| Anonim2314S a întrebat:

Acum2-3 luni am aflat ca am anemie dupa ce prezentasem simptome asemanatoare sarcinii. Cand am facut analize am constatat ca nu am fier, calciu, magneziu si zinc in corp mai deloc.Ciclul menstrual mă ținea 5-6 zile si era foarte abundent, dar si neregulat. După 2 luni de tratament am sesizat că ciclul s-a reglat dar luna aceasta m-a tinut numai 3 zile.A curs normal, nu parea sa fie menstruatie specifica sarcinii. Culoarea menstruatiei era rosie si imi curgeau si cateva cheaguri.Credeti ca as putea fi insarcinata? Recunosc am avut un contact sexual neprotejat acum 2 luni dar nu a ejaculat in mine. M-a penetrat 1 min maxim 2. Am mai avut contacte sexuale neprotejate ca acesta dar nu am patit nimic

4 răspunsuri:
| Jonas94 a răspuns:

Dacă nu ai avea fier, calciu, zinc și altele mai deloc, ai fi moartă deja. În sânge, balansul de fier, calciu, magneziu, potasiu și altele poate varia uneori de la o oră la alta.
Este foarte important să ții o dietă prin care corpul tău să primească din alimentație toate elementele necesare unei bune funcționări.
Pentru deficitul de fier, este recomandat consumul de sfeclă roșie și de carne roșie, pentru deficitul de magneziu, sunt recomandate bananele, pentru calciu este recomandat pătrunjelul verde consumat crud, pentru reglarea menstruației este necesar acidul folic.
Încearcă să eviți medicamentele, pentru că sunt absorbite mai greu de corp și uneori, sunt depuse în locuri nepotrivite (suplimentele de calciu, se pot depune la rinichi).
Nu ești însărcinată dacă ai avut menstruație.

| Anonim2314S explică (pentru Jonas94):

Multumesc! Am primit de la doctor tratament. Iau o pastila de calciu, magneziu, zinc si una de fier numita Tardyferon pe care o iau cu vitamina C. O sa incerc sa țin si o dieta

| NicoleEazi a răspuns:

Din moment ce ai avut menstruatie nu ai cum sa fi insarcinata, ciclul menstrual variaza, este posibil sa ai doar 3 zile si normal.