| Mosneanu_Maria_1997 a întrebat:

ma numesc Maria am 21 de ani, am intretinut relatii intime cu prietenul meu acum o saptamana, dar ca sa fiu sigura dupa ce am facut-o am inceput sa iau anticonceptionale chiar din ziua aia. Azi trebuia sa imi vina menstruatia imi este frica sa nu fi ramas insarcinata. Astept un rasp!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Anticonceptionalele nu au nici un efect contraceptiv daca nu sunt luate din prima zi de menstruatie. Incepute dupa ureche, cu o saptamana inainte de data calculata a menstruatiei, te pot imbolnavi foarte grav, dar nu te protejeaza de sarcina.
In plus, menstrautia nu poate aparea acum, cat timp iei pastile. Trebuie sa le iei in continuare pana luni dimineata cand vei face, obligatoriu, o consultatie ginecologica. Medicul iti va spune cum te poate ajuta. Esti intr-o siutuatie destul de dramatica, intrerueprea pastilelor poate declansa o hemoragie care sa te duca chiar la pierderea uterului, daca esti insarcinata risti sa ai un copil cu probleme (hermafroditism), continuarea pastilelor trebuie facuta sub stricat supraveghere medicala pentru a preveni complicatiile ireparabile.

| corbulalbrosu a răspuns:

Ai procedat absolut GRESIT, fiindca in modul in care ai procedat folosirea pastilelor anticonceptionale a fost si 100% INUTILA dar si IRATIONALA fiindca exista posibilitatea ca intreaga activitate hormonala a actualului ciclu menstrual sa-ti fie mai multsau mai putin dereglata. Fiindca sexul amintit a fost intretinut cu circa 7 zile inainte de data preconizata de a porni menstruatia, adica in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual, zile care reprezinta perioada INFERTILITATII ABSOLUTE a oricarui ciclu menstrual, reiese ca in urma sexului precizat formarea sarcinii a fost oricum 100% IMPOSIBILA astfel ca pastilele AC au fost folosite absolut INUTIL. Insa hormonii existenti in compozitia pastilei AC in mod absolut sigur au influentat, modificat si dereglat inr-o anumita masura activitatea hormonala proprie si din aceasta cauza este posibil ca momentul de pornire a menstruatiei sa fie modificata. Astfel ca indiferent de momentul in care va porni menstruatia, in mod cert/sigur se poate afirma ca in situatia descrisa este 100% IMPOSIBIL sa existe o sarcina formata si instalata in uter. Multa sanatate!

| forgetmynutella a răspuns:

Salut!
Pentru siguranta, trebuia sa iei inainte de a intretine relatii sexuale cu partenerul tau pilula de 72 de ore...insa perioada fertila este din ziua in care ti-a venit ciclu, numarand 10-12 zile.