| SmileSiAtat a întrebat:

Am si eu o problema la care v-as ruga daca puteti sa ma ajutati. Am 16 ani, iar prietenul meu 24. Cu el mi-am inceput viata sexuala. Il cunosc de 2 ani si suntem impreuna de 8 luni. Mama a aflat de el si de ceea ce s`a intamplat intre noi. Nu a deranjat`o varsta ci doar faptul ca am am avut relatii intime. Il face in toate felurile si nici macar nu vrea sa auda de el sau sa incerce sa-l cunoasca. Nu intelege ca noi ne iubim. Ea spune ca daca ma iubea nu se culca cu mine ci era mai copt la minte. Sincer, nu mai stiu ce sa fac, cum sa o fac sa inteleaga. Eu chiar il iubesc si stiu ca si el ma iubeste. Suntem fericiti impreuna, ne gandim la viitor si chiar vrem sa fim impreuna. Cum as putea sa o conving pe mama sa accepte relatia noastra si sa incerce sa-l cunoasca? Va multumesc mult tuturor pentru ajutor :*

55 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

De la primele cuvinte, m-a frapat postarea ta " Am 16 ani, iar prietenul meu 24. "!
Diferenta e mult prea mare ca sa nu ma gandesc la lucruri rele...confirmate in propozitia urmatoare "Cu el mi-am inceput viata sexuala.".
De ce?
Sa spunem ca tu, in naivitatea ta, te-ai lasat manipulata fara sa-ti dai seama de nimic, dar el, la 24 de ani este atat de incapabil sa rationeze?!?
Mama ta e si indulgenta ca nu-i face rau, ar putea fi tras penal la raspundere, pentru pedofilie!
La 24 de ani nu esti un copil setos de afectiune, care a visat iubire o viata intreaga!
La 24 de ani se presupune ca esti barbat,viitor cap de familie si-ti cauti o femeie, nu iti pui mintea cu un copil!
Pentru ca, fata de el, tu esti un copil, ia gandeste-te cu ce ochi privesti tu o fetita sau un baiat cu 8 ani mai mici ca tine...
Stiu ca te supara comentariul meu,pentru ca il iubesti,cu tot ce poate da sufletul tau de copil si de femeie indragostita si esti convinsa ca si el te iubeste...
Dar,daca te iubea,nu te incadra automat in grupa cu risc ridicat de cancer de col uterin.
Daca te iubea,stia sa-si pastreze nasturii incheiati la pantaloni si astepta,macar pana sa devii majora!
Daca te iubea,respecta firavul varstei tale si nu se napustea ca un pedofil!
Poti sa te superi si ai dreptate,jignesc omul tau iubit,dar mama ta gandeste aproape la fel,doar din dragoste pentru tine suporta uneori sa mai aduci vorba despre el!
Greu se va impaca cu ideea asta si cu foarte multe stradanii o vei convinge,in timp.
Acum,singura ei grija este sa nu cumva sa ramai insarcinata si sa iti nenorocesti viitorul,crede-ma!
Nu sunt mama ta,dar pot sa-ti spun un lucru sigur.
Peste cativa ani,cand vei fi crescut si vei fi frumoasa,cand iubirea voastra va pica in rutina,vei observa ca exista si alti baieti,cu mult mai buni si de o calitate reala,fata de cel pe care il iubesti acum.
E prima ta dragoste si o aperi cu unghiile si cu dintii,e normal,toti am facut la fel.
Dar,intr-o buna zi, te vei trezi, te asigur si atunci vei incepe cu adevarat sa rationezi.
Si tot ce ti-am scris eu aici va deveni dintr-o data un adevar amar.
Vei vedea cum fetele de varsta ta rad fericite de mana cu un baiat elegant, au vieti placute, se distreaza si nu pare sa le supere nimic si te vei intreba oare ce greseala ai facut tu si nu poti fi ca ele...
Greseala e in graba ta de azi.
Si-mi pare afurisit de rau pentru tine!

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru greece12):

Tin sa te corectez, NU poate fi tras la raspundere pentru pedofilie pentru ca fata nu are sub 13 ani.

| greece12 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Si tot ramane intretinere de raporturi sexuale cu un minor,e povestea cu pedofilia si efebofilia, care in acceptul general, tot pedofilie este.
Oricum, e un amanunt, faptul e mai mult decat condamnabil!

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru greece12):

Nu e un amanunt, e diferenta de incadrare penala si desigur e si o diferenta de acord. Din cate inteleg, nu are nici o importanta daca minorul sub 13 ani si-a dat acordul sau nu.

Actul sexual cu un minor

Art. 220. - (1) Raportul sexual, actul sexual oral sau anal, precum si orice alte acte de penetrare vaginala sau anala comise cu un minor cu varsta intre 13 si 15 ani se pedepsesc cu inchisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Fapta prevazuta in alin. (1), savarsita asupra unui minor care nu a implinit varsta de 13 ani, se pedepseste cu inchisoarea de la 2 la 7 ani si interzicerea exercitarii unor drepturi.
(3) Fapta prevazuta in alin. (1), comisa de un major cu un minor cu varsta intre 13 si 18 ani, cand majorul a abuzat de autoritatea ori influenta sa asupra victimei, se pedepseste cu inchisoarea de la 2 la 7 ani si interzicerea exercitarii unor drepturi.
(4) Fapta prevazuta in alin. (1)-(3) se sanctioneaza cu inchisoarea de la 3 la 10 ani si interzicerea exercitarii unor drepturi, atunci cand:
a) minorul este ruda in linie directa, frate sau sora;
b) minorul se afla in ingrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul faptuitorului;
c) a fost comisa in scopul producerii de materiale pornografice.
(5) Faptele prevazute in alin. (1) si alin. (2) nu se sanctioneaza daca diferenta de varsta nu depaseste 3 ani.

