| barbie19 a întrebat:

Vreau si eu putin ajutor. Am luat anticonceptionale timp de 2 ani, iar in ultima luna am facut o pauza. Am facut dragoste cu prietenul meu intainte cu cateva zile sa-mi vina menstruatia si a ejaculat in mine. De vreo 3 zile nu mi-a venit ciclul, ma simt ametita si obosita, mananc mai mult ca de obicei... oare as putea fi inarcinata? Un test de sarcina inca nu pot face deoarece e prea devreme...va rog sa ma ajutati. Multumes mult!

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai putea fi insarcinata, de vreme ce primele luni dupa intreruperea contraceptivelor sunt foarte fertile. Ovarele, scapate de sub inhibitia anticonceptionalelor, pot produce ovulatii multiple.
Oricum, semnele pe care le acuzi nu au legatura cu sarcina, fiindca nu poti avea semne de sarcina mai repede de 21 de zile de la contactul sexual. Dereglarea poate fi data si de intreruperea contraceptivelor, e greu de zis. Nu poti decat sa astepti si sa mia discuti o data cu ginecologul care te-a sfatuit sa intrerupi contraceptivele.

| Crisu a răspuns:

Da sunt sansa sa fii. daca iei anticonceptsionale nu ai auzit de prezervativ? de ce risti?straight faceasteapta pana sa face o saptamana de la actul sexual, si fa un test de sarcina, iar pe viitor ai mare grija!

| Kylexy a răspuns:

Sunt sanse sa fii insarcinata
pai din cate stiu eu testul de sarcina ti-l faci la 7 zile de la contactul sexual cu pricina.
In caz de nu esti insarcinata Menstruatia iti poate intarzia din cauza la stres raceala etc

| Kylexy a răspuns:

Bai fata e disperata daca ai vazut intrebarea si ai chef de misto iesi de pe tpu.ro
Cel mai bine te duci la un ginecolog

| Danny a răspuns:

Sincer din ce descrii, par simptomele unei sarcini. Cel mai bine vezi un medic sau asteapta 4 zile si fa un test de sarcina, desi cel mai bine ia 2 sa fii 100% sigura.
Cum bine zicea cineva: "Daca testul de sarcina e pozitiv, e pozitiv, daca e negativ, mai fa inca unul"

| barbie19 explică:

Va multumesc mult pentru raspunsuri.Mai astept cateva zile si daca nu imi vine, o sa imi fac un test de sarcina. Sper sa fie bine! big grin