| gigel3 a întrebat:

Salut cei de pe TPU am 16 ani si cred ca am o infectie urinara sau o cistita asa cred,mereu cand urinez vad ca acolo de unde iese urina si in varful penisului meu parca este inconjurat de o iritatie rosie si ma ustura cand urinez, cateodata cand urinez simt inauntru ca un fel de rana si dupa ce termin de urinat mai imi vine sa urinez cate putin si urinez intrerupt la 2, 3 secunde iar elimin urina si ma doare pic dupa ma simt usurat ca iar urinez dupa iar ma doare asa se intample la vreo 2 secunde, oare ce poate fi? as vrea un sfat ceva ca chestie asta o am de 4 luni dar am inceput sa o iau in serios

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Poate fi o infectie de tract urinar; netratata la timp si corect poate avansa catre tesutul rinichiului dand complicatii. Poate fi si o boala cu transmitere sexuala. Oricum, ar fi bine sa nu mai amani prezentarea la medic.
http://www.i-medic.ro/articole/infectiile-de-tract-urinar

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Poate fi o infecţie urinară sau una cu transmitere sexuală ( chiar dacă n-ai avut contact sexual, se poate lua de la o toaletă publică ).

Mergi la medicul de familie şi CERE o Trimitere la urolog pentru un consult de specialitate ( eventual analize de urină ).

| peticel20 a răspuns:

Si ce tot astepti de 4 luni? Invitatie speciala? Du-te la doctor cat mai urgent.N-ai cum sa ai cistita ca aia o fac doar femeile, dar o infectie(in cel mai bun caz)tot ai. Fugi la doctor si nu mai astepta.
Sanatate!

| divinestar a răspuns:

Veti cel mai probabil o infectie urinara cronica. Ar fi indicat sa faceti o analiza de urocultura pentru a afla tipul de germeni implicati in infectie. Meridianul Vezica Urinara si tinctura de ienupar va poate ajuta in tratament.
dr. Violeta Parvu