Citeste mai mult: http://www.avocatura.com/ll491-noul-cod-penal.html#ixzz2sMGP9lCO

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Si ea are 16 deci condamnabil cum? Moral?

| greece12 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Din ceea ce mi-ai trimis nu vad nici o delimitare clara a celor doi termeni, numai "actul sexual cu un minor"... ceea ce duce la ideea generala de pedofilie.
Si raman la parerea mea, la 24 de ani si cu nevoi sexuale, nu te racoresti cu o minora, daca esti barbat!

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru greece12):

E o delimitare juridica si e suficienta. La 16 ani repet fetele se pot casatori. E gresit sa crezi ca toti baietii majori se racoresc cu fete de 16 ani. Inseamna ca nu crezi in iubire asa cum ar trebui. De unde stii tu ca ei nu se iubesc reciproc cu adevarat doar fiindca el e major si ea e minora?

Gresesti. si in general ai tendinta de a judeca absolut uniform aceste cazuri, am observat. Inteleg ca esti suparata pe baietii din ziua de azi dar nu generaliza. NU ai de unde sa stii ce e intre ei.

Exista 50 50 sanse ca el s-o iubeasca pe bune. Si din cum se exprima ea e clar ca n-a obligat-o la nimic, ea a facut dragoste cu el fiindca a vrut.

| greece12 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Bineinteles ca ea a vrut,am explicat asta si pe ea nu o invinovatesc deloc,in naivitatea si sufletul ei mare, s-a daruit din tot sufletul.
Cu el am ce am, ditamai zdrahonul care si-a pus mintea cu o copila!
Si nu sunt suparata deloc pe baietii din ziua de azi, am si eu un fiu, are 21 de ani.
Si, comparand proportional cu cazul de fata, mai degraba s-ar calugari decat sa se incurce cu o fata cu 8 ani mai mica decat el.
Ca si toti prietenii si colegii lui,copii curati la suflet,baieti inteligenti si entuziasti,pe care ii admir!
Pe de alta parte, am observat si eu ca ai mania amanuntelor, dar e mania ta si ti-o las in pace!
Eu am mai multe, sunt grozav de imperfecta, bine ca nu le stii pe toate!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru greece12):

Eu nu inteleg ce a gasit tipul la o copila de 16 ani!
A profitat de naivitatea ei, iar ea, fiind la prima dragoste s-a lasat dusa de val.
Baiatul tau are acesta gandire, pentru asa a fost educat. greece!
Dar ma intreb ce zic parintii baiatului!

| greece12 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Da,Angy.
Ce-or zice parintii baiatului nu stiu si nici nu vreau sa stiu,din moment ce n-au reusit sa-i transmita principii corecte de viata!
Cum zicea si @Alcyon,baiatul asta nu e acceptat de fetele cu varsta apropiata lui,ceva ii lipseste si asta spune multe,indiferent daca e lipsa de ocupatie sau maturitatea lui psihologica.
Si banuiesc ca este ingrozitor de complexat si frustrat!
Pentru ca are bineinteles dreptul sa se indragosteasca de oricine,a vazut-o,a placut-o,totul in regula,dar la varsta lui era dator sa o apere pana si de el,nu sa tabarasca flamand de sex!
De asta il acuz,nu de "relatia" lor.
Pana acum m-am tot uitat pe profilul fetei, e un copil bine crescut care cu greu ti-ar spune "nu",e genul care se rusineaza sa refuze,invata bine si are un respect plecat din teama pentru mama ei.
Nu a avut parte de prea multa afectiune acasa si,probabil,nu au lipsit nici corectiile fizice,pentru ca fata este avida de dragoste,ar da orice,mai exact,ar fi dat orice,sa gaseasca pe cineva s-o iubeasca si pe ea.
Spun asta,pentru ca in afara catorva mici defecte fizice care o chinuie(sau o chinuiau),trece dintr-o extrema in cealalta legat de baieti care cand o plac,cand n-o plac,sufera, plange, se nelinisteste mereu, mereu un baiat este la mijloc si niciodata acelasi, doar intr-una din intrebari, pusa cand avea 13 ani, a declarat ca de 4 ani sufera si iubeste un baiat...
Nu am nimic de judecat, incerc sa-ti evidentiez latura siguratatii si a ananghiei ei vitale sa fie iubita.
Pana l-a gasit pe nenea asta de 24 de ani care, la fel de singur si disperat ca ea, a ramas alaturi!
Si de 8 luni sunt impreuna...da, frumusetea este ca, din concluziile trase de mine, daca in 2011 fata noastra avea 13 ani, acum inca nu a implinit 16, dar se poate sa gresesc! Oricum, in aprilie 2011, avea 13 ani,din ceea ce ne spune,deci calculeaza.
Si ma gandesc, ca patima ei, in sfarsit a luat o forma, concretizata in baiatul asta pe care eu il consider pedofil.
Este tot ce a cunoscut mai statornic, mai afectuos si mai superior, ea neavand idee cata maturitate se presupune ca ai la 24 de ani.
Oricat de rau ar fi, el tot are o spoiala de comportament care o maguleste, tot stie doua lucruri mai mult decat ea si e usor sa o impresioneze.Asa ca, el s-a pretat usor la jocul de-a iubirea, bucuros ca i se da si lui atentie, iar ea...la fel,a fost fericita ca cineva o iubeste,lucru care si-l dorea dintotdeauna si-l astepta ca pe o salvare,in sfarsit a venit!
Ce-o sa fie in sufletul ei cand vor trece anii si va vedea,in sfarsit,realitatea,nici nu vreau sa ma gandesc!
Fata era dezechilibrata grav doar afectiv,in rest,are toate sansele unui viitor frumos,e ambitioasa si silitoare.
Si,peste cativa ani,cand isi va exprima dorinta sa mearga la facultate sau sa-si faca o cariera,el va fi marele ei obstacol.
Si-atunci,unde e iubirea? Care iubire?
Ea avea nevoie de un element de siguranta in viata ei si l-a gasit in el,ar face orice sacrificiu sa nu-l piarda,asa a si acceptat orice a cerut sau a aratat ca ar vrea el...
El,la fel,complet imatur,si-a proptit sperantele in ea!
Daca era vorba de iubire,eram prima care i-ar fi aparat impotriva tuturor, dar aici nu e iubire, e un schimb imatur de sentimente, unim disperarea ta cu disperarea mea si impreuna ii invingem pe toti, judecata de copii...
Mama ei are toata dreptatea si-ar trebui sa-i ceara sfatul, e singura ei aliata care n-o va trada vreodata!

