| Bquna a întrebat:

Bună TPU! Mă simt prinsă la mijloc între doi băieți. Sunt extrem de îndrăgostită de un băiat, e tot timpul grijuliu și drăguț cu mine, îmi face surprize, visez continuu cu ochii deschiși la el. momentan suntem într-o relație de o săptămână. Când ne vedem în oraș totul e minunat între noi, ies cu el de la 8 dimineața și abia la 23 ajung acasă. Dar sunt zile în care nu ne vedem și în care comunicăm prin mesaje, în mesaje e foarte sec și indiferent, cu greu reușesc să scot ceva din partea lui. Ca să nu mai spun că e plecat mereu de acasă cu prietenii, aș minți dacă aș spune că nu mă simt cam geloasă când îmi răspunde după 40-50 de minute sau dacă nu mă gândesc că sunt și fete acolo, nu știu nimic despre ce face când nu suntem amândoi... El de obicei e foarte sociabil și prietenos, eu sunt introvertită și retrasă. Menționez că eu și acest băiat suntem colegi de muncă și toată lumea înainte să fim într-o relație spunea că ne plăcem reciproc, toată lumea spune că mă place. doar că el fiind o persoană prietenoasă, vorbește cu toată lumea, chiar și cu unele fete. râde la muncă și recunosc că mă simt puțin lăsată pe dinafară în acele momente. Nu prea știu ce să cred despre el, dar mă gândesc continuu la el, îl visez, nu mă pot concentra pe nimic. Nici măcar nu am clarificat dacă avem o relație, ne sărutăm și ieșim împreună, îmi face cadouri, e grijuliu când ieșim... dar niciodată nu mi-a zis daca suntem într-o relație. Prima dată când ne-am sărutat a spus că nu are curajul să vorbească în față despre asta cu mine și că o să vorbim după ce plec acasă.
La polul opus este un alt băiat, din același bloc cu mine, îl știu de 2 ani și de câteva luni mi-a spus că mă place, recent mi-a zis că e îndrăgostit de mine. El nu știe încă despre băiatul de la muncă. Faza e că se comportă și el foarte frumos cu mine, e grijuliu și mai afectuos decât primul, mereu îmi spune lucruri drăguțe. eu îl cam țin la distanță, suntem prieteni și îmi răspunde imediat ce îi scriu, îmi scrie mesaje lungi. Înainte mă atrăgea, însă de când l-am cunoscut pe băiatul menționat mai sus, simt că îmi pierd interesul față de primul, nici măcar să fiu prietenă cu el parcă nu mai vrea. Tot ce vreau e să fiu cu băiatul care nu îmi dă semnale sigure. Nu știu ce să fac... Nu vreau sa pierd un băiat care mă iubește, dar nu pot nici sa stau de parte de cel pe care îl iubesc. Nu am deloc energie de nimic, simt că înnebunesc, nu pot să mă concentrez pe nimic

7 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Esti putin debusolata. Nu ai de ce sa inebunesti. Tu te ai pe tine in primul rand.
Esti intr o îndrăgosteala care va trece. Este putin greu caci il vezi la munca zilnic, dar chiar si asa. Lasa lucrurile sa curga pur și simplu.
Posibil este sec in mesaje, caci probabil are si el o relație de rezerva.Nu mai initia tu mesaje. Daca doreste sa comunice cu tine stie unde te gaseste.
Poate daca ai iesi pe afara sa te plimbi ti ar fi mai bine. A venit vremea frumoasă, copacii sunt infloriti, a inverzit natura, ai de ce te bucura.
Posibil esti atrasa de el pentru ca este indisponibil uneori si asta il face interesant in ochii tai. De fapt este o rana de abandon care răspunde la acest stimul si tu crezi ca esti indragostita. Creierul nostru este cam tricky si ne joaca feste uneori.
Ceea ce simti tu este un atasament pueril declansat de teama de abandon creata de faptul ca nu ti da atentie decat cu portia.
Sa stii ca in povestea vieții tale este vorba despre tine in primul rand.
Te poti bucura de o raza de soare si o inghetata in orice context.
Plus ca vezi cum este viata...ai un baiat care te place si care ti ar da atentia de care ai nevoie, dar nu l doresti pe acesta pentru ca esti programata sa suferi si asa vrei sa ramai.
Suferința este un stimul pentru creier si majoritatea refuzam sa i dam drumul pentru ca este singurul lucru pe care l stim si ne tot trezim in situatii care ne fac sa suferim.
Oare de ce sa nu dai sansa celui care are nevoie de prezenta ta, de tine, pentru care esti importanta si sa aveti momente dragute impreuna. Si de ce ti ai epuiza energia consumandu te pentru cineva care nu ti acorda atenție decat cand are el chef.
Tu esti importanta, meriti respect si iubire.
Alege pe cel care te iubeste, respecta si are nevoie de tine.
Alegerea de a suferi sau nu este doar in mainile tale.
Tu esti stapanul interiorului tau si butonul este la tine.
Cine stie, probabil colegul de la munca pe langa o relatie de rezerva are si indisponibilitate emotionala. Sau o fi citit prostii din alea ca, cu cat te ignora mai tare, cu atat te indragostesti mai tare, insa astea sunt jocuri prostești. Da i pace sa se duca la locul de joaca cu alte colege.
Daca cineva te iubeste si insemni ceva pentru el incearca sa te lasi iubita si rasfatata.
Ai nevoie de cineva care sa fie acolo.
Alegerea iti apartine.❤️

