| naty12 a întrebat:

Sunt intr-o situatia destul de neplacuta! Am 15 ani, sunt in clasa a9a si sunt insarcinata! Mi-e foarte teama de ce vor spune parintii, rudele si cunoscutii cand vor afla ..In primul rand prietenul meu (care banuieste ca snut insaricnata,si mi-a spu ca daca o sa raman, mi-a batut apropouri sa avortez!, il inteleg are 18 ani, mai are scoala sigur nu vrea un copil)! Sa avortez nu vreau! mi-e foate frica si in plus nu cred ca el are nicio vina si nici eu nu am niciun drept sa-l omor! Iar sa=l cresc ...nu stiu mai nimic despre copii!
Va rog... spuneti-mi parerile voastre!

Răspuns Câştigător
| IloveME a răspuns:

Mda! vad ca toti te critica, cand tu ai nevoie de un sfat sad asta e!
Ai 15 ani si o viata in burtica ta, nu esti prima fata careia ii se intampla si nici ultima desi ar fi bine!
Pentru inceput trebuie sa vorbesti cu mamica ta sau cu tatal tau, cu cine crezi ca te intelegi mai bine, ii explici cum sta treaba.nu te astepta la felicitari,vor reactiona ca nu vor sti unde s-o apuce,dar cand se vor obisnui cu idee te vor intelege si ajuta foarte mult!
Indiferent de ceea ce vrea tatal copilului tu nu tine cont de parerea lui,fa ceea ce iti dicteaza inima, daca vrei sa-l vei lua cea mai buna decizie, daca te gandesti la un avort iti primit ca vei ramane marcata pe viata, de fiecare data cand vei lua un copil in brate iti vei pune intrebarea, oare cum ar fi fost al meu!
Nici o femeie nu a avut experienta pana ce nu a crescut primul sau copil.deci stai linisita ca vei invata, iar mamica ta va fi mereu langa tine ca sa te ajute!
O noapte placuta iti doresc!

30 răspunsuri:
| Cronki a răspuns:

E un moment dificil pentru tine si nu poti lua decizii de una singura! Vorbeste cu mama sau tatal, cu care te intelegi mai bine! Nu esti nici prima si nici ultima, asa ca o sa te inteleaga! Pe de o parte este bine sa faci avort, pentru ca ai toata viata inainte si trebuie s'o traiesti, pe de alta parte la 30 ani iti vei aminti ca ai fi avut un copil de 14 daca nu faceai avort si lucrul acesta doare! De aceea zic sa vorbesti cu ai tai, dar pana faci 3 luni de sarcina si impreuna ve'ti lua decizia corecta! Daca si baiatul (tatal) este ok si iti place, trebuie sa astepti 1 an ca sa te poti casatori! Dar in cazuri de exceptie te poti casatori si mai devreme!

| neutrino a răspuns:

Persisti in propria prostie. Vorbeste urgent cu mama ta, ea este singura persoana care poate sa te ajute, indiferent de varianta.

| Azµre a răspuns:

Avort! Ai 15 ani, deja ți-ai pierdut copilăria, prietenul tău orice ar fi va fi anchetat! că e major și tu minor!
Așa că fă pe dracu în patru și spune părinților! Treaba ta orice ar fi că îl ții sau nu, o să ai de-a face cu legea!

| Oana92 a răspuns:

Nu prea ai de ales si trebuie sa le spui parintilor. Orice ar fi nu baga in seama gura lumii, ea oricum vorbeste si nu o opreste nimeni. Mult noroc cu bebelusul si sanatate pentru amandoi!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Naty,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Foxyyyy a răspuns:

Esti o distrusa, putin imi pasa de ce o sa faci in continuare.Ai cerut parere, ai primit-o.

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Aia din poza esti tu?
Si daca da, atunci ar mai trebui sa ma mir?
Arati fix ca o pitipoanca de 18-19 ani nu ca o copila inocenta de 15 ani.
Oricum, data viitoare fii mai precauta.
Si eventual cauta-ti un partener caruia si sa-i pese de tine, inainte de toate sa se protejeze mai intai la asta ma refer!
Gagicatu dupa ce ca a sarit pe tine (vorba vine), dupa ce ca a intretinut relatii sexuale cu o minora nici nu a folosit vreo masura de protectie...adica ca sa nu se mai ajunga la asta, sa nu mai ramai tu insarcinata intelegi?
Si dupa mai are si tupeul infect sa-ti dea de inteles ca trebuie sa faci avort neaparat...
Adica dupa ce te lasa pe tine cu burta la gura, dupa sa mai omori si o viata nevinovata cam asa ar veni.
Nu va inteleg, cum de va puteti lasa atat de prostite...chiar imi pun mainile in cap cand citesc asa ceva.
Ma, si eu am avut 15 dar niciodata n-am fost atat de fraiera, naiba.
Ce sa va mai inteleg...

