| AndSim a întrebat:

Stiu ca vin cu o intrebare ce este prezenta peste tot internetul si totodata cu raspunsuri, dar variante multe. Ok. am hotarat gen sa adresez si eu aceasta intrebare si sa constat ce raspunsuri primesc, tin sa precizez ca ma gandesc serios la chestia ce o doresc a face. Ce anume?
Vreau sa fac dragoste cu prietena mea, neprotejat ( am mai facut.o totul ok ) dar totodata sa sa finalizez in ea. Am citit pe internet si multe pareri plus chiar si doctori spun pentru alte persoane ce au adresat asemenea intrebari ca daca e imediat prima zi dupa terminarea CM sau cu 1-2 zile inainte de inceperea acestuia sunt sanse aproape nule, deoarece daca e inainte ea va elimina ovulul nefecundat, iar daca este dupa terminarea CM, ovulul este inca in formare si mai are pana "la varsta" in care poate fi "atacat" de "zburdalnicii soldati" ai barbatului. Voi ce parere aveti despre asta? As dori, poate daca este sau mai bine spus daca sunt mai multe persoane specializate pe domeniu si cunosc cauza destul de concret, le invit si apreciez / respect efortul de a-mi da o explicatie cat mai convingatoare a avantajelor/dezavantajelor privind aceasta metoda gen a calendarului. Nu doresc a fi prezenti copii care stiu sa scrie prostii numai cand sunt in fata calculatorului si nici prea-desteptii planetei ce ma pot face sa imi pierd timpul numai ca sa sterg acea notificare mai putin decat nefolositoare si neimportanta. Multumesc Anticipat si voi revenii cu detalii sau intrebari sau sa discutam in caz ca nu inteleg ceva sau sa cer mai multe amanunte legat de raspunsul dumneavoastra. Take care! Peace!

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Zilele cu fertilitate minima sunt primele 5 din momentul vebirii menstruatiei si ultimele 5 inainte de venirea menstruatiei. Dar numai daca femeia are menstrautii perfect regulate, adica ultimele 6 cicluri menstruale au avut durata fixa. Daca nu, atunci ramane cu risc minim doar ziua aparitiei menstruatiei.
TRebuie insa sa intelegeti amandoi ca risc minim nu inseamna zero si ca daca sunteti absolut convinsi ca nu puteti avea acum copii, va trebui sa apelati si la o metoda de contraceptie, cum ar fi anticonceptionalele prescrise de ginecologul ei.