| puppet88 a întrebat:

Imi doresc foarte mult sa primesc ajutor pentru a putea la randul meu sa imi ajut prietenii, asa ca astept sfaturile voastre. Cu cat mai multe, cu atat mai bine!
Situatia sta in felul urmator:
In acest an, facem revelionul impreuna un grup mai mare de prieteni. Doi dintre ei, baieti amandoi, credem cu totii ca ar trebui sa isi faca un pic de curaj si sa se cupleze (in sfarsit!). Insa ne dorim cu totii sa ii sprijinim si sa le cream oportunitatea pentru a face asta - ca niste wingmen buni ce suntem.
Imi puteti da vreun sfat cum ar trebui noi ceilalti sa reactionam astfel incat ei sa lase frica de a fi judecati deoparte? De asemenea, orientarea lor nu e publica si asumata, asta face de fapt intreaga situatie atat de dificila.
Vreau sa mentionez ca as prefera sa va abtineti de la comentarii jignitoare cu privire la orientarea lor.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu sunt sigura ca am inteles corect despre orientarea lor, te referi la faptul ca-s gay amandoi, sau ca ei sa se cupleze cu fete?
Eu nu as intervenii in asemenea cuplari, este alegere personala si mai mult decat sa-i aduci in aceeasi incapere si sa le faci cunostinta unul cu celalalt, nu este bine sa faceti!
Este decizia lor, iar daca se simt atrasi unul de celalalat, o vor face singuri.

| puppet88 explică (pentru Violleta2022):

Ei se cunosc. Imi doresc sa stiu daca exista anumite lucruri prin care i-as putea face sa se simta mai confortabil si sa actioneze in concordanta cu dorintele lor - decizia le apartine, evident ☺️

| Violleta2022 a răspuns (pentru puppet88):

Situatia este atat de delicata, incat este bine sa stati deoparte, mai ales daca ei deja se cunosc, este ca si cum toti stati cu ochii pe ei si abia ii asteptati sa-i vedeti impreuna, ca sa faceti glume pe seama lor.
V-as sfatuii sa faceti taman pe dos, sa-i aduceti in aceeasi incapere pe amandoi, invitandu-i, dar fara insistente si sa-i tratati ca pe niste oameni anormali, fara sa-i priviti insistent, fara sa le oferiti locuri in fata, sau prea multa importanta.
Oamenii delicati sau sensibili, au intotdeauna probleme cand se simt sub lupa celorlalti!
Comportati-va cu ei ca niste oameni perfect noremali, ca nu-s ciumati ori bolnavi, doar timizi si probabil speriati de faptul ca sunt urmariti non stop de voi!
Dati-le pace, incercati din rasputeri sa fiti voi normali, ca ei sa se simta la fel!

| onitza455 a răspuns:

Daca poti da mai multe detalii....intrebarea ta este putin neclara...si daca ar fi cum am înțeles eu ca voi sa cuplati doi gay mai bine nu te implica.

| puppet88 explică (pentru onitza455):

Am vrea sa ii ajutam sa aiba curaj sa faca primul pas. Imi doresc ajutor pe partea de: cum am putea sa cream un mediu in care sa se sinta bine sau cum am putea gestiona atmosfera astfel incat sa cream un mediu propice in caz ca doresc sa se manifeste

| puppet88 explică:

Voiam mai mult sa ii ajutam pe partea asta prin a se cupla, deoarece viata lor amoroasa nu merge chiar bine in ultima vreme. Ei se cunosc unul cu celalalt, doar ca noua ni se pare ca au nevoie de ajutor pentru a face primul pas pentru ca niciunul nu sunt genul foarte curajosi