| sunshine201 a întrebat:

Am inceput sa iau yasmin sunt la a 5 pastila si ma dor sanii foarte tare ca si cum mi-ar veni menstruatia ma doare uneori capul si dimineata cand ma trezesc am o usoara stare de greata dar nu mereu..seara uneori parca mi se incetoseaza vederea pentru cateva secunde.e normal sa se intample asta? e prima data cand folosesc mi-au fost prescrise pentru un chist ovarian si mentionez ca am mereu burta umflata ca si de bebe si e tare nu doare.iar menstruatia dupa a 2 pastila a inceput sa scada in cantitate si sa se opreasca dupa 3 zile.(de 2 luni am menstruatia scazuta cantitativ culoare normala durere si cheaguri mici)dar uneori ma inteapa in ovare mai ales in dreptul (acolo am chistul ). Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU te mai lua după toţi "copilaşii" care-şi dau cu părerea :)

Aceste simptome ( menţionate de tine ) sunt NORMALE şi reprezintă reacţii adverse la AC!

Ele pot să apară, în general, în primele 3 luni de administrare ( până se "obişnuieşte" organismul cu AC ).

"Alte reactii adverse posibile
Urmatoarele reactii adverse au fost raportate de utilizatoarele de contraceptive, desi acestea nu sunt determinate neaparat de contraceptive. Acestea pot sa apara în primele luni de utilizare si, de obicei, dispar pe parcursul tratamentului.
- tensiune la nivelul sânilor, durere si secretie;
- dureri de cap;
- modificari ale libidoului; stare depresiva;
- intoleranta la lentilele de contact;
- greata, varsaturi si stare generala alterata;
- modificari ale secretiei vaginale;
- reactii cutanate diverse;
- retentie hidrica;
- modificari ale greutatii corporale;
- reactii de hipersensibilitate." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.medipedia.ro/......MIN-R.aspx

Atâta timp cât aceste simptome NU devin insuportabile/exagerate, NU e nici o problemă!

Dacă durerile devin insuportabile, ori greaţa se accentuează şi NU mai poţi să mănânci ( ori vomezi DES ), atunci mergi ÎNAPOI la medicul care ţi-a prescris Yasmin!
Cu ACORDUL acestuia vei întrerupe AC şi, din luna următoare, îţi va prescrie alte AC ( mai slabe )!

În general, anticoncepţionalele NU se întrerup "în mijlocul foliei" : întreruperea se face DOAR după TERMINAREA acesteia.

De asemenea, întreruperea se face doar CU acordul medicului care ţi le-a prescris!

Toate cele bune.

| sunshine201 explică (pentru bursuc001):

Iti multumesc din nou big grin! Mereu imi dai cele mai bune raspunsuri! Am sa merg saptamana viitoare la medic pentru ca sanii ma dor ingrozitor iar menstruatia mi-a trecut deja.

| bursuc001 a răspuns (pentru sunshine201):

Cu plăcere!

Mă bucur că te-am putut ajuta, măcar cu un sfat happy

O seară frumoasă.

| gosh0108 a răspuns:

Opreste imediat tratamentul cu yasmin! In general contraceptivele sunt niste porcarii care isi fac treaba, dar iti distrug organismul. Acum, ai de ales, ori te intorci la medicul ce ti le-a prescris si ii ceri niste contraceptive mai slabe, care sa nu iti produca astfel de simptome, ori te gandesti la o operatie.

| Laura9977 a răspuns:

Totul este normal. Sunt schimbari hormonale foarte majore care au loc in corpul tau. Dupa cateva zile, poate saptamani, nu vei mai simti nimic dureros. Durerile de sani pot fi cauzate din cauza ca ti se dezvolta mai rapid.
Este normal sa ai o cantitate de sange menstrual mai mica din cauza pastilelor. Este una din avantajele anticonceptionalelor.
Burta poate sa fie umflata din cauza balonarilor, dar te avertizez ca poti lua in greutate din cauza pastilelor!
Dar daca vrei sa fii linistita, fa un test de sarcina, sau du-te la doctor. E mai bine!