| grigorealexandra a întrebat:

Acum 1 săptămâna jumătate am avut contact sexual fără protecție, dar în următoarea zi am luat pilula pentru a 2-a zi. Iau anticonceptionale de 3 săptămâni. După primul contact sexual neprotejat menstruatia mi-a venit,dar nu am băgat de seama dacă a venit mai devreme, la timp sau cu întârziere.
Problema este ca mi-a venit menstruatia cu 7 zile mai devreme. Ar putea exista riscul de a rămâne însărcinată? Mulțumesc!

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Este complet aberanta intreaga ta poveste si in cazul in care este reala s-ar putea sa ajungi in situatia de a avea probleme deosebit de grave de sanatate. Daca ai inceput sa-ti administrezi pastilele anticonceptionale (AC) in urma cu 3 saptamani, este absolut normal ca la 2-3 zile dupa ultima pastila folosita sa porneasca menstruatia. Pastila de a 2-a zi s-a folosit absolut INUTIL dar mai ales IRESPONSABIL deoarece in perioada de 21 de zile de administrare de AC este IMPOSIBIL sa se formeze o sarcina. Intro astfel de situatie complet aberanta, consultatia ginecologica devine OBLIGATORIE pentru a nu se produce o grava destabilizare hormonala.

| Emilian65 a răspuns:

Daca ai luat pastila de a doua zi, nu ai cum sa ramai gravida.

| Goete a răspuns:

Te joci cu medicamente care te afecteaza hormonal pilula de a 2-a zi se ia normal numai la indicatia medicului si nu mai mult de o data pe an. Pe deasupra intre timp luai anticonceptionale... E normal sa iti fie afectsta menstruatia si pot aparea si alte probleme.

| grigorealexandra explică:

Luasem antibiotice și îmi era frica ca nu cumva sa își piardă efectul anticoncepționalele. Din aceasta cauza am luat pilula pentru a 2-a zi.

| grigorealexandra explică:

Probleme deosebit de grave de sănătate? Ce probleme as putea avea?