| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Va rog sa ma ajutati, nu stiu ce sa mai fac.Acum o saptamana m-am departit de iubitul meu, el a pus punct si a zis ca pentru. el a fost doar o joaca de copii.De atunci am mai vorbit pe mess si mi-a zis ca poate o sa mai incercam s-o luam de la capat abia la vara(el e plecat din tara si vine in august). De cand ne-am departit plang mereu, am intrat intr-o stare de depresie, am mai patit asta acum un an, nu mai am chef de nimic, simt ca nimeni nu ma intelege, nu mai mananc aproape nimic, adorm foarte greu gandindu-ma la ce a fost intre noi si plang si iar plang.Doar la scoala mai uit de fostul, pentru. ca am niste colegi foarte amuzanti daca pot spune asa(ei nu stiu nimic depre ce mi se intampla). Am foarte putin prieteni si aceia m-au "abandonat", cea mai buna prietena(acum nu stiu daca ii mai pot spune asa)nu ma intelege, ne vedem foarte rar si atunci doar ne salutam si cam atat.In seara cand m-am despartit de fostul am sunat-o si am rugat-o sa vina a doua zi la mine, iar la telefon i-am zis doar ca m-am despartit de fostul si ca sunt distrusa, ca ma simt singura(intre timp plageam). Ea a zis ca va veni, insa degeaba am asteptat-o, nu a venit, nu am mai luat legatura cu ea pentru. ca ma gandeam ca se va supara ca tot incerc sa o "fortez"sa vina la mine sa ma asculte si sa ma ajute sa trec peste aceea despartire.Cand ma trezesc dimineata imi aduc aminte de fostul, dupa ce vin de la scoala la fel(la scoala se intampla acelasi lucru, doar cateodata colegii imi mai distrag "atentia". Ma gandesc numai la el si la faptul ca acum cand am atata nevoie de ajutor acelei prietene, ei nu-i pasa, stie ca sufar insa parca nici nu vrea sa ma vada, nu o mai pot numi prietena, doar o cunostintacryingCu parintii ma cert in fiecare zi, iar seara il visez mereu pe fostul, in fiecare seara. M-am saturat de tot ce mi se intampla, il iubesc foarte mult, el stia asta dar...
Cum pot sa-l uit pe fostul? Sa ies din starea asta de depresie?(Sper ca nu v-ati plictisit citind tot ce am scris, stiu ca e foarte mult)
HELP, PLSsad

8 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

BUna, prietenii la nevoie se cunoaste, deci ea nu e prietena adevarata ca nu e alaturi de tine intr-un astfel de moment dificil!
Imi pare rau ca treci printr-o situatie asa grea, am patit si eu asta si stiu cum esad, e dureros sa nu fi cu persoana iubita, dar crede-ma ca poti sa treci peste daca ai vointa si incerci sa il uiti...viata merge mai departe chiar si fara el si gandeste-te ca poate asa a fost sa fie, poate nu e el persoana potrivita dar va veni si persoana potrivita la un moment dat.
Incearca sa uiti de el, lasa trecutul in spate si gandeste pozitiv, o gandire pozitiva si o doza de optimism te poate ajuta.NU te izola, nu asculta melodii triste, iesi si distreaza-te, fa ceea ce iti place si imprieteneste-te cu alte fete, acea asa zisa prietena nu are rost sa iti bati capu` cu ea ca nu e prietena; daca era prietena buna nu te lasa la greu, ci era alaturi de tine sa te ajute sa treci peste si te sfatuia de bine. Tu fi tare si fa tot posibilul sa il uiti pe fostul, din pacate asa e viata si nu ne putem opune; nici eu nu aveam ce face cand prietenul meu a plecat in Spania si am fost si despartiti inainte, am suferit enorm de mult, dar am reusit sa trec peste, din fericire ne-am impacat pana la urmahappy.
Bine, esti tanara, desteapta, ai toata viata inainte, nu se opreste viata la un baiat, ai incredere in tine. Timpul le va rezolva pe toate, ai sa vezi...\
Ai grija de tine, sa stii ca nu m-am plictisit deloc citindu-ti povestioara, ca am trecut si eu prin asa ceva,happy, cu placere!

| Farcas a răspuns:

Nu ne-am plictisi, stai linistita. Vrem sa ajutam si de asta suntem aici sa avem rabdare sa citim si sa incercam sa intelegem.Deci :
Ceea ce a facut prietena ta e chiar urat din partea ei.Cand aveai mai mare nevoie de ea nu ti-a fost alaturi. Un prieten adevarat nu face asa niciodata.Parerea mea e ca ar trebui sa incheie orice legatura cu ea, va salutati mai schimbati 2-3 vorbe si atat pentru ca mai mult nu merita.Cat despre fostul tau nasoala treaba.Inteleg cum te simti si oricat de greu pare a fi, trebuie sa il uiti.Gandeste-te ca in timpul asta in care tu plangi dupa el si te gandesti la el mereu, poate el nici nu isi aminteste de tine.Si mai gandeste-te cat timp din viata iti pierzi aiurea practic pentru un om care nu te merita si nu ti-a valorat iubirea...Iesi si distreaza-te in oras cu colegii tai daca tot spui ca sunt o companie placuta si te fac mereu sa razi si sa te simti bine.Ai sa vezi ca, cu timpul abia iti vei aminti de el. Timpul vindeca si cele mai adanci rani si trebuie sa fi mereu pregatit pentru a primi o alta iubire in viata ta.
Mult noroc iti doresc.Bye!

