| nastikanasty a întrebat:

am nevoie de un raspuns cat mai urgent posibil.
pe data de 24 iunie seara mi a venit ciclu, care a durat pana pe 28 iunie(foarte putin in ultima zi). in ultima zi de ciclu seara am avut contact sexual cu iubitul meu,care a ejaculat in mine. a doua zi (luni, 29 iunie ) am luat pastila Escapelle, ca sa fiu sigura 100%. Marti, am avut din nou contact sexual,prima data a fost ok,adica a ejaculat afara,dar a doua oara, cam peste 30 de minute,nefiind la baie sa se spele,am mai avut un contact sexual,care nu s a lasat cu ejaculare. Intrebarea mea este: e posibil sa fi ramas sperma pe penis,dupa primul act sexual,incat la al doilea act sa raman insarcinata, avand in vedere ca luasem si pastila de a doua zi cu o zi inainte?
ideea e ca mi-e frica sa mai iau inca o pastila de a doua zi in interval de 2 zile diferenta
Va multumesc

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pe data de 24 iunie seara ti-a venit/s-a pornit MENSTRUATIA nu ciclul, care este cu totul altceva. In ultima zi de menstruatie teoretic este IMPOSIBIL sa ramana o femeie gravida.Acea pastila Escapelle ti-ai administrat-o complet inutil si ai procedat intr-un mod cu totul IRESPONSABIL deoarece acea pastila se administreaza doar in cazul in care instalarea unei sarcini este imposibil dea se mai putea evita.In aceste zile adica pana astazi inclusiv se putea face sex cu ejaculare in vagin fara nici un risc de sarcina. Deoarece hormonii din acea pastila nu au asupra ce actiona (neexistand nici urma de o sarcina) zilele urmatoare este foarte posibil sa te trezesti cu o sangerare de cateva zile, dar care nu reprezinta o menstruatie. Menstruatia iti va apare la data la care ar trebui in mod normal sa apara. O astfel de pastila se administreaza O SINGURA DATA IN VIATA daca se poate. Folosirea a unei noi pastile sepoate face dupa minim 6-8 luni si doar in cazuri exceptionale. Sa nu-ti treaca prin minte sa folosesti cumva o noua pastila escapelle deoarece iti poti pune in pericol chiar si viata. Multa sanatate.

| nastikanasty explică (pentru corbulalbrosu):

Da,am gresit eu in exprimare, de la stres probabil..multumesc frumos pentru raspuns

| corbulalbrosu a răspuns (pentru nastikanasty):

As fi multumit daca ti-ai asuma greseala facuta draga mea. Acea pastila se foloseste doar in situatia limita cand nu mai exista nicio alta modalitate de a evita sarcina, de exemplu cand accidental se rupe prezervativul si sperma existenta intra in vagin si femeia este in ziua de ovulatie si probabilitatea une sarcini este maxima apropiata de 100%. Si numele acelei pastile ar trebui sa-l uiti sau sa te rogi sa nu mai ai vreodata in viata nevoia reala/adevarata de a o folosi. Citeste si invata care este perioada cu adevarat fertila.

| nastikanasty explică (pentru corbulalbrosu):

Luand in considerare ca nu am mai fost niciodata in asa situatie, nu am mai luat astfel de pastila dar dupa cele intamplate, stiam cumva in subconstientul meu ca am sanse foarte minime sa raman insarcinata in ultima zi de menstruatie si ca sa ma asigur ca totul sa fie ok, am decurs la aceasta metoda ( sa iau pastila de adoua zi).imi asum ce am facut si mai mult de atat, eram speriata ca prietenul meu a ejaculat in vagin....deci,eram speriata. asta e, pe viitor o sa fiu mult mai atenta. multumesc oricum de sfaturi

6 răspunsuri:
| Happyjump a răspuns:

E o tâmpenie ce spui acolo, ca i-a rămas pe penis. Mai bine cumpara-ti un prezervativ decat sa te stresezi atât.

| TsonPing a răspuns:

Nu, nu este posibil sa fii ramas sperma pe penis, daca se sterge e bine si asa! Prietenul tau fiind excitat elimina un lichid care cobtine destui spermatozoizi ca sa ramai insarcinata dar depinde de organism de la barbat la barbat!

| nastikanasty explică (pentru TsonPing):

Multumesc pentru raspunsuri