| Alexandra1T a întrebat:

Bună tuturor! De câteva zile sunt îngrijorata ..Luna trecută am întreținut relații sexuale neprotejat insa eram in prima zi de ciclu menstrual dar pentru siguranța mea am luat pastila de a doua zi imediat după ce am terminat tot ..problema e ca luna asta nu mi-au venit problemele, precizez ca am ciclu neregulat. Credeți că ar putea fi vorba despre o sarcină sau să fie alta problema?
Mulțumesc anticipat pentru sfaturi si răspunsuri

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a fi corect informata si pentru a NU mai face si alta data o greseala atat de GRAVA si IRESPONSABILA, trebuie sa afli si tu ca PRIMA ZI DE MENSTRUATIE, reprezinta cea mai SIGURA zi a ciclului menstrual fiindca este 100% INFERTILA. In acea PRIMA ZI a menstruatiei care este si PRIMA ZI a ciclului menstrual, formarea sarcinii este ABSOLUT/100% IMPOSIBIL indiferent de modul in care sunt intretinute actele sexuale, daca sunt protejate sau neprotejate si/sau daca sperma este ejaculata sau nu in vagin.
In concluzie folosirea pastile contracptive a fost ABSOLUT INUTILA si din nefericire (pentru tine) ti-ai ''otravit'' organismul cu buna stiinta si ai reusit si performanta de neinvidiat ca ciclul tau menstrual sa fie mai mult sau mai putin dereglata pe termen LUNG de mai multe luni uneori chiar si 1 an de zile. Exact din acest motiv NU ti-a pornit menstruatia si este posibil sa nici NU porneasca in urmatoarele zile sau chiar mai multe saptamani daca dereglarea hormonala este severa. Fiindca in acest moment IRESPONSABILITATEA de care ai dat dovada nu se poate repara, singurul lucru ce ti-a mai ramas de facut este aceea de a te ruga, ca dereglarea hormonala sa NU fie prea grava/severa. Multa sanatate!

| Alexandra1T explică (pentru corbulalbrosu):

Stiam ca pastila este periculoasa însă nu stiam ca in prima zi nu rămâi însărcinată. Acum sper sa nu fie nimic atât de grav si pe viitor o să vad niste anticoncepționale ca să nu se mai ajungă aici ..Acum m-am liniștit ca nu sunt însărcinată și mă îngrijorez cu dereglarea, mulțumesc pentru explicație!

2 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Cred că ai luat degeaba acea pastilă.
Nu era cazul să o iei și acum ți s-a dereglat ciclul menstrual pentru următoarele câteva luni.
Nu sunt șanse să fii însărcinată.