| Flavia77 a întrebat:

Bună ziua, am nevoie de ajutor
Îmi întârzie menstruatia, sunt deja în a 3a zi în care aceasta lipsește și sunt foarte neliniștita. Țin sa precizez ca am întreținut relații intime luna aceasta, dar protejat, iar la sfârșitul actului sexual prezervativul a fost complet in regula. Totodata, partenerul meu a fost atent sa nu ejaculeze înăuntru, și totuși sunt extrem de neliniștita. Am făcut 2 teste de sarcina, în zile diferite, acestea fiind ambele cu rezultat negativ. Am de gând sa mai fac un test de sarcina în zilele care urmează, în cazul menstruatia lipsește în continuare. Totuși mi-am simțit sânii umflați și ușor durerosi, un semn obișnuit pentru mine când se apropie menstruatia. Sunt foarte panicata, și nu dorm bine de doua seri deoarece ma gândesc doar la asta, oricât ar încerca partenerul meu sa ma liniștească. Mai exista sansa aparitiei unei sarcini? Va rog sa îmi dați un sfat.

Răspuns Câştigător
| Anna71 a răspuns:

Hei, am pățit la fel în urmă cu ceva timp, dar din cauza stresului că nu a venit a întârziat și mai mult, doar calmează-te. Din moment ce v-ați protejat nu e cazul să te îngrijorezi, chiar dacă ai un ciclu menstrual foarte regulat se întâmplă uneori să vină mai devreme sau mai târziu.

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce varsta ai?

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, nu poti fii insarcinata daca toate partidele au fost protejate cu prezervativ.
In al 2-lea rand, cele 2 teste de sarcina (facute deja), sunt INUTILE si ERONATE, fiindca au fost facute inainte de 10 zile de intarziere.
In al 3-lea rand, nu cred ca ai ciclul perfect regulat, adica nu se succede FIX la acelasi numar de zile luna de luna.
Asteapta pana implinesti 10 zile de intarzieri si repeta testul de sarcina!