| MrAnderson a răspuns:

Cred ca ai mai pus intrebarea asta intr-o categorie.
Cum ti-am scris si dincolo, ai trei variante:
- avortul, pe care nu-l recomand. In primul rand iti poate face rau tie, si apoi e ca si cum ai lua o viata.
- tii sarcina, si iti cresti copilasul cu ajutorul parintilor, si al tatalui, ca doar si el e responsabil, mai ales ca e major
-tii sarcina, si daca nu il poti creste, il poti da spre adoptie unei familii care are posibilitati si isi doreste un copil.

In orice caz, discuta cat mai repede cu parintii tai.
Un bebe nu e o joaca.

| Șurubelniță a răspuns:

Felicitari! Ti-ai distrus tineretea. Cu frica nu rezolvi nimic, gandeste-te ca nu esti capabila sa ai un copil acum, un copil nu este precum o papusa. Poate ca ti se pare interesanta ideea de a fi mama, insa nu stii nici pe departe ce implica asta. Decat sa-l nasti si sa fie lipsit de anumite lucruri pe care tu momentan nu i le poti oferi din cauza varstei fragede pe care o ai, mai bine avortezi. Ti-e frica? Asuma-ti consecintele faptelor tale, te-a mancat pasarica si ti-a trebuit sex? Asta sa-ti fie invatatura de minte si data viitoare sa te protejezi! happy

| Schatzyyyyy a răspuns:

Mai intai trebuia sa va ganditi ca va exouneti unor riscuri! 1 esti prea mica, sa devii mamica, 2 daca faci avort exista cazuri in care nu mai poti face copii! Nu stiu ce sa spun... e naspa situatia

| zeulzamolxe666 a răspuns:

Aoleo,se mai naste un cetatean al patriei! stai linistita, primul e mai greu, la urmatorii nu o sa mai ai atatea framantari! si apoi ce te mira? tu ai aplicat varianta, copiii fac copii!

Răspuns utilizator avertizat
| PrESeUS a răspuns:

Naty12! Deci in primul rand trebuie sa fi tare si sa vorbesti cu parintii! In primul moment ar trebui sa le spui ce s-a intamplat mai exact! Ar trebui sa le spui ca si tu ai facut ce ai facut cu iubitul tau pentru ca ai vrut si tu el fiind major acum depinde de ce spui tu ca ti-a facut! el poate ajuge si la incisoare pentru viol el fiind major tu minora! Ar trebui sa vorbesti si cu iubitul si cu parintii.parerea mea este sa renunti la el asa este nu este usor dar gandeste-te daca nu renunti la copil iti vei inchide toate portile in viitor in timp ce colegii tai se vor duce la scoala si poate vor face ce le place in viata tu vei sta acasa si vei avea grija de copil este o alegere foarte importanta! Vorbeste cu parintii tai si ai grija ce le spui ca sa fie bine si pentru tine si pentru iubitul tau renunta acum la copil ar fi parerea mea o sa cresti si poti sa ai cati copii vrei tu dar acum ti-ai strica tot viitorul gandeste-te! Sa stai acasa cu un copil si sa nu sti sa faci nimic ca ia renuntat la scoala! Si sa ai un servici si un sot si sa fi cu capul pe umeri.si sa ai un copil! Vorbeste cu parintii tai si cu iubitul! el{iubitul tau} acum este normal ca ar vrea sa te lase pentru ca este mai speriat decat esti tu acum nici el nu stie ce sa faca spune-i sa iti fie alaturi si vorbeste cu parintii tai! Toata bafta si norocul ti-l doresc! Fi tarewinking

| M4SOnIC a răspuns:

Trebuie sa faci ceea ce crezi ca este cel mai bine

| M4SOnIC a răspuns:

Asa e! copilul nu are nici o vina

| Moora123 a răspuns:

Cred ca ti-ai raspuns singura la intrebare. Nici n-am sa mai citesc variantele de jos pentru ca sunt sigur ca 90% din ele sunt sub forma de criticism.

Daca nu vrei sa renunti la el si este alegerea ta orice ar spune altii ca este moral sau imoral, atunci singura a varianta este sa le spui parintilor.

Da, a sa fie dificil. Da, se vor supara. Da, va fi mai greu decat orice altceva ce ai facut.

Insa dupa cateva zile, saptamani se vor calma si a sa iti fie ceva mai usor.

