| delisa a întrebat:

Am 17 ani jumatate si sunt cu un baiat de 19 ani de 4 ani si jumatate. Sunt insarcinata cu el in aproape 4 luni si dorim sa pastram copilul.Parintii nostri inca nu au aflat.Nu am curaj sa le spun alor mei pentru ca tata nu prea este de acord cu relatia noastra si imi este teama de ce reactie va avea.Mama lui nu cred ca va reactiona urat deoarece si ea a fost in situatia mea! A nascut la 16 ani! Daca ma puteti ajuta cu un sfat va rog sa o faceti!

Răspuns Câştigător
| Laya a răspuns:

Deci, sincer, respectele mele ca nu te-ai gandit la avort.
M-ai impresionat. Vorbeste cu mama ta si cu mama lui, apoi mama ta va vorbi incet, incet si cu tatal tau si-l va face sa inteleaga. E foarte important ca si tu si prietenul tau sa va doriti acest copil.
Daca ai sustinerea mamei tale, a prietenului tau si a mamei lui va fi mai usor pentru tine.
Nu-ti mai fie teama de reactia tatalui tau, pana la urma tot copilul lui ramai, indiferent de ce ai facut.
Ai grija de tine si de bebelu' tau:X!

7 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Fa-ti curaj,ia-ti iubitul de mana si spune-le parintilor.
Cu cat intarzii mai mult,cu atat te chinui mai mult,esti nelinistita,agitata,tematoare,lucru care nu face bine in situatia in care esti.
Acum,sanatatea ta si a copilului tau sunt cele mai importante.
Deci, nu mai amana.
Si, nastere usoara!

| lolly a răspuns:

Spune-i ca esti destul de matura pentru a avea un copil.si pana ce tu vei termina scoala el va avea grija de copil doar are 19+. daca este problema ca inca nu ai terminat scoala.sa aibe incredere in tine ca o sa te descurcibig grin parerea mea, acum nu stiu nici eu daca as fi fost in locul tau ce as fi facutsad daca sunteti pregatiti tine copilul.

| mihaibr11 a răspuns:

Sti reclama cu "o sa avem un nepotel"? Gandeste-te putin la toata situatia. Vb cu parintii tai, pentru ca au tot dreptul sa stie, avand in vedere faptul ca probabil nici unu dintre voi nu poate sa intretina, din pct de vedere financiar, o familie, numai zic de un copil si intreaba-te daca parintii tai nu ar fi de acord, si deja e tarziu pentru a face ceva...te-ar astepta o viata nu prea incantatoare, presarata cu certuri zilnice si reprosuri. Nu incerc sa te sperii sau sa te descurajez, dar vb cu ei, buni sau rai sunt ai tai. Asta e parerea mea. Succes

| RedAppLe a răspuns:

Pai eu as zice mai intai sa ii spui mamei tale pentru ca iti dai seama ca burtica va creste si la un momentdat nu for mai crede ca doar te-ai ingrasat.Si atunci va fi mai nasol.Sau mai poti sa vorbesti cu mama baiatului si o intrebi pe ea cum a fost si ce i-a spus ea parintilor si cum...Mai mult nu te pot ajuta.Succeswinking

| sasljllaf a răspuns:

De ce mai stai pe ganduri? Du-te si spune-le alor tai.Pana la urma vor afla mai devreme sau mai tarziu.E zic sa afle acum decat cand ai burtica maricica.Si te admir ca ai avut curajul sa ne spui si sa nu faci avort ca celelalte fete care sunt in situtatia ta! Noroc! Funda?

| deutSa a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu mama ta, ea va intelege mai usor situatia ta decat tatal tau. Tatii sunt mai gelosi, mai fricosi la astfel de situatii.

Vorbeste cu mama lui, apoi cu mama ta si vezi ce parere au ambele mame! Spune-i mamei tale ca stii ca esti prea tanara pentru aceasta etapa, dar iti doresti acest copil.

Cu toate ca esti slab dezvoltata intelectual, pentru a avea un copil la aceasta varsta [ momentan nu gandesti ca o mama care naste la 25 de ani, esti inca mica si o sa treci cam greu prin aceasta etapa a vietii, dar cu ajutorul mamei tale vei reusii]

Sper sa functioneze si sper sa ai un copil sanatos si mama ta sa te sprijine la fel si tatal tau!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu cat ascunzi mai mult un lucru, cu atat va fi mai mare uimirea celorlalti. Spune tot ce ai de spus, timpul nu se poate intoarce!