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru greece12):

Nu ma pot abtine totusi sa-ti spun ca n-ai citit intrebarea. Ea are 16 ani, se CUNOSC de doi ani DAR sunt impreuna de 8 luni. Deci sunt impreuna cel putin de cand ea avea 15 ani si 4 luni, nu 13. Cel putin pentru ca sunt convins ca fata nu are fix 16 ani ci macar cateva luni in plus.

Cu tot respectul NU ai de unde sa stii ca fete de varsta lui nu-l accepta, faci presupuneri de parca ai fi Carmen Harra.

End of story.

| greece12 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Am citit intrebarea foarte atent, tu n-ai citit atent ce am scris, reciteste, nu am spus ca sunt impreuna de cand avea ea 13 ani,ci ca baietii si nevoia ei de afectiune dureaza de foarte mult timp,erau preocuparea ei intima,de baza.
Si, ca sa intelegi exact cum simt, daca fata asta ar fi fost fiica mea, acum capriorul ei nevinovat, dadea extemporale la politie si-i luau amprentele.
Iti jur.

Later edit,ca sa fiu explicita:
M-ai judecat,n-am spus nimic,ti-am dat reply,am ramas civilizata.
M-ai acuzat ca gresesc,n-am spus nimic,ti-am dat reply,am ramas civilizata.
Dar,sa ma compari cu asa ceva, o sa te rog s-o faci cand te voi compara si eu cu Tata Omida.
Ca sa nu ne stricam sufletele de pomana in prag de seara!

| Apache a răspuns (pentru greece12):

Nu...as zice chiar mereu.

Intr-adevar diferenta intre ei e deja ridicol de mare...dar am prieteni/prietene care sunt in relatii seriose de genul acesta de mai mult de 3-4 ani.

In general e asa cum zici tu.dar sunt si exceptii. Rare, dar sunt.

| greece12 a răspuns (pentru Apache):

Diferenta ca diferenta,faptul ca el a profitat de ea ma deranjeaza pe mine,pentru ca in privinta IQ si EQ sunt unul la fel cu celalalt,nu ma-ndoiesc.
Oricum, intrebarea asta a fost mult prea rasucita pe toate partile fara nici un rezultat.
Fata nu cred ca a inteles ceva, isi va continua idila linistita, sper totusi sa n-o vad disperata, luand pastila de a doua zi.
Asta-i tot.
Ea a ales.

| darrio2007 a răspuns:

Pune-te si in locul ei.Baiatul este mai mare ca tine cu 8 ani.Ok.Maica-ta are experienta de viata cat voi doi la un loc.Tu il iubesti(asa crezi)dar inca esti un copil.El are cu ce te intretine daca, sa spunem, te muti cu el? Inca nu cunosti greutatile vietii.Nu te-ai lovit de ele. Daca iti face un copil, te lasa si pleaca la alta.Tot pe capul mamei ramai.Stiu ca nu iti convine raspunsul meu.Dar peste cativa ani, vei vedea ca maica-ta are dreptate.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
poate ca varsta nu ar fi un impediment, dar totusi asa cum a zis si mami tau, el copt la minte fiind, putea sa mai astepte, dar se pare ca toti doar asta vor, sa bifeze inca una si inca una...si tot asa, normal ca tu il iubesti, ai fost a lui/e primul in v iata ta si te si vezi langa el o viata, dar stii ce iti rezerva maine soarta? el vrea o relatie serioasa? nu prea cred, cati in ziua de astazi mai vor relatii serioase? tu ai o scoala/ai un viitor pe care tu trebuie sa ti-l fauresti, poate a gresit si mama ta ca nu te-a tinut din scurt si astfel (poate) nu iti incepeai viata sexuala la 15 ani.el este matur/stie ce vrea si stie sa te manipuleze, iar vorbele lui magulitoare, ar face si pietrele sa planga nu? cate fete nu au fost pacalite cu astfel de vorbe mieroase? as vrea sa afirmi cu tarie si la anul pe vremea asta ca sunteti inca impreuna si ca nimic nu va poate desparti..lasa-o mai moale cu iubitu/axeaza-te pe carte sa poti avea un viitor maret, fara carte, nimic nu se rezolva, iar lucrurile vulgare nu sunt cheia succesului in viata.
O seara bunahappy

| AlexanderAdrian a răspuns:

Varsta varsta, intotdeauna o problema. Iar trebuie sa amintesc ca o fata se poate casatori de la 16 ani cu acordul parintilor. Sa generalizand spunand ca e prea mica pentru sex la 16 ani e o exagerare. Totul tine de psihic la 16 ani, nu de fizic. La 14 ani ar fi fost prea mica.

Apoi diferenta de 8 ani dintre ei. O astfel de diferenta e super ok any time of day atat timp cat fata are 18 ani. Acest milestone ciudat care are implicatii doar legale si nu musai si psihice e intrebuintat de parinti ca o arma total nepotrivita impotriva copiilor.

Mama ta se preocupa doar de faptul ca un astfel de baiat ar putea profita de tine DOAR fiindca esti de 16 ani si pentru unii asta ar putea fi un fel de bravada, mare cucerire etc.

Nimic nu e imposibil cred ca el ar putea sa incerce pas cu pas sa vorbeasca cu mama ta, sa demonstreze initiativa, asta e un mare lucru, nu sa i-l prezinti tu ca pe un bibelou. Daca nici asa nu merge ma tem ca nu poti decat sa suporti si sa speri ca la un moment dat mama ta va vedea ca e ceva serios prin simpla durata a relatiei.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Dragostea a ajuns "manifestarea unor oameni cu probleme" atat timp cat el e major si ea e minora. Mai interesant, mult mai interesant e ca in cazul in care el ar fi avut 16 ani si ea 24, toti amicii i-ar fi dat o bere si il incoronau regele gastii.

