| ana55 a întrebat:

Buna tuturor!
Sunt de 6 luni de zile cu un tip. Eu sunt o fire chibzuita, dar stiu ca exista momente in care nu trebuie sa te uiti la bani. i-am facut cadouri foarte scumpe: un sacou Calvin Klein, o curea Levi`s, Blugi Levi Strauss, i-am oferit medicamente cand era racit, i-am cumparat si mancare cand veneam pe la el. Eu stiu ca iubirea nu se masoara in bani si bla bla dar... el nu mi-a oferit pana in prezent decat un rucsac de 20-30 lei care nu se potiveste stilului meu vestimentar deloc, un briz briz tot de 20-30 de lei, un trandafir de 1 martie si 2 ciocolati. Mentionez ca de 8 martie nu mi-a oferit nimic si cand am facut aluzie la acest subiect s-a facut ca ploua. Eu stiu ca el nu este cel mai bogat tip dar nici sarac lipit pamantului nu este, vad ce are in casa, ce cumpara de mancare, acolo nu se zgarceste deloc. Dar cu mine ce are? Ma simt ignorata, nici macar intrarea in club nu mi-o plateste, de multe ori i-am platit eu iesirea in oras.Nu stiu ce sa fac. Cred ca el se increde in faptul ca eu am multi bani dar nu merge asa...Nu cred ca ii sunt indiferenta, el spune ca ma iubeste, se poarta destul de frumos. Intre timp am cunoscut mai multi baieti care sunt altfel decat el si acum vad o diferenta uriasa intre el si ceilalti.
Am uitat sa aduc in discutie faptul ca planuisem sa mergem impreuna la mare dar el s-a eschivat spunand ca nu are bani. Am refuzat sa ii spun ca ii platesc eu (ar fi fost prea de tot) dar el a avut tupeul sa faca aluzii si sunt 100% sigura ca ar fi acceptat.Nici o luna nu a trecut de cand m-am intors eu de la mare, el a plecat la mare cu prietenii lui.
La o petrecere la el acasa mi-a promis ca ma duce inapoi in oras cu masina dar a baut si a spus ca n-am decat sa chem taxi ca nu are ce face.
Ma cheama mereu pe la el dar nu vine el sa ma ia, trebuie sa dau 20 de lei pe taxi.
El nu e baiat rau dar cred ca s-a ajuns prea departe, acum cred ca vrea sa ii dau bani de facultate.
Asa ca nu stiu ce sa cred. De vreo 2 saptamana sunt mai rece cu el si vad ca el e destul de trist din cauza asta. Dar cred ca merit mai mult si sunt destui care ar face mult mai multe pentru mine decat face el. Asa ca, intreb, sunt oare indreptatita sa ma despart de el?

16 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, eu cred ca tu nu il iubesti cu adevarat; daca il iubeai nu tineai cont de chestiile astea, adica chiar daca el nu ti-a facut cine stie ce cadouri, important e gestul, eu asa cred, in plus nu oricine isi permite cadouri scumpe si ar trebui sa il intelegi si pe el.
Nu stiu ce sa zic, dar sunt unii baietii care nu au facut nici macar un cadou prietenelor lor, multumeste-te cu ce primesti si daca iti face cadouri scumpe e degeaba daca nu iubesti si nu esti iubita, cred c aiubirea care ti-o ofera e cel mai frumos cadou. Daca tu crezi ca meriti mai mult, atunci lasa-l in pace si desparte-te de el, tu cauta-ti unu care sa te multumeasca si el sa isi gaseasca o fata care sa nu tina asa mult cont de bani si cadouri.Fiecare e diferit si important ar fi sa va intelegeti bine si cadourile nu sunt asa importante intr-o relatie.
Pai, ce sa zic, e clar ca nu il iubesti asa mult, daca faci un cadou nu trebuie sa te astepti sa primesti si tu, daca il dai, il dai din inima fara sa reprosezi sau sa te gandesti ca nu a valorat asa mult cadoul lui, nu toata lumea are bani, are si el nevoile lui.
Si daca tu platesti taxi, nu inseamna ca daca e baiat el trebuie sa plateasca tot si tu nimic, adica si tu vrei sa il vezi, nu doar el.

| Crisu a răspuns:

Eu cred ca tu le'ai cam inflorit.Relatsia ta se masoara doar in bani? Daca nu are bani nu inseamna ca nu te iubeste.Nu mai iesi cu el in oras si toate astea daca te deranjeaza cu ceva ca nu'tsi platestewinking

| NickiMinaj a răspuns:

Daca treaba asta e pe bune, ti-o furi foarte rau laughing Ce inseamna asta, sa-i permiti sa stea pe banii tai? Doamne! Dupa 2 razboaie mondiala omenirea asta n-a invatat nimic.

