| rori a întrebat:

Buna ziua!
Am incercat sa folosesc teste de ovulatie si metoda calendarului pentru a evita o sarcina.Secretiile erau abundente cu o zi inainte de a face testul care avea liniuta de test mai inchisa decat cea de control(Testul a fost facut pe la ora 22.00, recomandat era intre 10 si 20). Rezultat pozitiv. Am calculat 48 de ore pana sa apara perioada de ovulatie plus doua zile in care poate fi ovulul fecundat. Inainte de contact fizic am facut un alt test de ovulatie care a iesit negativ(linia de test se vedea foarte stearsa in comparatie cu cea de control). Am avut contact fizic iar acum imi intarzie menstruatia. E posibil sa fi ramas insarcinata chiar daca ovulatia a trecut si testul era negativ(deci LH mic )?

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, sigur ca da, fiindca trebuie sa nu ai contact sexual cu 4 zile inainte si cu 5 zile dupa testul pozitiv (atat spermatozoizii cat si ovulul traiesc o vreme in tractul genital al femeii).