| panyman200 a întrebat:

As dori seriozitate maxima in legatura cu intrebarea mea, si va zic sincer ca sunt deschis la orice opinie. Sunt impreuna cu iubita mea de 1 an de zile si nu este niciun secret ca ne iubim enorm. Ideea de baza este ca cam in 5-6 luni de relatie am inceput sa avem relatii mai intime, asta neincluzand insa penetrarea propriu-zisa. Doar preludiu. Ne-am descoperit in limitele varstei si nu au fost probleme de relatie deloc. Cerutile insa au inceput. Si au inceput odata ce ea a dat inapoi, incet-incet pana in momentul in care nu am mai "avut voie" sa o mai ating nicaieri pe corp. Spune ca nu ii place, nici sa vorbeasca despre asta si nici macar sa se gandeasca la asta. Nu vrea sub nicio forma sa vorbim si certurile apar in momentul in care eu deschid subiectul. I-am spus ca o sa o astept cat este nevoie, insa atunci cand am facut-o am stat si am asteptat continuu fara nici macar cel mai mic sau discret semn. Si stiu ca daca as astepta ar dura foarte mult pana la cel mai mic semn. Nu stiu daca cer prea mult cand o rog sa incerce sa reaprinda flacara, sa fie mai deschisa din nou si sa incerce macar un progres...cat de mic. Vreau sa va aud raspunsurile si va repet sunt deschis catre orice opinie. Ma va ajuta foarte mult sa-mi formulez o idee si sa stiu cum sa ma port de acum incolo. Va multumesc foarte mult!

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Într-adevăr e relevant ce vârste aveţi voi, fără doar şi poate.
Totuşi, ca de obicei, Brigaela exagerează şi mută discuţia în cadru extrem şi apocaliptic(şi să mor de înţeleg de ce face asta!).
Dacă avea mai puţin de 15 ani când aţi făcut petting (căci cam asta descrii tu) e posibil să nu-i fi convenit. Totuşi, aia cu traumatizatul mi se pare puţin probabil spre imposibil căci dacă era aşa te părăsea de mult.
Dacă avea măcar 15 ani sau chiar mai mult, atitudinea ei este pur egocentrică şi sfidătoare la adresa ta.
Spui că refuză să comunice iar asta-i foarte grav şi deşi poate-n teorie lucrurile stau într-un fel, în realitate în curând vă veţi despărţi într-un fel sau altul. De ce? Pentru că o să te-ajungă şi pe tine atât aşteptarea prelungită în mod nejustificat cât şi faptul că refuză să comunice (asta te va măcina din ce în ce mai mult, crede-mă, ştiu cum e!).
Există şi posibilitatea ca tu să nu o (mai) atragi din punct de vedere fizic(mai ales dacă este adolescentă şi deci supusă superficialităţii şi pasiunilor pasagere).
Sau, un ultim motiv ce-mi vine în minte şi pe care l-am întâlnit şi-n viaţa reală, o "prietenă" i-a băgat în cap tâmpenia potrivit căreia cu cât o aştepţi şi te supui dorinţei ei stupide de-a sta abstinenţi din punct de vedere sexual până ajungi tu în cârje, denotă c-o iubeşti mai mult. (evident, fundamental fals)
E rău dacă ajungeţi să vă certaţi de fiecare dată când discutaţi asta şi e şi mai rău dacă ea a construit un zid al încăpăţânării şi pur şi simplu nici măcar nu puteţi dezbate problema, evident, un consens fiind imposibil de atins.
Tu nu-i ceri prea mult nici pe departe. Aveţi un an împreună şi chiar înclin să te cred că o iubeşti. Pe de altă parte, ceea ce descrii tu ca venind din partea ei, sună mai degrabă a pasiune pasageră, nehotărâre şi superficialitate, nici într-un caz iubire.
Poate ar trebui să transformi acel "ne iubim enorm" în "o iubesc enorm" pentru că e foarte puţin spre deloc probabil ca ea să te iubească şi în acelaşi timp să refuze acţiuni NORMALE într-o relaţie şi, mai rău decât atât, să refuze chiar şi discuţia despre asta.
Ce-aş face eu în locul tău? Aş aduce chestii noi în relaţie şi aş mai încerca vreo două luni progresul. Dacă nu merge, m-aş lăsa păgubaş că doar nu e ultima femeie din lume iar un bărbat se poate îndrăgosti de cam 3 ori într-o viaţă aşa că aş merge mai departe.
"stiu ca daca as astepta ar dura foarte mult pana la cel mai mic semn" - Despre ce vorbim aici? Despre realitatea că nu o atragi deloc şi că oricum pentru ea eşti ăla care o ţine frumos de mânuţă care (eventual) îi cumpără chestii şi (eventual) o scoate în oraş plătind el şi... cam atât.
Şi, dacă se confirmă aia cu "prietena", eventual eşti şi subiectul de făcut mişto dintre ea şi prietena/prietenele ei.
Tot ce ţi-am scris mai sus, repet, e valabil dacă prietena ta are măcar 16 ani acum.
Multe salutări.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai probabil era prea mica cand ati incercat intimitati si a fost traumatizata. Daca am dreptate, este si vina ta si ar trebui ajutata de un psiholog. Ar putea dura mai multi ani pana sa ajunga la niste sentimente normale fata de intimitatea in cuplu. Si acum vin eu cu intrebarea sa vad daca am dreptate: avea macar 17 ani cand ati inceput intimitatile?

