| BOXINLION a întrebat:

Buna tuturor, de o bucata de timp sufar ingrozitor dupa o fata (nu acel tip de suferinta, ci acea suferinta care te face sa te gandesti la acea persoana ca fiind jumatatea ta, si stii bine ca nu ai nicio sansa).

Totul a inceput de cand a venit la noi in clasa in Sem.2, atunci cand am vazut-o, parca m-a izbit autobuzul (nu in sensul ala), am simtit o caldura in inima mea, mereu cand o vedeam ca zambeste sau se uita spre mine, pur si simplu ma topeam, mereu cand era in preajma mea, imi transpirau mainile intr-un hal, incat stateam cu ele pe langa pantaloni si mereu mi le stergeam, imi uitam gandurile, nu ma mai puteam concentra nici sa scriu (odata a stat in banca cu mine la ora de engleza) si cand am jucat odata volley, eram asa de indemanatic incat nici nu stiam sa lovesc in mingea aia lol.

Ma rog, revenind mai sus, speram ca ea sa nu aiba nicio cunostinta in clasa (adica sa nu fi avut nicio prietena care deja sa-i prezinte clasa, stiti voi, speram eu sa ma bag in seama asa, subtil). Nu sa ma dau important, dar sa aiba pe cineva mai apropiat, fiind noua venita si neavand pe nimeni cunoscut in clasa.

Oricum, cateodata pare sa fie cam retrasa de mine, eram odata cu doi colegi si o colega stand la geam, ea a venit de la baie si avea mainile ude, i-a stropit pe cei doi baieti in gluma dar la mine s-a uitat cu coada ochiului si nu mi-a facut nimic, m-am simtit cam dat la o parte, adica nu sunt chiar asa retras sa nu-si permita unele gesturi cu mine... dar in schimb, odata cand stateam in tocul usii tot cu un coleg, vorbeam noi acolo niste treburi, gen blocam oleaca usa (nu intentionat), ea voia sa se duca pana la magazin si cand a vrut sa iasa, si-a pus gen mainile pe abdomenul meu si s-a uitat putin la mine zambind si a spus "scuze", dupa a plecat, in acel moment, in interiorul meu eram in extaz, deci niciodata in doi ani jumate de liceu nu am mai simtit o asa placere laughing, dar nu m-am manifestat prea tare in fata colegului... doar stateam incordat si incercam sa revin la discutiile cu el, ca si cand nu s-ar fi intamplat nimic.

De atunci, incep sa jelesc in casa ca un pusnic, nu-mi mai arde de jocuri, de nimic, stau pur si simplu si 'sufar' la pozele ei, ascultand melodii mai "deep", stiu ca nu-mi face bine treaba asta si nu rezolv nimic, dar simt nevoia aia sa fiu linistit mereu... sa ma gandesc la ea, creându-mi propria mea lume in mintea mea, unde suntem doar noi doi.

Voi ce credeti ca au fost cu gesturile alea? Gen pur si simplu putea sa treaca pe langa noi, ca nu era usa chiar asa de ingusta, fara sa zica nimic, fara sa ma atinga (pe mine), sau faza cu mainele ude. oare se simte jenata fata de ceilalti colegi?

Tin sa mentionez ca e singura, are statusu' relatiei pe FB, neavand un iubit, asta e o bila alba, pentru mine.

N-am avut niciodata o prietena, dar asta nu inseamna ca sunt un ciudat care sta numai in casa si butoneaza telefonul' mereu in pauza, stiu sa ma comport... dar sunt extrem de timid, ma pierd rapid, niciodata n-am simtit un asa sentiment de puternic pentru o fata.

Imi e teama sa nu ma respinga... mai ales, sa afle si ceilalti colegi, dupa o sa ajung o tinta a umilintei, ca asa e clasa mea. Daca s-ar intampla asta, as fi distrus, cred ca m-as inchide in mine cu totu'.

Ea a venit la noi pentru ca la liceul ei era prea greu, si chiar se plangea (asa si colega ei, a venit la noi, dar din clasa a x-a) si invata destul de bine, fata de mine, eu ma concentrez mai mult pe obiectele principale profilului (istorie, romana, geografie), oricum asta nu conteaza, nu sunt pleava clasei.

Oricum, cred ca am scris deja prea mult, nu stiu daca o sa cititi chiar tot, dar am nevoie de ajutoarele voastre, cum as putea sa fac primul pas? Multumesc pentru timpul acordat si scuze daca n-am nimerit categoria corecta, dar cam despre asta e vorba, de dragostea adolescentina, nu sex.

Astept raspunsuri mai complexe.

