, asta pentru ca este cu tine, ii place de tine, dar atat.Intreaba cand este singur si sa zic se poate gandi la femei? Ar trebuie sa i se scoale si cand nu este cu tine. Daca ai 20 de ani ti se scoala si mergand pe strada cand vezi o tipa buna laughing asta arata ca sistemul tau ridicator,sau sistemul lui hidraulic functioneaza f bine, nu este infundat nu are conducte fisurate si are ulei destul cat trebuie laughing
Scuze ca mai si glumesc dar exact asa sta situatia.
Vizitele la sexolog nu ajuta cu nimic, bani irositi, banii aia sa cumpere cialis cum am zis si dupa sa vezi sow, de nu fugi tu de el, o sa te plangi dupa ca vrea pr mult.Cialis,viagra,pilule de genul asta nu doara iti ridica scula, te face sa simti exact ce simteai la 20 de ani sau ce ar trebuie sa simtilaughing iti stimuleaza acolo ceva, produce mai multa sperma, iar durata actului pfff nu mai zic, ce 3 secunde,o sa stai nu zic unde cate juma de ora laughing o sa spui hai frate nu ami termini odata.
Acum nici nu ai spus cati ani aveti,dar pilulele astea ajuta indiferent de cati ani ai.Ce trebuie inainte sa ia cineva astea? Aia mai in varsta trebuie sa consulte medicu, sa vada ca are inima ok.
De unde stiu toate astea? Am pe cineva care lucreaza la farmacie si stie ce vinde, cui vinde, aia povestesc efectele, vin mai ales barbati in varsta, trecuti de 50 de ani.Mai stiu ca am avut o amica, avea un tipa mai mare decat ea ala avea la 60 de ani cred, a zis ca ala o omoara la pat laughing zic cum asa mai? Zice ba frate asta ia cialis si ma termina laughing
Apoi am cunoscut ceva medici din astia, dar nu pompieri din RO, deci medici care stiu de meserie, si aia miau povestit cum lucreaza pilulele astea.
Mai ales daca tu spui ca nu mai obtine erectie nici dupa 3 zile e clara, are ceva probleme cum am spus, ori infectie, ori la sistemul asta care asigura erectia.Incearcati cu cialis, apoi revina si spune cum a fost, chiar sunt curios.
Cialis ala 5 g trebuie luat odata pe zi si de regula se ia cu o juma de ora inainte de actul sexual.Sau o ora, oricum scrie pe instructiuni. Pilulele astea sunt ceva cam scumpe, ma refer daca ar fi sa cumpere cialis, dar sunt si aftermarket care sunt f ieftine comparativ cu cele originale si efectul este acelasi.

| yourmind explică (pentru relian):

Medicul urolog la care a fost i-a spus in urma consultului ca nu pare a avea vreo infectie. O sa il bat la cap sa incerce niste pastilute de astea. Ca el nu prea voia. Dar pentru cialis si viagra trebuie reteta. Ma gandesc sa iau ceva cu acelasi efect dar fara reteta.

| relian a răspuns (pentru yourmind):

Gsesti si fara reteta, trebuie doara sa cauti, e plin netu de chestii de astea.
Nu ai spus cati ani are prietenul tau.Nu ai spus daca a mai facut pana acum sex,toate astea conteaza,adica daca e incepator cam asa se intampla de obicei, sau poate la unia, deci ar putea sa nu aibe nimic.
In legatura cu infectia, aia nu se vede si nici nu se diagnostigheza asa pe vazute, ori din vorbe.
Sunt infectii pe care nici nu le simti, iti zic asta din experienta.Am avut ceva infectia la un dinte, ca omorat si nervu si sa fiu nebun daca am simtit ceva laughing am fost la dentist sa fac nu stiu ce si ala la radiografie a vazut, zice nervu e dus de cand laughing.
La infectii urinare mai simti cateodata, dar depinde cat de grava e, iar la alea de prostata chiar ca nu simti nimic.Bine aici doara vorbim, daca vrea sa stie sigur trebuie facute analize de urina, acolo se vede rapid cum sta treaba.
Ok am vazut ce ai spus ca are 23 de ani. Daca urologu ti-a zis ca e ceva psihic poate avea dreptate, dar nu stiu daca e cazul la el.De ce spun asta? Iara nu ai spus de cand sunteti impreuna, inainte daca ati mai facut sex, sau de abia acum v-ati gasit etc.Chestia aia cu psihicul apare numai cand ai o partenera noua, nu stiu eu asa cred, cu o partenera cu care ai stat ceva timp, ai facut sex etc nu vad ce psihica problema sa fie.
Cam asa stau lucrurile.Tu nu ai dat amanunte, ati mai facut inainte sex? Sa mai intimplat? Cum a fost inainte cand faceaiti sex? etc.Asa iti poti da seama daca e de natura psihica.Cineva care n-a facut sex si face prima data sau face sex din an in paste da e de natura psihica,te exciti f tare, ejaculezi f rapid, sunt chestii psihice ce nu le poti controla, nu ai experienta.
Dar chestia naspa este ca nu mai are erectie dupa, asa ai spus tu, chiar si dupa 2 zile.
Cialis si viagra il ajuta,asta garantat,deci daca e chiar de natura psihica,pilulele alea nu tin cont de ce gandesti tu laughing alea actioneaza nu se incurca in chestii spihice,mai ales daca si el vrea sex.
Nu zice nimeni ca gata deacu trebuie sa ia numai din alea, dar ca sa capete ceva experienta si ca tu sa fii multumita, asta e, trebuie sa faca ceva.
Nu ai spus de cand aparu chestia asta, daca e acum de o zi, sau de mai mult timp.Asa din ce tu spui nu poate nimeni sa isi dea macar cu presupusu.
Ce spui tu,ce spun altii pe aici sa consulti nu stiu ce terapeut e apa de ploaie,aia vorbesc doara, pun pariu pe ce vrei tu ca nu rezolva nimic la terapeutu ala, dati cu banii aiurea.Dar e ok poate sa incerce, dar cuvintele unui oarecare, indiferent cine ar fi ala nu face nici o minune.
Ai fost la urolog ai spus, de ce nu v-a dat ala reteta? Sau de ce nu ai cerut tu sa ii dea o reteta.Am spus pilulele astea originale sunt destul de scumpe, dar poate lua numai una sau doua, vede ce se intampla si dupa vedeti voi.
Am citit uni doctori chiar dau reteta pentru asta, ca respectivu sa isi revina, sa-l ajute sa isi revina.Si nu asa o pilula,se dau retete sa iei alea o luna zi de zi. Spun asta ce am citit si nu la romani,romanii sunt cam la nivelul unei broaste cu medicina.
Si pe fond psihic daca e,tot e bun sa ia alea,il ajuta sasi regleze organismul, nu sunt daunatoare, sunt substantele ce organismul lui ar trebuie sa le produca, dar din anumite cauze nu le produce, le inhiba, cum ai zis si tu pe fond psihic sau alta natura.Asta asta fac suplinesc ceea ce organismul nu face,ce organismul nu produce,ori produce insuficient.
E ok mergeti la terapeut, daca credeti ca asta o sa rezolve.
Ar fi bun sa revii cu ceva rezultate, macar mai invatam si noi, mai stiu si eu aflam cate ceva, e bine de stiut, niciodata nu se stie ce se poate intampla.

| Emilian65 a răspuns:

Răspunsul tău aici ...Sa consulte un psihoterapeut.