Preconceptii, misoginism, generalizari. Insulte mizere din partea unora carora nu le convine sa dam sfaturi unor adolescenti.

Imi pare rau sa aflu ca dragostea e tratata ca intr-un ghetou de preconceptii.

Daca tot vorbim de preconceptii vad ca atunci cand le convine, nici unul nu mentioneaza cum considera toata lumea ca fetele se maturizeaza cu mult mai devreme decat baietii. Nu, asta o spunem doar cand convine contextului.

E ok ca un baiat de 24 de ani sa "alerge" dupa una de 16? Pai stiu eu? Logic ca nu-i corect daca tot ce vrea el e doar sex sau s-o faca c-o virgina sau sa aiba o iubita sub 18 ani. Da sunt si astfel de specimene.

Mi-ati sarit in cap ca am spus ca poate exista si iubire adevarata. Frumos va sade, foarte frumos.

Adevarul e ca nici unul din noi nu stie de fapt ce-i in mintea lui. Dar totusi refuzati in mod VIOLENT sa luati DOAR in considerare faptul ca poate el o iubeste. Asa cum se pot iubi doi tineri. Nu trebuie sa aiba la varsta lor idealuri inalte, e suficient sa simta in sufletul lor ceva real, ceva mai mult decat sex.

Stim noi ca el e un magar care a vrut doar sa corupa una de 16 ani? NU, nici eu nu stiu asta.

A spus EA ca el i-a cerut sa faca sex sau altfel o va parasi? N-a spus. Poate s-a intamplat sa-i spuna si nu ne-a spus ea noua, sau o fi simtit ea.

SAU ea s-a simtit matura indeajuns sa faca sex.

Da nu nimeni nu ia in considerare decat ca el e un animal cu "probleme"

| Fatamuntilor a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Un lucru vreau sa te intreb :Te-ai pus in locul mamei fetei?
Indiferet de cat ai incuraja tu fata nu uita ca pana la 18, parinti hotarasc pentru copil!
Si daca este permisa casatoria de la 16 ani (doar cu acordul parintilor ), asta doar in cazuri speciale!

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Fac aceastra transpunere de fiecare data cand analizez un astfel de caz, atat cat imi permite psihicul, nefiind nici femeie nici mama, nici un tip care s-ar incurca usor cu o minora fie ea si de 16 ani, de altfel in cazul meu nici nu s-ar pune problema fiindca am 31 de ani si aici nu mai e vorba de varsta ci de preferinte de viata, la 16 ani vrei cluburi si petreceri, unul de varsta mea poate nu mai are astfel de preferinte, desi sunt unii care nu se linistesc nici la 50.

Deci da, am incercat sa ma intreb ce-as face eu daca as fi maica-sa. Eu as incerca sa-l cunosc pe el cat se poate de bine. Nu poti injura asa un om doar fiindca e cu 8 ani mai mare ca fiica ta. Cel putin fata spune ca maica-si nu i-a pasat ca a facut sex ci s-a infierbantat de la varsta omului.

In al doilea rand as fi incercat s-o educ pe fiica-mea sa nu-mi ascunda astfel de lucruri, sa nu se teama ca o bat daca se intampla si sa stie ca poate conta pe mine nu ca o sa incep s-o injur si s-o amenint ca pleaca din casa mea.

Cum sa injuri asa o persoana pe care fiica-ta de 16 ani atentie, nu de 13, spune ca o iubeste, iar pe aceasta persoana refuzi s-o cunosti.

Scuza-ma dar nu stiu care din ei are probleme mai mari.

In al doilea rand eu in locul lui as fi discutat cu mama fetei cu mult inainte de a se ajunge la injurii si discutii urate. Tar tar la usa, buna ziua buna ziua sunt cutare uitati cum sta treaba, m-am indragostit de fiica dvs, haideti sa ma cunoasteti sa discutam nu vrem sa ne ascundem etc.

In cazuri speciale? in nici un caz special, e suficient daca ei se iubesc si parintii sunt de acord, o spui "cazuri speciale" de parca doar daca ar avea vreun handicap.

(p.s. refuz sa corectez, eu scriu bine si autocorrect-ul zice ca-i gresit ca are el mania cratimelor asa ca sa n-aud pe vreunu ca-mi zice ca nu stiu gramatica)

| Alcyon a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Daca ar fi fost asa indragostit, nu s-ar fi culcat cu o fata de 16 ani! Ar fi stat s-o astepte sa se maturizeze din toate punctele de vedere si apoi, toate bune si frumoase. El, ca barbat matur, ar fi trebuit s-o protejeze. Asta e dragostea adevarata. Nu a zis nimeni ca e animal sau altceva si nu inteleg de ce ai luat-o asa personal.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Ok, poate mama fetei nu trebuia sa vorbeaca asa! Se vede ca acolo lipseste comunicarea.Si ca cu siguranta i-a ascuns acest lucru.Iar cand a auzit de sex a actionat la primul impuls.
Stiu ca e moda sa-ti incepi viata sexuala la 16 ani, dar asta nu insemna ca e si bine! Si cred ca stii care sunt riscurile, nu?
Acuma, daca baiatul nu se gandea la inceperea vietii sexuale, ar fi vorbit cu mama fetei despre ei.Deci,aici a gresit baiatul!
Doresc din tot sufletul ca copilul tau sa fie educat asa cum iti doresti tu!
Nu cunosc foarte bine legislastia in cea ce priveste casatoria minorilor, dar ma gandesc ca acesta se face doar in cazul in care fata ramane gravida!

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Alcyon):

N-am luat-o personal, ma scoate din sarite faptul ca toata lumea nu vrea sa-l vada decat drept pedofil, sau drept un profitor sexual.