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Oameni buni, cunostinte minime de psihologie va spun ca daca a fost traumatizata psihic nu ca recunoaste si in nici un caz nu se va departa de cel care a traumatizat-o. O fata care l-ar fi parasit a doua zi ar fi facut-o fiindca nu l-a placut. Daca il place, il iubeste dar el o obliga (nu prin forta fizica, ci prin persuasiune) sa faca lucruri pe care mintea si corpul ei nu le simt ca fiind corecte, nu-l va parasi, ci doar se va inchide in ea si, eventual, va refuza ceea ce ii facea rau. Nu stiu ce inseamna foarte aproape de 17 ani. Era bina ca atunci cand ati inceput sa fii avut minim 17 ani.
Discuta cu ea serios. Spune-i ca nu o sa-i mai ceri asta pana nu se simte pregatita. Spune-i ca o iubesti si fara petting. Ca vrei sa-i fie bine. Si apoi nu mai aduce vorba despre asta un timp de macar 8-10 luni. Nici nu crea momente in care sa se astepte ca s-ar putea ajunge la petting. Adica intalniti-va numai in public, nu simguri la unul dintre voi acasa, fiindca s-ar putea speria numai la gandul ca ar putea fi pusa in situatia in care sa nu poata refuza.
Stiu ca multora li se pare apocaliptic ce zic eu si probabil si este la un nivel superficial. Daca nu te intereseaza decat partea plina a paharului, daca refuzi sa vezi problemele altora, atunci sigur ca asa ti se pare ce zic eu. Dar am intalnit mai multe fete in situatia asta. Si cele mai multe au suferit traume psihice serioase. Sigur ca altele nu, dar dupa cum reactioneaza, partenera ta este dintre acelea care a suferit. Uitati-va la intrebari (apocaliptice) de aici, fete de 19-20 de ani care intreaba daca ar putea fi insarcinate la luni intregi dupa petting (unele aproape de termenul la care ar trebui sa nasca). Fiindca nu sunt pregatite si sunt ingrozite de urmarile unor fapte care in mintea lor capata dimensiuni apocaliptice. Voi credeti ca pustoaica aia, Apostol Viviana (care isi minte varsta) si care traieste de 4 luni si ceva cu teroarea ca ar fi insarcinata, credeti voi ca ea va avea curand o atitudine normala fata de sex si maternitate?

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Cred ca s-a speriat. E foarte normal la o fata sa i se intample asta, mai ales daca e mica de varsta!

Eu zic ca cel mai bine e sa o presezi sa iti spuna motivul, chiar daca o sa va certati.Macar asa nu stai de prost pe langa ea.

Avand in vedere ca ati facut petting, sper ca are mai mult de 16 ani!

| gigiro a răspuns:

Esti un baiat deosebit, si nu cred ca ai agresat-o cu intimitatile, insa ea are ceva probleme, care pot veni din mai multe directii. 1)Poate fi familia, care ii impune sa ramana fata cuminte 2) Se teme de ea insasi, ii este frica sa-si "piarda capul" cum se zice. poate doreste sa se gandeasca doar la invatatura, la studiu, etc. 3) Poate considera ca tu doresti doar sex de la ea, si ca nu o iubesti cu adevarat. 4) Religia 5) Etc, lucruri numai de ea stiute. Tu spui ca esti dispus sa o astepti.Asteapt-o pana e pregatita psihic, nu o mai agresa, s-ar putea sa renunte la tine daca mai insisti sau bati vreun apropo. Sunt si fete sensibile pe lumea aceasta si tu ar trebui s-o respecti si accepti asa cum este. Daca nu esti atent, poate deveni frigida cu timpul.

| WhiteRose a răspuns:

Probabil s-a speriat, s-a speriat ca veti ajunge si mai departe cu toate astea si a dat inapoi.
Poate ca nu vrea, nu se simte pregatita sa isi inceapa viata sexuala, ii placea poate ce faceati voi inainte dar s-a gandit ca daca veti continua asa tu ii vei cere sa aveti relatii sexuale sau ca va face asta asa fara sa isi dea seama daca vrea cu adevarat

Dar, in situatia la care s-a ajuns acum nu prea e bine, nu stiu daca ar putea sa te mai lase vreodata, nu stiu cand va vrea. Ar trebui sa o faci tu sa se simta bine cu tine, in siguranta ca vrei doar sa ii fi alaturi si apoi sa ajungeti treptat si la alte aspecte

Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vrea sub nici o forma pentru ca se pare ca i-a placut si acum se teme ca nu va sti sa se opreasca la timp.
De vorbit nu vorbeste despre chestiile astea pentru ca e o contradictie in capul ei:una simte(ca vrea sa mergeti mai departe cu intimitatie) si alta trebuie sa faca(aici cred ca intervin barierele impuse de famiie, cele ce tin de morala, de cunostintele ei in legatura cu viata sexuala).
Daca zici ca va iubiti enorm cum dracu de nu va puteti spune unu altuia totul? cum de nu comunicati enorm?
La faza cu traumatizatul in urma pettingului imi vine sa zambesc, caci daca ar fi fost asa te-ar fi parasit a doua zi.Sigur ii place dar incerarca, saracuta, sa se stapaneasca. Ia-o usor.

| panyman200 explică:

Da, varsta era de aproape 17 ani.