Cunosc o fosta colega care a ales sa aiba un copil de 17 ani si nu i-a fost atat de dificil, inas nu e pentru oricine.

| AnDutZzA020 a răspuns:

Mai bine spune-le parintilor.Te vei simti usurata dupa ce le vei zice, chiar daca te vor certa! Sunt singurii care te pot ajuta!

| RaniaStill a răspuns:

Eu la 15 ani ma jucam cu papusile si voi ramaneti gravide...ce a fost in mintea ta asta ai invatat de la mama ta? am 22 de ani si nu am de gand sa fc copil nu ma simt pregatita trebuie sa imi traiesc viata... ai grija de tine cel mai bine ar fi sa fc avort nu estii prima nici ultima e prematur sa ai copil de la varsta asta WTF 15 ani?

| Skynox a răspuns:

A trecut un an, zi-ne şi nouă ce s-a întâmplat laughing.

| 2749764830 a răspuns:

Nu vreau sa iti tin morala, pentru ca in momentul asta nu asta te ajuta. Eu zic sa le spui parintilor, eventual sa il creasca ei. Este tare dificila situatia ta, nu vreau sa te jigneasca proverbul acesta dar e adevarat:"Unde nu e cap, vai de picioare".

| Valentina220033 a răspuns:

Ba ce să zic da e cam scump un prezervativ!
Dar da (MADE ROMANIA)
Aplauze

| Noname501 a răspuns:

Ma, unii dintre voi ii spun ca e naspa situatia. Nu rezolvati nimic cu asta. Ea stie cat de grava este situatie. Naty, eu sunt doar un copil amarat de 14 ani, dar sfatul meu pentru tine ar fi sa te duci la un Psiholog si sa vorbesti cu el, sa ii explici ca iti e frica sa le spui parintilor tai despre sarcina. Si poate psihologul va lua legatura cu parintii tai si va va invita la o sedinta impreuna. Si inca o intrebare: De unde stii ca esti gravida? Ai fost la ginecolog? Daca nu ai fost...si doar crezi ca esti insarcinata, incearca sa iti iei gandul acesta de pe cap, i-ati prietenul de mana si ducetiva la un control. Si daca prietenul tau e major, de ce nu vorbeste el cu parintii tai? Crede-ma, poate nu am eu experienta de viata dar cunosc cateva femei care au avortat si au ramas marcate pe viata, in primul rand exista riscul de a nu mai putea face copii, si in al doilea rand cand vezi un copil mic pe strada o sa incepi sa plangi aducandu-ti aminte de copilul tau, si in al treilea rand, vorbim de o viata nu de o jucarie, e pacat sa avortezi.
O zii buna in continuare si iti urez mult succes.

| taniushka1923 a răspuns:

Da nici nu stiu ce sa spun in asa situatie, dar orice s-ar intimpla eu cred ca in primul rind trebuie sa-i spui mamei tale(oricum mai devreme sau mai tirziu va afla asa ca mai bine spune-i acum)ea iti va da cel mai bun sfat.bafta

| Yunikon a răspuns:

Daca nu esti atenta.

| FoarteAiurea a răspuns:

Clar nu vei decide tu! Decizia va fi facuta de parinti tai si a baiatului prea lenes sa isi puna un nenorocit de prezervativ! Tu fa-ti curaj si spune-le parintilor ca altceva nu ai ce sa faci.
Bafta!

| Oana92 a răspuns (pentru FoarteAiurea):

De fapt ea este singura in masura sa decida. Este corpul ei, viata ei, viitorul ei, copilul ei. Parintii au dreptul sa o ajute sau sa nu o faca, dar nu au dreptul sa o oblige sa avorteze. In fond pentru situatia asta sunt si ei de vina. Aceste fete ajung in situatii de acest gen si pentru ca parintii nu au timp de ele, nu le explica nimic, le lasa sa zburde fara niciun control si nu le invata nimic. Bag mana in foc ca mama ei nici macar o data nu i-a explicat cum se face un copil, ce presupune o relatie sexuala si mai ales cum se poate proteja!

| Diaconu_Dana_Camelia_1975 a răspuns:

De ce nu v-ati protejat?

| DrManhattan a răspuns:

Stiu ca întrebarea aceasta e veche dar voi răspunde totuși în cazul în care cineva în aceeași situație este aici pentru ajutor.
Viața și realitatea pe care oamenii o pot percepe este doar o structura complexa din punct de vedere material însă ființele ar trebui sa se bucure de ea atât timp cât au șansa să trăiască. Micile probleme zilnice nu ar trebui sa stea în calea fericirii. Cu alte cuvinte, sarcina nu e sfârșitul lumii. Gândiți va ce e mai bine sa iei viața sau sa o oferi atunci când vreți sa faceți avort.
Credeti-mă
Sunt doctorwinking