| Gabry_6959 a întrebat:

As vrea sa stiu parerea voastra... Imi doresc foarte mult un bebe, am facut testul de sarcina la aproximativ 5-6 zile de la contactul sexual neprotejat, si a iesit negativ. Credeti ca m-am grabit? Dupa cat timp iese hormonul hcg in urina?

Răspuns Câştigător
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Trebuia sa il faci abia dupa 21 de zile de la acel contact, sau cel mai bine, dupa ce menstruatia iti intarzia.

Te-ai grabit!

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Hormonul HCG incepe sa se secrete la 7-10 zile de la implantarea sarcinii in uter (care se produce la 3-4 zile de la contactul sexual). La 6 zile de la contact, sansa de pozitivare a testului de sarcina este zero absolut. Trebuie sa astepti minim 21 de zile de la contact si sa faci testul de sarcina in a 22-a zi, din urina de dimineata si nici atunci nu e foarte sigur, de aceea va trebui sa-l mai repeti, in aceleasi conditii dupa 3-4 zile.

Abh
| Abh a răspuns:

Dupa 21 de zile de la contactul sexual neprotejat sau dupa 10 zile de intarziere a menstruatiei.

| elenac a răspuns:

Ca sa ramai mai repete fa in zilele fertile iar cand el este aproape sa vina stai dedesubt si ramaneti mai mult asa ininte sa te speli, in felul asta sperma ramane mai mult inauntru

| alexutza_5803 a răspuns:

Testul e bine sa il faci la 7 zile dupa conceptie.
Dar ca sa ramai insarcinata trebuie sa tii cont de perioada ta de ovulatie... o saptmana inainte de ciclu si o saptamana dupa, asta e per de ovulatie... sper sa iti fie de ajutorwinking
Succes la facut bebe:*

| Gabry_6959 explică:

Atunci inseamna ca m-am grabit cu testul... Oricum ma simt dezamagita...Va multumesc

| Gabry_6959 explică:

Dar in acest mod e normal sa imi iasa testul negativ?