| User5821 a întrebat:

Daca am facut dragoste cu prietenul meu protejat, dar la sfarsit ne-am si jucat putin pe clitoris fara prezervativ, dupa ce ejaculase deja, exista sanse sa raman insarcinata?
Eram in a doua zi dupa ovulatie.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Se stie foarte precis ca din momentul producerii ovulul isi pastreaza viabilitatea intre 6-24 ore, si din acest motiv dupa trecerea acestui timp ovulul nu mai poate fi fecundat indiferent de numarul spermatozoizilor care ajung in preajma acestuia. Insa trebuie sa fii foarte sigura ca precis/exact in acel moment a avut loc ovulatia pentru a iti permite "experimente mai extreme" precum cel amintit in intrebare. Se stie ca intotdeauna dupa ejaculare va ramane o oarecare cantitate de sperma in uretra.Aceasta sperma la inceput semivascoasa dupa un anumit timp de regula cateva minute (5-10 min), se fluidizeaza si incepe sa se scurga din penis aproape imperceptibil. In consecinta se poate considera ca ar putea exista o probabilitate chiar si foarte foarte mica, dar nu inexistenta de a se produce cu totul intamplator formarea unei sarcini nedorite.

4 răspunsuri:
| ValyCoolBoy a răspuns:

Daca el nu te-a mai penetrat dupa ejaculare si scoaterea prezervativului sansele sunt 0.

| PinkTerror a răspuns (pentru ValyCoolBoy):

Sansele nu sunt 0.

Ceea ce multa lume ignora este ca Prezervativul nu este eficient 100%. Citeste orice cutrie de prezervative si ai sa intelegi ce spun.

| neutrino a răspuns:

Intrucat pe cel mic nu-l poate nimeni struni complet, exista o asemenea"sansa" de care vorbesti: totusi, ca cel mic sa fie eficace, trebuie sa intre acolo la locul sau de munca.

| Emilian65 a răspuns:

Este posibil sa fi ramas gravida.