| Leila1637 a întrebat:

Buna TPU!
Vin și eu cu o întrebare… Pe 21 August am luat pastila de a doua zi și eram deja in perioada de ovulație. O sa își mai facă pastila efectul?!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pastila de a doua zi are o eficacitate de 94%

| Floridori a răspuns:

Daca pastila a fost luata INAINTE de eliberarea ovulului, da!
Daca pastila a fost luata chiar si la 1 minut DUPA eliberarea ovulului, atunci aceasta nu poate impiedica fecundarea ovulului, deci ramane la mana sortii, sa zicem asa.
Mai exact ce inseamna "in perioada de ovulatie"? Daca ai un ciclu regulat, stii cu exactitate perioada fertila si ziua ovulatiei, deci poti aprecia in mare si daca pastila a fost luata inainte de ovulatie.

Răspuns utilizator avertizat