| EduardPaul94 a întrebat:

Buna tpu.scuze de categorie.deci mai am putin si cred ca-mi ies din minti ..sa va spun povestea mea..anul asta termin clasa a-11-a..si na la anul..vine BACUL.ai mei deja au inceput sa ma bata la cap in fiecare zi sa pun mana sa citesc sa invat, ca nu o sa iau bacul ca nu stiu ce..doamnee..am avut tot timpul media peste 9, fara corigente fara nimic. absente nu prea.dar nu e vorba de asta..ideea e ca nu sunt genul care sa nu invat nimic..am vorbit cu sora mea care e in Italia..si a zis ca o sa-mi trimita bani sa fac pregatire..ca eu la romana nu prea ma pricep..si mi-a mai zis ca la vara vrea sa ma cheme la ea sa stam impreuna ca nu ne-am mai vazut de vreun an jumate.ii zic lu taicamiu ca vrea sa ma cheme.el imi zice.da e bine ca te cheama..sa te relaxezi si tu ca la anul ...adica ca la anul am BACUL...******-** **** da ce e bacul asta fratilor? vreo condamnare la moarte? de acu totul se invarte numai in jurul la bac? eu daca ma duc la sora mea ma duc sa o vad pentru ca mor de dorul ei nu ca sa ma relaxez ca vine bacul. daca nu mi-a ajuns cutitul la os cu faza asta..eu stiu cand am de citit si de invatat..nu trebuie sa-mi zica el ce sa fac..nu ai cum sa inveti in continuu..sunt culmea fratilor.din cauza la stres mi-au iesit pe scalp bubite de alea care se usuca si ustura..nuj ce sa fac sa le zic sa ma lese naibii in pace cu bacul lor..ma face sa ma simt ca ultimul prost de pe planeta..niciodata nu au stiut sa ma aprecieze si aici ma refer la amandoi sad.de iesit afara nici nu mai zic..maxim ora 10straight face.voi ce sfaturi imi dati? funda!

Răspuns Câştigător
| PsihinG a răspuns:

Intr-adevar bacul e un moment crucial in viata ta, parintii tai au intrat in panica din cauza rezultatelor dezastruoase care au fost anul trecut si se preconizeaza a fi si anul acesta.
Nu-i invinui prea tare, isi fac griji pentru tine si ar trebui sa apreciezi lucrul acesta.
Te inteleg si pe tine, ca la un moment dat ei nu se mai pot controla si devin stresanti, dar aplica vorba aceea "zi ca ei si fa ca tine".
Daca tu esti sigur pe tine, lasa-i pe ei sa-si faca griji, asculta-i ce spun dar nu pune la inima si nu te enerva ca nu rezolvi nimic.

2 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

As da de 10 ori BAC-ul in detrimentul unei sesiuni la facultate.
In ritm studentesc, TOATA materia pentru BAC o inveti in maxim 3 saptamani (mai ales ca acum sunt 3 materii parca). Nici n-ai ce face in 3 saptamani.
Daca ar fi sa ma pui sa aleg, as da de 10 ori BAC-ul in detrimentul unei sesiuni (din anul I, atentie, nu vorbesc de anul II sau III)

| didicriss a răspuns:

Asa e si maica-mea cu mn...st in cla a 6-a si deja"vz ca in clasa a 8-a dai examenul."..si totusi la fel ca tine nu am vut decat medii de 9{numai 1 anul trecut si anul asta2{fizica asta}}si 10si ma tot bate la cap...eu zic sa le zici ca alta sansa nu ai sa scapi..asa am facut si eu..incerk sa o conving ca ma descurc super si asa si ebig grinbafta cu ai taiwinking