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pare ca nu prea va potriviti. de ce nu o lasi balta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma refer la baiatul din bloc. iar cat despre pimu ar trebui sa ii faci la fel, sa nu ii dai atatea mesaje si sa stai mai putin cu el cand te enerveaza

| Miruna333 a răspuns:

De obicei visezi la oamenii indisponibili, si se pare ca acesta este indisponibil prin mesaje. Ca nu poti avea fantezii cu oamenii care sunt mereu langa tine, cu care te vezi, etc etc. Draguti si grijulii sunt toti pe la inceput, cum s-a mentionat si in comentarii. Nu-i mare efort, nu trebuie ridicat asta in slavi, ci sa vezi ce lucruri extra fac ambii pentru tine.
In legatura cu primul baiat, daca el nu a facuta clara treaba ca sunteti intr-o relatie, nu e oficial. Daca petreci ore intregi in compania cuiva si va sarutati, nu inseamna ca sunteti intr-o relatie. E de inteles ca raspunde mai greu cand iese cu prietenii, doar nu va sta non stop pe telefon, iar de facut, poate face orice, nu ai cum sa controlezi, sa opresti, sa pui intrebari. Fiecare e liber sa faca ce doreste, iar daca face ceva gresit, nu este persoana ta.
Cel mai gresit este sa iti concentrezi atentia doar pe un singur baiat, cand nimic nu este serios intre voi, in acest fel, este si normal sa fii mai atasata de acel baiat, din moment ce doar cu el te vezi, doar cu el vorbesti.
Sa spui ca te iubeste unul, si tu la randul tau iubesti pe altul, este exagerat. Iubire nu este. Ar fi mult mai ok sa petreci timp cu amandoi si sa vezi cu cine te potrivesti mai bine, cu cine reusesti sa ai o conexiune, unde vine totul natural.
Sa nu te poti concentra pe nimic, nu este ok, trebuie sa schimbi asta

| Ancadorinapascale1993 a răspuns:

Iarta ma, dar eu cred ca tu ai o problema de sanatate. Ori stai rau cu capitolu rabdare.
Sunteti impreuna de o sapt si deja esti geloasa si va sarutati... in fine mie imi da ceva cu virgula.
nu mi se pare ok ca dupa o sapt sa fi asa cum esti si sa faci crize de gelozie, sincer.
Mi se pare aiurea... plus da-i pace baiatului. Trebuie sa mai respire nitel.
Esti prea axata pe el deja! Nu mi se pare in regula. Laso mai moale, e ok sa fie prietenos cu fetele. Atata timp cat stie sa puna unele limite. Intelegi tu...laughing Fara atingeri, chestii prostii.
In rest poate sa faca ce vrea in anturajul lui.
Increderea e baza intr-o relatie.
Ai incredere in el? Simti ca poti avea?
Pt ca daca raspunsul tau este nu. Atunci mai fata, tu nu-l iubesti ci esti doar obsedata de el. Arata tot. Si asta e ceva toxic.

Consultate cu tine putin. Vezi ce se intampla in inima ta.

Apropo, inainte de sapt asta de cand sunteti impreuna de cand va stiti? Cand v-ati cunoscut?

| Ancadorinapascale1993 a răspuns:

Al doilea cel de care spui ca va stiti de doi ani, el e cel mai potrivit pentru tine.
Pt ca e disponibil emotional, vrea, se vede ca indrazneste sa vrea ceva cu tine.
Off, asta e tare important. Inima noastra e uneori cam proasta. Zic din experienta. Si eu iubesc acum. Am fost indragostita in trecut dar am si suferitlaughing.
Am avut puterea sa trec peste, insa am ramas cu lectii pe care le-am invatat.
Una dintre ele niciodata numai dau mai mult decat primesc.
Te rog sa numai deveni dependenta de oameni deoarece vei suferi mult.

In curand cartea mea @Regasirea te va putea ajuta sa te regasesti pe tine insuti. Daca vrei sa o rasfoiesti eu te anunt cand e gata. (Mai e putin de lucrat la ea).

| TeodorDaniel a răspuns:

No bun, al doilea baiat despre care ai vorbit, crede-ma sunt sanse de 99% sa fie asa atent si grijuliu si sa se comporte dragut doar pentru ca vrea sa fie cu tine, dupa s-ar putea sa o lase mai moale ca deja te-a cucerit, crede-ma, sunt baiat am jucat si eu cartea asta cu cateva fete.
Relatia in care esti cu baiatul de acum, eu sincer nu vad sa fie nici o problema, e sociabil si normal ca vorbeste cu alti baieti/fete asta nu iti da motiv sa fii geloasa, daca voia sa fie cu una din fetele alea isi incerca norocul cu ele, nu mai era cu tine.
La faza cu raspunsul greu ca iese afara cu baietii, la fel, nu te poti astepta ca el sa raspunda la fiecare mesaj in 3 secunde, este intr-o intalnire sociala cu alti oameni, cel mai bine iti gasesti si tu un hobby sau niste prieteni la munca cu care sa iesi si tu, nu e vina baiatului ca tu nu prea esti sociabila si stai doar de vorba cu el, cel mai bine vorbeste cu el toate lucrurile astea si stabiliti ceva, no offense dar daca doar dupa o saptamana deja incepi sa ai gelozii, nu cred ca o sa tina prea mult relatia.
Bafta