| Adyna00 a întrebat:

Buna TPU, nu imi mai vine ciclul de aproape un an si inainte il aveam regulat si nici nu am avut nici un contact sexual cu nimeni, dar mi-e frica sa ma duc la ginecolog oare din ce cauza e, ce trebuie sa fac?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu este normal sa nu mai ai ciclul. Daca esti anorexica sau obeza ar exista o explicatie, dar nu stim cum esti si doar un medic endocrinolog sau ginecolog pe pot ajuta, in urma unor analzie hormonale.
Nu are de ce sa-ti fie frica de medic, ca NU ti se fac injectii acolo, doar o simpla consultatie.

6 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Trebuie sa mergi la ginecolog. Nu ai ce sa faci altceva.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dereglari hormonale, ce varsta ai?

| Violleta2022 a răspuns:

Am uitat sa-ti mai spun ca, lipsa ciclulului menstrual poate avea si alte cauze; chisturi sau fibroame uterine, tumori, dereglari hormonale majore.
Mergi de urgenta la medic, sa demarezi investigatie medicala, ca-i pacat sa nu stii ce ti-a oprit menstruatia, mai ales daca vrei sa fii sanataosa si in viitor sa ai copilasi.
Sanatate maxima!

| Floridori a răspuns:

Sa mergi la ginecolog si la endocrinolog.
Din pacate, ceea ce spui nu suna deloc bine, deci trebuie sa mergi la medic.
Problema se poate agrava cu fiecare zi ce trece...

| felixf a răspuns:

Www.bowtech.ro Gaseste-ti un terapeut de pe site si te vindeci mai repede :)

| ardei33 a răspuns:

Sa stai linistita ca multe femei patesc asta si nu au ramas insarcinate.