| SalamdePorcpentruTriviaAmuzante a răspuns:

Ok poate e si el un nesimtit dar relatiile nu se rezuma la baniwinking

| elyssa20 a răspuns:

Zambilici si monyk haideti sa fim serioase carei fete i-ar placea sa aiba un asa iubit...nu neaparat sa ii cumpere luna si stelele dar nici chiar asa. el asteapta ca ea sa ii cumpere si sa plateasca tot iar el nimic.mai bine singura decat cu un intretinut. pupici ana55 si vezi ce faci cu relatia asta.

| Tom a răspuns:

Parerea mea e ca profita de pe tine. Zici ca iti spune ca te iubeste doar nu i greu sa zica majoritatea baietiilor de genul lui stau bine cu "vrajeala" si multe fete chiar cred.
Eu sincer ca baiat nu as accepata ca prietena sa-mi faca cadouri mai scumpe ca cele care i le-as face eu din orgoliu de barbat.Nu ar fi trebuit sa accepte acele cadouri ba mai mult sa mai iti bata si apropouri sa mergeti pe nu stiu unde tot pe banii tai.Plus de asta mai bine as sta acasa si i-as spune ca nu ma simt bine sau stiu eu decat sa ma duc la club si sa-mi plateasca prietena intrarea.
Acuma tu faci ce crezi insa nu gandi cu inima gandeste cu creierulhappy

| andreea_4134 a răspuns:

Daa... Fato profita de tine dupa cate vad eu, cred ca tu il iubesti si ar fi bine sa porti o discutie cu el, sa ii spui ca te-ai saturat sa il intreti tu si el sa nu iti i-a nici macar o floare la ocazii speciale, in schimb ce tu ii faci lui cadouri scumpe. Orice barbat si-ar dori s aaiba o fata ca tine langa el. Te pup si vezi ce faciwinking

| Ianna33 a răspuns:

Iubirea nu se masoara in cadouri si bani. Iubirea nu se cumpara, se simte.

| rserpu a răspuns:

Eu numesc asa oameni. tzarani. Asa nu se face. Un gentelman adevarat nu ar lasa o fata sa plateasca in oras, asta in cazul ca suma nu depaseste 50 roni. Uite, eu sunt baiat si ma conduc dupa o chestie. Daca vrei sa nu-ti strici imaginea pentru cateva monede, pai plateste tot, si niciodata nu lasa o fata sa plateasca, chiar daca ea insissta. Faci orice s-o minti ca va plati data viitoare, sau ii zici ca deja ai scos banii, iar daca ea iti intinde bani, pai ii zici, imi dai mai tarziu, etc. Cel mai corect ar fi sa impartiti tot. Vei avea foarte multa dreptate. Bafta. Relatia nu se bazeaza pe bani, dar fericirea din bani se hraneste laughing

| dink08 a răspuns:

Este vina ta. I-ai oferit totul pe tava. Daca ai facut asta nu te supara daca el nu vrea sau nu poate sa returneze favorul.Nu trebuie sa oferi ceva cu gandul ca primeste alceva in schimb.Fii si tu mai chibzuita pe viitor, explica-i ce te doare si poate se va rezolva.Iti urez bafta.

| DaianaDC a răspuns:

Nu prea conteaza banii. Dar acum ai sh u dreptate in felul tau.Incearca sa nu`i reprosezi asta pentru ca nu e frumos. U ce ai zice daca ai fii in locul lui. Apreciaza ca te iubeste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Genu de baiat pe care profa mea de tehno'i numea " PROSTITUAtt! "

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa-l ana ca omu e pe profit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Despartete Nu Te Merita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este ca majoritatea celor care "cersesc", cred ca li se cuvine totul, doar pentru ca-i iubim.
eu am in familie acest tip de paraziti, ar vrea sa imi ia tot ce am desi suntem fiecare din noi fratii, la casa lui, cu familia lui - fiecare cu cate un apartament, prin casatorie eu am devenit proprietar pe un al doilea apartament (care e al ambilor soti deci), familia trage de mine sa cedez apartamentul dinainte de casatorie altui frate care are la randul lui un apartament.
consider de-a binelea ca sunt demni de numele de cersetori, asteapta sa le vina pe tava lucruri, bani, prietenul tau este de genul, daca vrei sa ramai cu el trebuie sa discuti clar, pana la nunta fiecare cu banii lui si chiar si dupa aceea in mare parte.
sper ca nu te-am intristat: ai grija de tine.
;-D

| speedg1rl a răspuns:

Eu zic sa-l parasesti. poti gasi o multime de baieti mai buni decat el