Răspuns Câştigător
| Catuneanu_Valentin_1995 a răspuns:

În primul rand
Încearcă sa fi mai activ în clasa, sa faci glume cu colegii tai
Și poți sa o rogi pe diriginta/dirigintele sa te poată muta cu o banca în spatele.
Încă un sfat, vorbește cu părinții tai, mai ales cu tatăl tău
El iți poate da sfaturi mai bune decât ți-le poate da cineva dintre noi.
Tatăl tău se poate implica
De exemplu sa vorbeasca cu dirigintele sa te mute langa ea
Dar după acest lucru
Încearcă sa fi mai lejer cu ea, dai numai ei importanta
Fain niște glume. Fa un test mic
Fa o gluma de aia proasta care nu are nici-un sens
Și vezi dacă rade (dar numai după ce prinzi curaj)
Dacă ea rada ei bine asta înseamnă ca ai dat-o pe brazda și ca este atrasa de tine
Dupa aia o poți invita la un suc etc
Ia dupa aia întreab-o dacă vrea sa fie cu tine
Sigur o sa-ți răspundă pozitiv
Bafta!

| BOXINLION explică (pentru Catuneanu_Valentin_1995):

Mersi, toate raspunsurile au fost folositaore, dar al tau chiar m-a incurajat si am sa fac asta, dupa ce trec de simulare, ofc. big grin

Iti meriti funda. Take care.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ia-ti inima in dinti (ca nu ai ce pierde de fapt) si spune-i ca o placi! Apoi intreab-o daca vrea sa fie prietena ta!
In afara de un refuz, nu ai ce pierde, dar daca nu incerci, s-ar putea sa ti-o ia altul!

| BOXINLION explică (pentru Violleta2022):

Meh, nu cred ca merge asa, nu sunt eu Fat Frumos sa-mi cada toate in brate, prefer sa o iau cu usurelul, mersi de raspuns big grin

| MentalHolocaust a răspuns:

Mi se pare ca iti complici aiurea existenta, adica ar fi mult mai bine pentru tine daca ai vorbi cu ea despre asta decat sa tii atatea pentru tine.Ar trebui sa vorbiti intre 4 ochi si sa vezi ce parere are si ea poate simte la fel. Iubirea este frumoasa si aceste sentimente sunt incredibil de puternice insa poate fi si foarte dureroasa daca nu e impartasita.E greu dar in principiu ar trebui sa te apopii mai mult de ea dar subtil gen ca sa nu pari disperat.Eu te sustin si iti doresc multa bafta si sper sa reusesti sa o cuceresti pe fata visurilor tale laughing, si nu uita daca nu va fi sa fie cineva undeva acolo te asteapta happy.

| BOXINLION explică (pentru MentalHolocaust):

Ai dreptate... pacat ca nu pot da mai multe funde, ca as da tuturor... mersi de raspuns.

| NuConteazaCnSunt a răspuns:

In primul rand ar trebui sa incepi sa vorbesti cu ea, sa faci glume, sa o faci sa zambeasca adica sa o faci fericita, dupa, cand vezi ca ii place compania ta, ii poti arata ca o placi in gesturi subtile, spre exemplu, ii pui mana la ochi ( Stii tu, chestia aia cu ghici cine e laughing ) si atunci cand ghiceste o imbratisezi pe la spate si o pupi pe varful capului (asta o poti face cand sunteti singuri, e mai bine decat sa te vada toata clasa) si daca vezi ca ea iti accepta gesturile astea o poti invita intr-o zii la o plimbare si stii ceva gen o poti lua de mana si ii spui ce sentimente ai pentru ea, chiar daca esti timid, incearca, daca nu o faci tu o sa o faca altul inaintea ta si atunci o sa iti para rau ca nu ai facut-o la timp, in plus, daca o faci, ce ai de pierdut? o viata avem, nu ai 10 ca sa o poti cuceri in alta. Oricum cel mai important e sa o faci sa zambeasca, fii jucaus si sa ii acorzi multa atentie. Bafta!

| BOXINLION explică (pentru NuConteazaCnSunt):

Nu sunt genu' de baiat care face genul acela de gesturi, nu-mi sta in fire... laughing) Dar mersi de raspuns, ai fi meritat si tu o funda... happy

| boomboom42 a răspuns:

Aceeasi problema o am si eu. Cand sunt langa fata pe care o plac incep sa ma intimidez si sa fiu neindemanatic. Dar din cate am aflat trebuie sa ai incredere in tine si sa vb cu ea pana veti deveni prieteni si poate chiar mai mult

| BOXINLION explică (pentru boomboom42):

Well, trebuie sa facem amandoi ceva in privinta asta... succes. happy