Iar eu NU am sustinut opusul, eu am sustinut ca ar fi normal sa ne punem problema ca s-ar putea ca el sa o iubeasca si cu asta basta. In plus am pus vina si in bratele lui si a mamei ei datorita atitudinii evidente nepotrivite.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Eu vreau sa inchei aici aceasta dezbatere. Imi pare rau ca toata lumea vede acest lucru dintr-un singur punct de vedere si refuza sa ia in considerare mai multe variante.

E ciudat cum, fara sa stim sigur, punem etichete si nu suntem in stare sa spunem "dar daca".

La urma urmelor asta am spus "dar daca totusi el o iubeste in modul cel mai serios posibil la varsta lor?" si mi-am luat injurii apostrofari si s-a considerat ca i-as tine partea.

Toata aceasta atitudine nu spune decat "nu poate exista iubire la o astfel de diferenta de varsta cand fata e minora" ceea ce e profund fals. Iubire poate exista oricand.

Reiau - atat baiatul care nu s-a dus la mama fetei sa discute cu ea cat si mama care il injura fara sa-l cunoasca sunt vinovati, mama are vina ca nu si-a educat fiica in asa fel incat sa nu-i fie frica ci sa discute toate aceste aspecte in mod civilizat si astfel fata a ajuns sa -i ascunda mamei inceputul relatiei din ce inteleg eu si maica-sa a fost pusa in fata faptului implinit.

Cam atat mai am de zis, refuz sa mai postez, consider oricum ca exista mult prea multa rea vointa si preconceptii iar eu nu accept sa fiu insultat intr-un anumit fel descalificabil doar pentru ca incerc sa dau un sfat din punctul meu de vedere unui adolescent.

Atentie, aceasta fata nu e un copil, e un adolescent. Copilul e pana la inceputul pubertatii.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Citez din reply-urile mele de-a lungul acestei dezbateri. Apreciez faptul ca unii au fost de acord sa dezbata idei - Alcyon, Greece, va respect opinia chiar asa unidirectionala cel putin nu ne-am jignit. Imi cer scuze daca greece a considerat ca mama omida sau ce oi fi zis eu e chiar asa insultator.

"Nimic nu e imposibil cred ca el ar putea sa incerce pas cu pas sa vorbeasca cu mama ta, sa demonstreze initiativa, asta e un mare lucru, nu sa i-l prezinti tu ca pe un bibelou.

E gresit sa crezi ca toti baietii majori se racoresc cu fete de 16 ani. Inseamna ca nu crezi in iubire asa cum ar trebui. De unde stii tu ca ei nu se iubesc reciproc cu adevarat doar fiindca el e major si ea e minora?

Gresesti. si in general ai tendinta de a judeca absolut uniform aceste cazuri, am observat. Inteleg ca esti suparata pe baietii din ziua de azi dar nu generaliza. NU ai de unde sa stii ce e intre ei.

Exista 50 50 sanse ca el s-o iubeasca pe bune. Si din cum se exprima ea e clar ca n-a obligat-o la nimic, ea a facut dragoste cu el fiindca a vrut.

"Bineinteles ca ea a vrut, am explicat asta si pe ea nu o invinovatesc deloc, in naivitatea si sufletul ei mare, s-a daruit din tot sufletul.
Cu el am ce am, ditamai zdrahonul care si-a pus mintea cu o copila!"

Nu ai de unde sti cat de matura e o fata la 16 ani. Unele nu se maturizeaza nici la 20 iar altele se casatoresc de la 16 ani si au casnicii fericite. Generalizarea e prima problema a logicii iar ce spui tu e ilogic. Diferenta de 8 ani e chiar mica. Sunt cupluri in care diferenta e de 10 15 ani. Dar desigur daca amandoi au peste 18 ani brusc totul e ok? Mai gandeste-te. In plus nu esti ghicitor in stele sa stii cat de imatura sau matura e ea sau daca el o iubeste sau nu.

Ideea era sa n-avem prejudecati si generalizari inutile.

(reply-ul care mi-a adus injurii si atacuri la persoana)

Adevarul e ca nici unul din noi nu stie de fapt ce-i in mintea lui. Dar totusi refuzati in mod VIOLENT sa luati DOAR in considerare faptul ca poate el o iubeste. Asa cum se pot iubi doi tineri. Nu trebuie sa aiba la varsta lor idealuri inalte, e suficient sa simta in sufletul lor ceva real, ceva mai mult decat sex.

Stim noi ca el e un magar care a vrut doar sa corupa una de 16 ani? NU, nici eu nu stiu asta.

Deci da, am incercat sa ma intreb ce-as face eu daca as fi maica-sa. Eu as incerca sa-l cunosc pe el cat se poate de bine. Nu poti injura asa un om doar fiindca e cu 8 ani mai mare ca fiica ta. Cel putin fata spune ca maica-si nu i-a pasat ca a facut sex ci s-a infierbantat de la varsta omului.

In al doilea rand eu in locul lui as fi discutat cu mama fetei cu mult inainte de a se ajunge la injurii si discutii urate. Tar tar la usa, buna ziua buna ziua sunt cutare uitati cum sta treaba, m-am indragostit de fiica dvs, haideti sa ma cunoasteti sa discutam nu vrem sa ne ascundem etc."

Am incheiat citatele.

