| Viuvi a întrebat:

Buna tuturor!
Am o prietena, are 17 ani jumatate!
La sfarsitul lunii mai/inceputul lui iunie a intretinut relatii sexuale cu prietenul ei neprotejata!
A facut primul test de sarcina la 2 saptamani de la contact si pe al 2lea la 3 saptamani, ambele iesind pozitive!
Prima luna nu i-a venit ciclul insa incepand cu a2a luna(de cand a aflat ca e gravida -dupa cum ziceau testele ) ii vine regulat.
Stiu ca prima oara cand i-a venit a fost abundent, a tinut 2 saptamani jumate si a dat afara si cheaguri de sange!
Mi se pare bizar! Eu una cred ca a pierdut sarcina pentru ca pe langa asta avea si niste crampe foarte puternice sub burta!
Trebuie sa mentionez ca are si un chist pe unul din ovare!
Fata este incapatanata si cam nepasatoare!
De cand si-a inceput viata sexuala a renuntat la tratamentul pentru chistul ovarian, nu stiu ce este in capul ei.In momentul de fata suntem certate din aceasta cauza. I-am facut morala cat am putut sa se duca la doctor si tot zice ca se duce, ca se duce.Ba baga scuze ca acum i-a venit si nu se poate duce in situatia asta, ba nu are bani, etc.
Acum, cer parerea cuiva care se pricepe, dupa voi, ce credeti ca ar avea?!

Multumesc tuturor!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai probabil ai dreptate: a pierdiut sarcina. Dar nu e obligatoriu. Se poate sa fi avut o mare sangerare si totusi copilasul sa se dezvolte inca in burtica. Trebuie neaparat sa se duca la ginecolo si te sfatuiesc sa vorbesti cu parintii ei despre asta. Chiar daca se va supara pe tine, s-ar putea sa-i salvezi viata.

9 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Pe langa problemele prezente.creierul lipsa nici nu se mai ia in considerare.
Inconstientá adolescentiná.habar nu are cum o cheamá. dar si-o baga cat poate, fara protectie, dfara nimic.si tot asa.Asta e doar inceputul.Va avea probleme mult mai grave.

| nicoletalavinia14 a răspuns:

Zici ca o tine cam multe zile.si mie mi se-ntampla, dar eu cam in 3-4 zi calciu.

| oz a răspuns:

Parintii ei ce spun? din cate ne spui noua este foarte grav...incearca sa vorbesti cu parintii ei...ca daca merge in ritmul asta...

| oz a răspuns:

Nu stiu ce sa spun...isi pune in pericol viata... dar mai ales daca e insarcinata, viata copilului. Dar din cate vad... ea nu realizeaza ca isi omoara copilul. Si normal partenerul este la fel de vinovat...doamne...ce iresponsabili si lasi sunt unii oameni... o fac lata... iar apoi fug.

| Viuvi explică:

Mai oz, m-am gandit si la asta, intr-un fel imi este rusine...
Insa am sa-mi iau inima in dinti!

| Viuvi explică:

Multumesc pentru raspunsuri, mi-au postat intrebarea de 2 ori.Prima oara am pus-o altfel crezand ca voi primi raspunsuri mai serioase!
Multumesc mult!
Mai astept oricum raspunsuri!

| dede16 a răspuns:

Hmmm...nu stiu cum este acum, sau cum a fost atunci, cert este ca atunci cand esti insarcinata, in primele 3 luni ai o scurgere care se aseamana cu menstruatia.
Dupa cum spui tu ca a avut probleme si cu ovarele, datorita acestei tampenii si neglijente ar putea sa nu mai poata avea copiistraight face.ar trebui sa o convingi sa mearga la un control ginecologic pentru ca nu e de glumit cu chestiile asteastraight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Lipsa tratamentului și a controlului medical a adus la această stare.
Mai devreme sau mai târziu va merge la medic, situația o va impune.
Poate face un ecograf intravaginal și așa se va știi dacă a fost o sarcină sau nu, evoluția chistului și complicațiile apărute între timp.
Întradevăr ți foarte mult la ea dacă te zbați atât, poate într-o zi o să conștientizeze ce prietenă loială are alături și ei nu-i pasă.
Insistă sau eventual spune-i că-i zici mamei ei, poate așa o îndupleci să meargă la control.
În mod echitabil, prietenul ei trebuie să-i plătească consultația și medicația aferentă sau ei sunt doar pentru sex și atât?
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S- luam metodic, 2 teste de sarcina pozitive, urmatorul ciclu a fost de doua saptamani si jumatate (mama doamne ), eu cred ca prietena ta a luat ceva pilule probabil nu vrea sa-ti spuna de aceea nici nu merge la medic ii este frica sa spuna ce a facut, sau inconstienta, chistul de pe ovar merge foarte bine daca a ramas insarcinata cu ocazia pierderii sarcinii se mai regleaza si problema ovarului.