| angel70530 a întrebat:

Buna tuturor, pentru cei ce m-au intrebat citi ani am am 18 ani, sunt destul de matura insa nu inteleg nimica in dragoste, si stiti de ce? pentru ca la cite intilniri am avut, nu am vazut nimic bun din ele, fiecare baiat cu care m-am intilnit am fost dezamagite, cum se spune ca fetele pentru baieti sunt ca niste gume de mestecat, care dupa sunt aruncate,deci o perioada n-am avut calculator, l-am dat sa-l repare,vorba merge iarasi de fostul meu iubit, care v-am mai povestit, v-am spus ca imi intra in ospetie pe profil, si acum continue sa intre,eri ne-am adus calculatorul acasa, si am intrat si eu la el pe profil,nu stiu ce m-a facut sa fac asta, eri l-am vazut prin oras venea de la serviciu cu gasca lui, toti au plecat spre o cafenea, insa el m-a vazut din departare pe mine, si a mers mai departe singur nu s-a dus cu ei, eu eram cu mama mea si cinele meu, am iesit putin sa-l plimb,au aparut lacrimi in ochii mei, ca el a trecut si nimic n-a zis, poate ca eram la departare mare,sa ne intilnit in fata se saluta, dar nu stiu, apoi spre seara, il vad iarasi ca a intrat pe profilul meu, apoi imi scrie "salut" pe skype, eu i-am raspuns, si mi-a zis ca isi iesa din minti, pentru ca serviciu e greu, apoi s-a certat cu rudele lui chiar si s-a batut, mi-a zis ca toti s-au intors cu spatele la el, si ca s-a saturat de toate, cind mi-a zis chiestia asta, imi venea sa rid, caci dupa doua 2 saptamini el imi scrie mie ca ii este greu pe suflet, dar unde a fost el cind tot in jurul meu parea tragic,nasol, unde a fost el cind plingeam si doream sa-l intorc,am dorit sa ii scriu asta, insa i-am scris altceva, i-am scris ca viata e frumoasa, si ca trebuie sa ierte, exista iertare, el mi-a scris ca nu o sa-si ceara scuze de la ai sa-i ca el a fost drept,apoi i-am zis ca sa incerce sa ierte, ca totusi sunt ai lui rude,la sfirsit el mi-a zis ca "scuze dar vreau sa ma pun la somn" si mi-a multumit ca l-am ascultat, eu i-am raspuns ca nu are pentru ce sa-mi multumeasca, si i-am zis ciao, apoi am iesit de pe skype, am intrat pe invizibil, si am vazut ca el m-a telefonat, apoi pe profil mi-a trimis niste smailuri"luna si stelele" eu iarasi i-am scris ca la mine s-a intrerupt skypul, si ca ma gindesc ca este cineva linga el care il sustine, si sa nu dispere, totul se va rezolva,si am plecat la somn, el insa a mai ramas pe sait, dar nu mi-a scris nimic,cam asta a fost povestirea mea, eu nu inteleg el joaca teatru? sau poate chiar are problema asta, si de ce s-a adresat la mine, la fosta lui iubita, la care tot el i-a zis adio! Eu stiu ca poate dumnevoastra o sa ma luati de o naspa ca am vorbit cu el, dar credeti-ma ca il mai iubesc, dar timpul vindeca ranile, l-am incurajat pentru ca in biblie este scris ca trebuie sa facem bine la dusmanul nostru, eu i-am zis lui ca sunt crestina si vreau sa arat asta, vreau sa fiu o lumina. Mai bine sa ierti acum cit nu este prea tirziu, deci as vrea sa imi dati din nou niste sfaturi, as dori cit mai multe sfaturi, ce sa fac eu mai departe? si inca ceva, de mine este indragostit un alt baiat, la care u i-am acceptat intilnirea, dar nu pot sa-l iubesc, pentru ca nu l-am uitat pe asta, deci ajutati-ma ce sa fac? cum sa fac ca sa fie bine, vreau sa ma impac cu fostul, dar nu voi incerca sa-i spun asta ca il mai iubesc si imi este dor, pentru ca el m-am injosit mult si m-a distrus sentimentele, vreau sa imi tin demnitatea sau mindretea, poate el imiva zice primul ca doreste sa ne impacam, dar sunt sanse sunt zero. Astept sfaturile dumnevoastra aici, va multumesc.

