| biancaelenatanase a întrebat:

Sunt fată.

De câteva zile, mă confrunt cu o iritație jos, la labii. E ca un fel de pată și sunt destul de roșie în acea zonă. Culmea e că nu mă doare și nici nu mă mănâncă absolut deloc (nici macar când mă spăl sau când mă apas nu mă doare). Nici când urinez nu mă ustură (doar dacă am transpirat sau ceva mă mai ustură, dar nu foarte tare).

Recunosc că mă masturbez și o fac destul de des... sad

Voi credeți că e ceva grav? Infecție nu cred că e atâta timp cât nu mă ustură (cum am zis mai sus, doar când sunt f transpirata în acea zonă).
Mie nu mi se pare grav atâta timp cât nu prea mă deranjează.

Să fie oare de la masturbat? Ce sa fac sa treaca?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Acea iritatie probabil reprezinta o escoriatie aparura pe suprafata foarte fina a labiei, prin care s-a produs distrugerea acelui strat superficial al pielii; adica sa reprezinte de fapt o julitura, zgarietura, o ulceratie usoara si superficiala a pielii, a mucoasei din acea portiune a vulvei. Este indicat sa ungi locul respectiv cu unguent cum ar fi Fluocinolon N, Baneocin sau crema cu extract de galbenele. Si bineinteles mentinerea unei igiene cat mai stricte. Multa sanatate!

7 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Nu are cum sa fie de la masturbat decat daca erai murdara pe maini cand ai facut-o, poate pe viitor ar trebui sa te speli inainte.

Eu zic sa astepti mai cateva zile si aca iti pare ca se agravaza sa iti faci o programare la ginecolog.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Poate fi o micro infectie locala, daca nu te-ai spalat foarte bine pe maini inainte de a te masturba.
Incearca nu crema de galbenele sau Travocort crema.

| Paul754880338 a răspuns:

Un medic are raspunsul cel mai bun. De ce nu mergi la o consultatie?

Răspuns utilizator avertizat
| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să te vadă un ginecolog.

| Emilian65 a răspuns:

Da, este de la masturbat. Nu te mai masturba si vei observa ca totul va fi ok.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este posibil sa fie de la masturbat, sau poate chiar te-ai iritat/ infectat cu ceea ce ti-ai bagat in pasarica.
Pentru 1-2 saptamani, pana trece iritatia, spala-te cu apa calduta si bicarbonat de sodiu (dizolva 1 lingura de bicarbonat intr-un litru de apa) si poarta doar chiloti de bumbac, normali, cu tanga.