| irinaceobanu7235 a întrebat:

Buna, urmeaza sa am primul meu contact sexula si imi e rusine de ce o sa creada prietenul meu in legatura vergeturilor de pe sanii mei. Mereu incerc sa le acopar cu conceler in momentul in care port un decoletu si m-am cam saturat si eu de ele, ma fac sa ma simt asa urata din moment ce stiu ca alte fete nu au. Sfaturi va rog!

7 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Iti faci prea multe probleme... pentru nimic.

| Simpatic a răspuns:

Sfaturi? sa faci ca baietii de la vunk "noi o scoatem la capat cand se stinge lumina"
deci pe un semi-intuneric (romantic) sa faceti sexwinking

https://youtu.be/zu5DhYdH2rA?feature=shared&t=44

| Violleta2022 a răspuns:

Nu le pasa baietilor de vergeturile tale, atata vreme cat le dau pasarica.

Dar ai putea sa ai grija ca pe viitor sa nu iti mai iasa alte vergeturi, ca acelea apr din cauza ca te ingrasi/ sau slabesti foarte mult, intr-o perioada foarte scurta de timp.

Nu le mai acoperi cu concelar ori pudra, ca se vad oricum vergeturile, dar arata total inestetic sa pui machiaj pe sani.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu stiu unde locuiesti, insa majoritatea fetelor si femeilor de pe toata planeta au vergeturi intr-un loc sau altul de pe corp.Incearca sa mai renunti la timpul petrecut pe social media si te vei convinge singura de acest lucru. Daca nu, sa stii ca exista chiar si pagini dedicate acestor asa-zise probleme, de incredere in propriul corp, tocmai pentru ca femeile sa inteleaga si sa il accepte exact asa cum este de la mama natura, nu sa doreasca sa-l schimbe constant in functie de niste industrii nesatule, perfide.

La pisici, tigri si alte feline admiram blana cu dungi diverse, insa vergeturile la femei sunt urate, desi sunt tot oferita de mama natura? Cine le denigreaza si cine ne face sa ne simtim urate, dezgustate de propria piele? Pai industria de frumusete care nu se mai satura de bani, logic. Sper ca te prinzi unde tot bat.

| dullcat a răspuns:

Eu nu cred ca omul care va face sex cu tine se va bucura de gustul de concealer, asadar lasa-ti sanii in pace. Daca te trage la raspundere sau te jigneste pentru ceva atat de firesc si de natural, de normal, atunci ia-ti talpasita, nu e de tine, nu merita.

,, ma fac sa ma simt asa urata din moment ce stiu ca alte fete nu au.'' De unde stii? Cele cateva colege/prietene la care te raportezi nu inseamna nimic. Intr-o lume reala femeile arata asa, cu vergeturi si pe sani si peste tot:

https://www.instagram.com/_stretchmarks_/

https://www.instagram.com/stretchmarks__/

https://www.instagram.com/stretchmarkmovement/

Intr-una de carton evident ca toate arata ca niste papusi Barbie,, perfecte''.Tu in care lume traiesti? Eu aleg sa traiesc in cea reala, am invatat sa-mi accept vergeturile din jurul fesierilor, plus cele cateva de pe sani si gambe.Plus, acestea apar si in procesul de crestere din adolescenta, nu neaparat cand slabesti sau pui in greutate. Eu nu am avut fluctuatii mari de greutate si totusi le-am capatat in timp, asta e. Repet, oricum ar fi, nu iti mai fa griji, esti frumoasa asa cum esti, crede-ma!

| VoidEternal a răspuns:

Trust me on this. Prietenului tau nu o să-i pese de vergeturi.

| andreeaMaria99 a răspuns:

Sfat? Iubeste-te exact asa cum esti. Chiar si acele fete pe care tu le consideri frumoase, au insecuritatile lor. Nu conteaza cum arati, frumusetea vine din interior. Iar daca intre tine si prietenul tau este iubire adevarata, nu o sa ii pese de micile tale defecte. O sa va acceptati defectele si la un moment dat o sa invatati sa le transformati in calitati.