| WXW a întrebat:

Vorbesc cu o fata de o luna si ceva, noi am mai vorbit in urma cu 2 ani, pana cand si-a gasit ea iubit si m-a blocat pentru ca el era gelos, intre timp cei doi s-au despartit, adica acum cateva luni, mi-a dat cerere pe Facebook si am zis sa ii dau mesaj sa vad ce mai face, atunci nu eram singur daca e ea sau nu, dupa o saptamana cam asa am iesit pentru prima data, ne-am simtit bine, totul ok, cam la a 3-a intalnire a vrut sa mai iesim cu un prieten foarte bun de al ei. Eu nu prea eram de acord dar pana la urma am iesit in 3, am ras, nu a fost problema, o perioada am iesit cu mai multe persoane din grupul ei, ma simteam oarecum in plus, eu i-am dat de inteles ca imi place si ca as vrea sa ma indepartez spre o relatie, aflasem ceva cum ca vorbeste cu un baiat Bogdan de la locul ei de munca, ca il cam place. M-am suparat pe ea, dupa a sunat sa ma intrebe daca mi-a trecut supararea, daca ma chema afara si mai era cu cineva refuzam sa ies, intre timp am inceput sa iesim mai des, ma suna zilnic sa iesim, prietenul ei cel mai bun a plecat in alta tara si am ajuns sa ne vedem aproape in fiecare zi. Stam destul de tarziu afara, de la 7-8 pana la 11-12, vorbim mai orice, ea a spus inca din prima zi ca se simte bine asa libera, fara relatie si ca nu vede sa mai fie in una prea curand, in schimb din gluma in gluma m-a invitat la ea sa vad ce "sarmale" face mama ei. Avem doua nunti amandoi luna viitoare si i-am spus daca ar vrea sa mergem impreuna, eu la verisoarea ei si ea la a mea, e foarte curioasa ce parere va avea mama si fratele meu de ea, eu o mai iau in brate uneori dar nu zice nimic. Intr-o seara mi-a spus ca "par baiatul perfect pentru ea" fara sa spun eu ceva, eu i-am spus ca gasesc la ea cam tot ce vreau, mi-a propus sa merg la mare cu ea, dupa mi-a propus sa merg impreuna cu familia ei, ieri cand am iesit i-a spus mamei ei ca o sa ma aduca intr-o zi sa ma cunoasca. Mi-a spus ca mai avea prieteni (amici) cu care se intelegea la fel cum se intelege cu mine, ca dormea la ei etc... si aseara (noi mai facem glume legate de cum o sa fie nunta noastra sau copii) imi spune iar chestia asta cu nu se vede avand o relatie prea curand, iar la inceputul intalnirii glumea ca nu are iubit din cauza ca e prea slaba si mi-a spus daca nu imi place cum suntem noi "asa", nu am inteles deloc la ce se referea. Ea mai ciudata de fel, m-a intrebat daca nu imi place ca suntem asa mai liberi, fara relatie sau batai de cap, ca ea vrea sa se mai distreze...a spus daca as vrea sa am o relatie acum si -am spus ca daca gasesc persoana potrivita, da, ei ii place ca noi suntem pe aceeasi lungime de unda, da nu prea mai inteleg ce vrea sau incotro se indreapta "relatia" noastra. I-am spus ca pana la sfarsitul anului am sa ma ambitionez sa o fac sa isi schimbe "ideile" in sensul ca vom avea o relatie (evident nu am spus asa direct), a spus ca vom vedea ce o sa fie (razand), voi ce credeti? Cam unde se indrepata relatia asta? Preciez ca ea e mai mare ca mine cu doi ani (are aproape 25 de ani)

Răspuns Apreciat de Editori
| Mariosss a răspuns:

S-ar parea ca ea ori a suferit in relatie si nu mai are incredere sa aiba o alta relatie serioasa, ori chiar îi place viata si libertatea fara sa mai doreasca ceva serios. Oricum ar fi, incearca sa fii Sigur ca vei avea sau nu o relatie serioasa cu ea si apoi actioneaza in functie de rezultat, dupa cum e mai bine pentru tine. Analizeaz-o atent, cauta sa ai discutii deschise cu ea si incearca sa afli realitatea. Daca chiar nu sunteti pe aceeasi lungime de unda, actioneaza. Nu sta sa suferi amagindu-te ca va fi totul ok intr-o zi si poate nu va fi asa niciodata.

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu nu cred ca vrea o relatie cu tine, ii place sa stea cu tine ca se intelege bine si se simte bine in prezenta ta dar nu vrea sa se implice adica sa ajunga in punctul in care sa refuze un alt tip pentru tine. Vrea sa fie in continuare deschisa la optiuni si pe tine sa te tina ori ca amic, ori ca persoana de "ocazie" daca ma intelegeti.

| sofisis a răspuns (pentru Adry05):

Si eu am aceeasi parere

| Adry05 a răspuns:

Nu exista asta ca a suferit si n-are incredere, cand iti place de cineva si mai ales acel cineva iti da semne clare ca te place si il vezi ca-i baiat bun daca ai 5 neuroni te bagi si incerci cu riscul de a fi ranit. Asta cu "nu ma simt pregatita pentru o relatie" sunt scuze frumoae sa nu-l ranesti pe ala indragostit de tine.

| Crackman a răspuns:

Te crede gay... frate fa ceva pune o mana. poate a trecut prin niste suferinte dar lepra aia incearca sa astupe golul iubitului cu tine.
In cel mai cel caz fa cu ea o relatie de sex friends, sau relatie. Daca nu vrea hai sictir sau ramai cu ea prieten dar cauta alta. Se prea poate in momentul ala sa te vrea iar tu o sa profiti de ambele. Nu stiu sunt un copil de 8 ani unele lucruri nici nu stiu ce inseamna happy

| Andreeush a răspuns:

La vârsta pe care o are ar trebui să se gândească ce vrea să facă cu viața ei.
Ar trebui să vorbești cu ea, să vezi dacă ai vreo șansă sau dacă îți pierzi timpul aiurea.

| Emma30555 a răspuns:

Sunteți prea prieteni, încearcă sa ai inițiativa sa vezi dacă îți accepta un sărut, mai departe te descurci