Cine vrea sa vada vede, eu am propus un echilibru si nu un atac insa doua persoane si nu mai mult au inteles fix pe dos ca eu ii tin lui partea. Ce sa zic, recititi aceste reply-uri ale mele si multa bafta. Spre deosebire de cei care mai au putin si-l baga fie la psihiatrie fie la inchisoare, eu am spus un lucru extrem de simplu si real:

Exista 50 50 sanse ca el s-o iubeasca cu adevarat. Ce e gresit? Nu-i tin partea, incercam sa calmez tocmai atacurile altora asupra unui baiat pe care NU il cunoasteti. Nu exista nicaieri un reply al meu care sa tina 100% cu el, sau sa afirm cu siguranta ca el nu e un profitor. Nu stiu si am propus echitate. Oooo dar altii stiu. oook multa bafta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

"Sincer, nu mai stiu ce sa fac, cum sa o fac sa inteleaga"

eu cred ca e fix invers. Ea trebuie sa te convinga ca nu e normal ce faci tu

| Fatamuntilor a răspuns:

Sincer,esti cam mica pentru sex.Mama ta are dreptate!
Chiar daca ziceti ca va iubiti, si ca diferenta de varsta nu deranjeza!
Apoi la riscuri v-ati gandit? Sa presupuneam ca nu se pune problema BTS-urilor.
Exista posiblitatea cancerului de col uterin. Apoi chiar daca faceti sex protejat (cum ar normal), la moment dat, te va convinge sa o faceti fara prezervativ.O vei face pentru ca il iubesti, nu? La o posibila sarcina te-ai gandit. Cunosti traumule unui eventual avort? Sau cum e sa fii mamica la 16 ani?
Vezi tu, sexul implica si responsabilitate.
De acceia e recomndat sa fie facut la varsta maturitatii.Atunci corpul, mintea, si mai ales sufletul sunt pregatite.
Pana atunci te poti informa despre tor cea ce inseamna sex.
O relatie frumoasa nu insemna tot timpul sex.
Mai cresti putin.Iar el te va astepta!

| sofisis a răspuns:

Nu stiu ce iubire poate exista in situatia de fata dar chiar daca prin absurd ar fi asa...mama ta are perfecta dreptate.
El e adult si trebuia sa stie mai bine ca tine lucrurile astea. Mi se pare ca e usor profitor.dar pana la urma tu trebuie sa te convingi de adevaratul el si oricat ti-ar spune oricine altcineva va trece pe langa tine.
Cat despre mama ta ..nu ai ce sa ii faci.Il va accepta pe masura ce trec anii. DACA rezistati atat.
Avand in vedere ca tu tii mortis la relatia asta..momentan las-o moarta. Nu incerca sa i-l bagi bagi pe gat ca nu vei face altceva decat sa o intorci si mai tare impotriva lui.

| PedoBarbie a răspuns:

Diferenţa de vârstă e mare. E un fel de pedofil iubitul tău. Tu mai ai 2 ani până la majorat şi el e deja major de 6 ani de zile. Dacă eram mama ta te băteam de îţi ieşea pe nas iubirea.

| Alcyon a răspuns:

Parerea mea e ca mama ta are dreptate. Daca tipul de 24 de ani ar fi tinut la tine, ar fi asteptat ca tu sa implinesti 18 ani. Nu te supara ca-ti spun asta, dar baietii de varsta lui, care umbla cu pustoaice, o fac fiindca fetele de varsta lor ii resping din anumite motive (n-au loc de munca, sunt fara capatai etc). Si atunci, cum nu pot sa stea fara sex, isi cauta fete mai mici, pentru ca-s naive si mai usor de convins. In cazul in care-o sa-si gaseasca o tipa de varsta lui cu job si casa, tu o sa zbori din peisaj. Sa stii ca nu face nimeni acte de caritate, sa te intretina cu anii. Ma indoiesc ca el o sa fie dispus sa te tina pe banii lui, pana iti termini tu studiile si eventual o facultate. Ai facut o greseala ca te-ai culcat cu el, fara sa ai o relatie solida pe care sa te poti baza. Te-ai gandit ce-o sa faci in cazul in care ramai gravida? Individul o sa dispara in ceata si tu o sa ramai sa-i cresti copilul. Iar daca faci avort, exista riscul sa ramai sterila (adica sa nu mai ai copii niciodata). Totul se plateste in viata, sa stii. Eu o inteleg perfect pe mama ta. Si eu, daca as avea o fata de varsta ta (vorba vine, fiindca-s prea tanara) si mi-ar spune ca s-a culcat cu un tip la 20+ de ani, as reactiona la fel. N-ai cum sa stai linistita, cand copilul tau e in primejdie. Doar daca n-ai sentimente si nu-ti pasa de ce se intampla cu el.

| Alcyon a răspuns:

Sunt de acord cu greece. Un om normal la 24+ de ani, cu o anumita educatie, nu s-ar tine dupa o pustoaica. Doar un tip cu "probleme", ar face asa ceva.

| Alcyon a răspuns:

Eu raman la parerea mea. Un barbat la 24 de ani, nu mai e un pustiulache virgin, care o viseaza pe Ileana Cosanzeana. E deja umblat si mai trece lucrurile si prin prisma ratiunii. Ea, la 16 ani, nu poate sa-i ofere decat sex. Nu tu familie, nu tu copii... N-are job, e intretinuta de parinti si probabil o sa mai fie, multi ani de-acum incolo. Am dubii ca el o s-o astepte cu anii, pana cand fata o sa-si termine studiile. Eu pur si simplu sunt realista. Am cunoscut multa lume si stiu cam cum gandesc barbatii trecuti de o varsta. Sper ca tipul ei sa fie altfel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama ta are dreptate, daca la varsta lui se culca cu fete cu 8 ani mai mici, e ceva in neregula cu el. Ori e terminat social, ori e obsedat, ori nu ii pasa. Oricare dintre ele ar fi varianta corecta, tot de rau este.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai nu serios, si daca e dragoste tot de rau este?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Daca la 24 de ani te indragostesti de o fata la 16 ani, e ceva mai in neregula cu persoana respectiva decat ar fi in oricare dintre cazurile pe care le-am mentionat in comentariul anterior. Nu ai ce discuta cu o fata de 16 ani, nu poti gasi subiecte pe care sa le aveti in comun, ea nu e destul de dezvoltata psihic pentru o relatie de acest gen. Poate doar in cazul in care ea e extrem de inteligenta si tu esti foarte prost, dar atunci nu ar sta ea cu tine... Si nu mai vorbi de dragoste la 16 ani, la varsta asta exista doar pasiuni si multe incertitudini, privind totul, inclusiv propria persoana.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai de unde sti cat de matura e o fata la 16 ani. Unele nu se maturizeaza nici la 20 iar altele se casatoresc de la 16 ani si au casnicii fericite. Generalizarea e prima problema a logicii iar ce spui tu e ilogic. Diferenta de 8 ani e chiar mica. Sunt cupluri in care diferenta e de 10 15 ani. Dar desigur daca amandoi au peste 18 ani brusc totul e ok? Mai gandeste-te. In plus nu esti ghicitor in stele sa stii cat de imatura sau matura e ea sau daca el o iubeste sau nu.