| sasha a răspuns:

Buna, draga andreea ceea ce ti se intampal tie e ceva normal dupa o despartire cruda, se vede ca tu chial il iubesti ( nu pot spune la trecut) insa trebuie sa treci peste, in astfel de momente scoala ajuta foarte mult incearca sa te implici in discutiile colegiilor ca sa dai uitarii macar cat esti la scoala, iar pe parcursul zilei de ce nu iti inviti colegii la o iesire in oras la suc, scapi mult mai usor de depresie daca iti preci timpul cu prietenii colegii in grup, iar pe prietena ta incearca sa o intelegi, daca ar veni ea poate ti-ar fi mai rau ca te apuci sa ii povestesti plangi si nu e bine cel mai bine e sa iti cauti de ocupatie afara cu prietenii, ocoleste cat mai mult sa ramai singura si acasa iti faci temele tot ce trebuie pentru scoala apoi daca nu se poate afara cu prieteni ce zici de mama ta, sa o ajuci sau sa vorbesti cu ea nu despre el si despre scoala stiu eu poate iti mai povesteste si ea ceva, deci important e sa ai vointa si sa te gandesti ca nu merita, sa nu cumva sa il astepti dupa ce ti-a facut nu mai merita o a 2 sansa cuvintele acelea ca a fost o joaca de copii cred ca au durut cel mai mult ...nu mai fi suparata si nu te mai gandi la el inteleg ca ati trait clipe frumoase impreuna dar acum doar nu o sa suferi toata viata. o ieseala cu prieteni e cea mai ok, hai treci peste vorbeste cu tin esi spuneti ca te dezamagesti plangand dupa un baiat gasesti tu altu si sa ai mai multa grija, ai grija de tine si succes happy

| deni_6616 a răspuns:

Buna, in primul rand fata asta nu iti e prietena deci sa nu mai ai incredere in ea... urasc genul asta de persoane care iti sunt,, prietene" pana te lovesc pe la spate. Iar cu prietenul tau nu stiu ce sa zic, de ce ti-a dat papucii? macar ii pare rau daca vrea sa va impacati? ce ti-a spus mai exact? In locul tau nu as vrea sa ma impac cu el din madrie nu asi accepta sa ma calce in picioare...stiu ca doare draga mea te cred dar nu ai ce sa faci, nu te mai gandi la el mereu stai si in timpul liber cu acei colegi amuzanti, cunoaste oameni noi, distreaza-te esti tanara si nu merita sa plangi pentru un baiat.Stii cum se spune pamantul e plin de baieti eu sunt sigura ca nu te merita si nici nu stie ce vrea, nu trebuie sa il astepti sa faci mereu cum vrea el iti poti gasi un alt baiat care sa te merite cu adevarat.Am patit exact ca tine si stiu prin ce treci nu e usor iti trebuie ambitie si o prietena adevarata care sa te inteleaga, lasa-mi in privat un id sa mai vorbim, chiar vreau sa te ajut:*bafta draga

| PrettyLittleLiarsBalonDeSapun a răspuns:

Am uitat sa spun ca le multumesc celor care au avut rabdare sa citeac tot ce am scrisbig grin

| svetik_1208 a răspuns:

Daaa. nu stiu ce sa zic e foate urit din partea prietenei tale ca a procedat astfel. din aceasta stare poti esi doar cu ajutorul colegiilor, de ce nu iesiti undeva dupa ore, distrativa, astfel vei avea mai putin timp sa te gindesti la el.desi stiu prin ce treci incearca sa nu te gindesti la el sati ocupi timpul cu ceva.bafta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prietena ta e naspa eu zic sa numai vb niciodata cu ea CA EI NU II PASA DE TINE si parca se bucura de ce patesti Nu te mai plange la ea ca te tradeaza...cat despre prietenul tau trebuie sa stergi tot ce iti aminteste de el ca nici el nu te merita sa iesi sa te distrezi afara sa te joki sa faci ce iti place placere sa canti sa dansezi sa uiti e greu dar nu imposibil ...gaseste-i defecte

| ALina_1717 a răspuns:

Imi pare sincer rau de ceea ce ti s-a intimplat. Uite daca el asa a procedat cu tine, zicindu-ti ca a fost a joaca de copii atunci gata nu mai face sa suferi caci nu te merita.In loc sa plingi aduti aminte bine tot ce a fost si convinge-te ca si pentru tine a fost o joaca, si ca nu face sa mai suferi.Stiu ca iti va fi greu, dar oricum incearca, ca doar nai sa stai toata viata in camera sa plingi pentru un tip care nu pretuieste ceea ce are.Incearca sa nu fii singura. Du-te acolo unde este mai multa lume, in locuri noi care sa nu-ti aminteasca de el, distreazate, fa-ti noi prieteni, chiar daca hotarasti sa stai in casa asculta o muzica mai vesela, poate rock happy ceva mai zgomotos ca sa nu-ti poti asculta vocea interioara.Succes
P. S. ce tine de prietena am avut si eu una care cica ii era indiferenta relatia mea, si chiar nu-i placea de loc.Asta a fost scuza ei ca niciodata cand aveam probeleme, cand ne certam cu prietenu ea nu ma sustinea, ca dupa sa-mi dau seama ca era invidioasa.Asa ca daca nu tea sustinut acum in cel mai greu moment atunci uita de ea ca nu-ti mai este prietena.Asa schimba cite 2-3 vorbe si atit.