8 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Cred ca ar trebui sa vorbesti cu el sa-i spui ca inca il mai iubesti, poate lui ii este jena sa iti spuna ceva de impacare de frica sa nu il refuzi, de tinut inca tine la tine

| Ofiintă a răspuns:

Cred ca nu merita sa te intorci la el. Dupa cum ai descris, am observat ca el te contacteaza atunci cand are nevoie sa vorbeasca cu cineva, dar cand tu te-ai aflat in aceeasi situatie, el unde era?
Nu cred ca acel tip se uita la tine ca si la o iubita ci mai degraba ca si la o amica deci eu iti propun sa iti iei adio de la acest presupus iubit prefacut pentru ca viata iti poate rezerva ceva mai bun!

| BruneTTe a răspuns:

Tu stai si sa nu faci nimic. Daca chiar vrea ceva serios de la tine,te va mai tot cauta.
Asa, daca ii raspunzi de pe acum si ii arati sentimentele pe care le ai pentru el, in cazul in care el face totul in gluma, tot tu vei cadea de proasta.
Daca continua sa se apropie de tine inseamna ca da, ii pare rau.

Nu ii arata sentimentele tale pentru ca poate acum numai ti se pare ca ar vrea ceva de la tine, poate in momentele astea trece si el prin greutati si nu stie cui sa i se destainuie si pur si simplu s-a nimerit ca tu sa fii aceea. Asta nu inseamna neaparat ca te vrea inapoi.

Lasa-l numai ca cine stie, poate dupa ce va depasi si el greutatile prin care trece, isi va da seama cum te-ai simtit si tu cand ai suferit si ii va parea rau.
Sper sa se rezolve.

| RAY a răspuns:

Cum ai putut sa scrii atata de mult, e un roman acolo scris, am sasi explic
baietii au un hormon sexual numit Testosteronul
asta amplifica dorinta sexuala la varsta pubertati
desigur ca bietii pana in 20, 25 de ani vor doar sex, noi ne maturizam mai greu ca voi si mintal maturizare sexuala, fizica, mentala
voi mai repede
cauta un baiat mai matur ca de exemplu tu ai 18 ca baiat ai 25 cauta unu de 25, 26 de ani care vrea ceva serios desigur daca ai habar de cea ce vrei si tu, esti hotarata ca vrei o relatie serioasa sau o eventura sau nu sti, ai nevoie de o consiliere pshiologica interioara, vb cu tine insuti o ora, doua pe zi vb serios

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,răspunde la rău cu bine, iartă, dar nu face aceaşi greşeală, din nou.
Îl iubeşti, iar el a profitat de asta.Nu a ştiut să se comporte cu tine,să te preţuiască la fel cum ai făcut tu.
E greu să uiţi pe cineva când ţii mult la acea persoană, dar uneori, aşa e cel mai bine.E greu să te abţii să nu-i spui ceva, dar trebuie.
Sfatul meu este să nu mai repeţi greşeala, să gândeşti raţional în astfel de situaţii şi capul sus.Va fi bine!

| Xenya a răspuns:

E cazul sa treci la o alta etapa a vietii tale.
O zi buna!

| ๖ClaSSic a răspuns:

Nu merita sa te intorci la el. Uita-l... poate in cele din urma, timpul le va rezolva pe toate. happy

| NuMaSuporti a răspuns:

Uita si mergi mai departe! E foarte posibil ca el sa joace teatru, sa incerce sa te induioseze etc si sa te intorci la el, stiu foarte bine strategia asta, are o eficienta foarte mare asupra fetelor ca tine. Aporpo, nu inteleg, daca te-a facut sa suferi de ce inca mai ti ca el? UITA, se poate uita, sentimentele se pot controla, proasta ai fi daca te-ai intoarce la el, iai arata cat esti de slaba iar el isi va indeplini planul.