Ideea era sa n-avem prejudecati si generalizari inutile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Cum adica nu am de unde stii cat de matura e o fata la 16 ani? Traim pe planete diferite? Am o foarte buna idee cat de dezvoltate sunt fetele de 16 ani, spre deosebire de tine, nu cred ca gasesti prea multe filme porno cu minore in zilele astea.

Intr-adevar, sunt foarte multe care nu se maturizeaza nici macar la 20 de ani si sunt unele care se casatoresc la 16 si au casnicii fericite. Ce ai dovedit cu asta? Ca exista un caz din 100.000 care poate fi fericit? E gresit sa generalizezi dar, trebuie sa fii de-a dreptul cretin sa iei o exceptie de la regula si sa afirmi sus si tare ca poate acesta e cazul si aici, adica exact ce ai facut tu. Pentru ca astea sunt sansele unei relatii fericite avand in vedere diferenta de varsta si, mult mai important, varsta lor.

Nu, peste 18 ani nu este totul ok. Totul se rezuma la dezvoltarea psihologica a unui individ si e totul ok dupa ce aceasta ajunge la un nivel care ii permite individului sa ia decizii inteligente. De aceea orice diferenta de varsta intre doi indivizi trecuti de 30 de ani, nu conteaza. Daca sunt normali, atunci deciziile pe care le iau sunt bazate pe logica si nevoi personale, lucru care nu poate fi valabil in cazul unei adolescente de 16 ani decat in cazuri EXTREM de rare.

Nu sunt ghicitor in stele, sunt doar un individ care isi bazeaza afirmatiile pe argumente si exemple. Persoana care a cerut ajutorul in cazul nostru este o fata care, cu cateva intrebari in urma cerea sa ii fie explicate visele pe care le-a avut. Pentru tine asta poate fi o dovada de inteligenta peste medie, pentru oamenii inteligenti nu e. Asa ca nu am nevoie de stele sa imi dau seama despre ce fel de oameni vorbim aici.

Cu toate astea, un dubios ca tine, cu ochelarii lui portocalii, incearca sa-mi dea peste nas cu cat este el de inteligent, folosind o logica gresita din start. Intoarce-te la plictiseala aia de blog, pentru ca noi doi nu vom discuta niciodata de pe pozitii egale. Nu ma mai agasa cu chestii pe care le comentezi inainte de a le gandi.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru anonim_4396):

Masoara-ti cuvintele. Esti raportat pentru atac la persoana. Aceste jigniri nu sunt tolerate din partea nimanui.

| SmileSiAtat explică (pentru anonim_4396):

Aici tin eu sa te contrazic... contul il am de vroe 3-4 ani si pe el umbla o prietena deoarece il facusem eibig grin Oricm multumesc mult de tot pentru raspunsuri, atat tie cat tuturor celor care si`au rupt din timpul lor pretios sa imi raspundabig grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru SmileSiAtat):

Unde anume tii sa ma contrazici? Am scris mai multe prostii, la care dintre ele te referi?

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru SmileSiAtat):

Aceasta dezbatere pe ideea ca el are prea multi ani si n-ar putea sigur sigur sa te iubeasca sau sa te astepte pana ii poti face tu copii samd e ridicola. E ridicola pentru ca se poate, nimic nu e imposibil insa o groaza de oameni gandesc un singur lucru ca el e un magar profitor nesigur si cu probleme. Fara sa-l cunoasca.

In definitiv eu am dat macar o solutie, restul s-au certat cu mine ca "domle si tu esti un nesigur care sustine pedofilii si esti si tu asa si pe dincolo"

Repet, daca as fi in locul lui m-as duce la mama ta si as discuta foarte serios cu ea pentru ca e singurul mod in care femeia sa-si dea seama daca omu e serios sau e neserios, e simplu. Nu cred ca tu personal o poti convinge.

In rest, daca voi doi va iubiti si va ganditi la un viitor impreuna, pentru ca tu nu ai inceput povestea asta la 13 14 ani cum fac alte fete, mult prea devreme din punctul meu de vedere ci la aproape 16 ani, si pentru ca tu crezi in povestea voastra de dragoste iar eu inca mai cred in dragoste impotriva unor obstacole, sper ca disputa cu mama ta sa se rezolve si voi doi sa fiti fericiti atat cat va fi scris sa fiti fericiti. Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se pare ca suntem vreo 4 nebuni aici care nu vedem cu ochi buni relatia dintre un nesigur de 24 de ani cu o fata de 16 si mai este baiatul acesta, AlexanderAdrian, care nu conteneste in a ne certa, a ne spune povesti despre dragoste si incearca sa ne deschida ochii despre cat de limitati suntem pentru ca nu putem accepta ca povestea de iubire chiar exista.

Desi toata lumea a spus ca desi exista o sansa ca aceasta poveste sa nu fie una a unui obsedat incapabil sa-si faca o prietena de varsta lui, pentru AlexanderAdrian nu e de ajuns. El vrea ca noi sa ne bazam teoriile pe exceptia de la regula si nu pe regula, pentru ca asta l-ar face si pe dansul sa se simta mai normal si nu ca un barbat care inca locuieste cu mama dansului, la 31 de ani, si care incearca sa-si alimenteze increderea in sine sfatuind fetite de 15 ani din singurul motiv ca ele sunt singurele dispuse sa-l asculte.

