| AnabaAna a întrebat:

Buna Seara, Am și eu o întrebare.
Ieri pe data de 12 Decembrie (2020) am făcut sex protejat. Dar este posibil ca prezervativul sa se fii rupt. ( așa a zis partenerul meu ) Ca sa fiu singura am luat pastila de a doua zi după 2 ore. Problema care nu îmi da pace este ca eram in ziua de ovulatie. Se poate sa rămân însărcinată? Își face pastila efectul?

5 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Dacă eficiența pastilei e 95% în primele 24 de ore înseamnă că pentru 95 de femei la care concepția a avut lor copilul e omorât și la 5 scapă totuși cu viață. Citeam chiar azi cu câtă încântare privea la microscop la o clinică de fetilizare în vitro un viitor tată, ovulul fecudat care ulterior a devenit fiica lui. În rai toți copiii pe care i-ai ucis cu pastile de după te vor întreba de ce ai făcut-o.Și apoi se miră atâtea fete că fac depresii ^inexplicabile^. Dacă mama te lua pastila de după la câteva ore după concepția ta omora niște celule sau pe tine?

| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar si in cazul in care pastila contraceptiva este administrata fix in ziua in care se produce ovulatia efectul contraceptiv este maxim in cazul in care pastila este folosita in primele 24 de ore :
In toate cazurile in care pastila contraceptiva (de a 2-a zi) Escapelle sau Postinor2 este administrata cu 1-3 zile inainte de ziua/data in care urma sa se produca OVULATIA sau exact in ziua ovulatiei, atunci eficienta pastilei este apreciata ca fiind maxima. Daca este administrata corect si mai ales in primele 24 de ore de dupa "accident", (ruperea prezervativului, sex neglijent) eficienta pastilei contraceptive se situeaza la valoarea de circa 95%. Eficacitatea pastilei contraceptive creste si in functie de timpul mai rapid de administrare (in primele 24 de ore), in cazul in care contactul sexual se termina in mod "nefericit", nedorit si femeia in mod cert este in perioada fertila a ciclului menstrual. Eficacitatea pastilelor Escapelle si Postinor2 este prezentat in tabelul urmator in functie de numarul de ore cate au trecut.
- In termen de 0 - 24 de ore - eficacitatea pastilei este de 95%
- Intre 25 - 48 ore - eficacitate scade putin, fiind de 85%
- dupa 49 ore eficacitatea pastilei contraceptive scade la 58%.
Posibilitatea de a nu se fi eliminat/de a ramane insarcinata, poate sa se intampla numai/doar in cazul in care sarcina exista/era deja formata in momentul administrarii pastilei contraceptive, ceea ce in cazul tau NU intra in discutie. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca ai luat pastila de a doua zi, imediat dupa actul sexual, nu sunt sanse sa ramai gravida.

| MValentin a răspuns:

Atunci nu sunt sanse sa fi ramas, nu te mai speria asa usor din orice

| AnabaAna explică (pentru MValentin):

Deci nu sunt șanse sa rămân chiar dacă am fost in periodata de ovulatie?