Eu zic sa-l lasam pe dansul in pace si sa admitem ca exista oameni nesiguri si frustrati care au nevoie de intelegere, la randul lor.

Drept urmare, sunt sigur ca fata de 16 ani stie exact ce face, e destul de matura incat sa inteleaga ce inseamna o relatie, devotamentul si compromisurile, ce inseamna dragostea si ca nu poate fi manipulata, sub nici o forma, de adolescentul de 24 de ani care nu numai ca nu e nesigur ci are un comportament exemplar, o inteligenta desavarsita, intentii demne de admirat si ca s-a culcat cu o fata de 16 ani ca sa o salveze de la a face greseala asta cu un baiat de varsta ei, pentru ca voia sa o protejeze de suferinta atunci cand ar fi urmat sa se desparta. Si au trait fericiti pana la adanci batraneti!

| Chamberlin a răspuns:

Trebuie sa o faci pe mama ta sa aiba incredere in tine din nou.

| chazz a răspuns:

Si el te iubeste, cu penisul.

Răspuns utilizator avertizat
| darriya a răspuns:

Si la ce te asteptai sa-ti faca mama ta, sa te ia in brate sa te pupe sa-ti spuna "bravo fata mea, ai devenit femeie nu mai esti inocenta, n-ai idee cat ma bucur"deci prietenul tau de 24 a vrut doar sa se culce cu tine, nu stiu ce poate iubi la un "copil"de 16 ani, pur si simplu nu esti inca formata ca om, nu gandesti matur, ce-ar iubi la tine? decat "virginitatea"pe care i-ai oferit-o pe tava, ce siguranta ai ca nu te va lasa? pai in situatia asta de fata in care esti fii sigura ca va fugi de tine daca mai sta mult mama ta cu gura pe el si tu il vei stresa incontinuu cu ce spune ea.

| SebastianCMT a răspuns:

Este ceva putin diferit ca o fata de 16 ani sa aiba o relatie cu un baiat de 24 pentru ca sunt 2 tipuri 2 caractere de oameni diferiti si gandire si maturitare. Ai putea incerca sa il prezinti mamei sa se convinga ea ca este asa cum zici tu ca este. Bafta.

| ClauditaSmile a răspuns:

Creu de convins unii parinti. Daca e sa o convigi doar sa il cunoasca. Ce e drept s-a cam avantat sa te defloreze, in fine acum stiu ca nu mai e vreamea parintilor nostri.
In fine faza e ca nu stiu cum este mama ta. Pot sa spun ca tu poti sa te mai intalnesti cu el si sa o convingi p mama ta ca va iubiti doar prin faptul ca aveti o relatie care a durat foarte mult

| TequilaG a răspuns:

O sa-si dea seama la un moment dat ca a grejit si te va lasa in pace cu iubitul tau. Sau daca nu, incearca sa vorbesti cu ea. Bafta!

| StefanVLY a răspuns:

Bună, nu crezi că cu timpul v-a întelege şi mama ta? Adică aşteaptă să treacă timpul, poate aşa v-a avea ocazia să-l cunaoscă şi ea, şi îmi pare rău că iţi spun asta, dar are dreptate mama ta. Dacă te iubea nu se culca cu tine, eşti încă tânără, puteai să mai aştepţi un an sau doi, mii de tinere din România işi incep viaţa sexuala la vârste fragede (14 ani, 15, 16) de la 17 în sus e cam normal. Totuşi sper ca mama ta să înteleagă că e un băiat bun, după cum spui tu. Mult noroc în viaţă.

| Cristyan21 a răspuns:

Intr-un fel mama ta are dreptate tu la 16 ani faci sex cu ala de 24.....sa fim seriosi de asta e suparata...

| AndutzaTa a răspuns:

Pai intr-un fel si mama ta are dreptate pentru ca el la varsta lui e si normal sa vrea mult mai mult de la persoana iubita, dar trebuia sa isi dea seama ca totusi esti un copil si ca nu ar fi fost nevoie sa o faceti atat de repede! Dar exista si posibilitatea ca el sa fi facut asta doar din interes si sa nu te iubeasca cum spui tu... Asa ca fii atenta ce faci si nu lasa iubirea sa te conduca, condu-o tu pe ea! Dupa parerea mea ar trebui sa-l pui un pic la incercare sa vezi daca te iubeste cu adevarat si apoi sa insisti asupra mamei tale, care nu-ti vrea decat binele si care nu te-ar face niciodata sa suferi cum o poate face el! Deci iti urez succes si fi mai atenta la ce faci!

| Dariaxoxo16love a răspuns:

Incearca sa te pui in pielea mamei tale. Faptul ca tu ai 16 ani iar el 24 poate o ingrijoreaza.Nu cred ca o face foarte fericita ca ti-ai inceput viata sexuala asa devreme. Poate daca vei vorbi cu ea si iti va spune ce crede o sa ajungeti la o intelegere. Succes!

| ciudatenia1 a răspuns:

Pai zi ca sa se uite cum se comporta si atunci sa mai vorbeasca

| Helen17 a răspuns:

Mai intai ar trebui sa vezi lucrurile si din perspectiva mamei tale. Sa vezi de ce spune mama ta aceste chestii. Intr-adevar in timpurile acestea multi baieti se dau pe langa fete mai mici, se prefac ca le iubesc doar pentru a profita de ele. Atat timp cat stii sigur (si nu esti numai oarba de iubire) ca el nu a profitat de tine si ca ati fost amandoi de acord sa o faceti, ar trebui sa-i lasi mamei tale putin timp de gandire. Dupa putin timp a-i putea sa-i mai spui asa...prin treacat cate un cuvant despre el, apoi fiind mama ta si tinand la tine va intreba singura anumite chestii. Incet-incet cand i-a trecut supararea si stie ca nu a profitat de tine poti sa le faci cunostinta. Ceea ce vreau sa spun e ca trebuie sa lasi timpul sa treaca. Daca o vei presa pe mama ta acum se va enerva prea tare si poate duce la rezultate foarte neplacute pentru tine. Succes!