| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua crying pun aceasta intrebare, anonima, deoarece nu vreau sa-mi dezvalui indentitatea.Am cont aici, sunt cunoscuta pe site, dar asa am hotarat ca este mai bine sa nu-mi dezvalui identitatea. Aseara am aflat ca crying( mama mea a facut un avort. Sa va povestesc poveastea toata : dupa ce s-au casatorit parintii mei, m-am nascut eu. A fost totul OK. dupa 2 luni de la nasterea mea, mama a ramas din nou insarcinata si a facut avort crying(. Sunt distrusa cand am aflat asa ceva. Ma invinovatesc pe mine, numai din cauza mea a facut avort crying( Daca eu nu eram acel copil se nastea! Era insarcinata in 2 luni cred. Zicea ca a facut avort din lipsa banilor si ca ii ajunge un copil, si ca era destul ca ma avea pe mine ...chestii din astea.Incerc sa o inteleg dar nu pot, cred ca este o criminala. Stiu ca nu am voie s-o judec dar straight faceAtat de prost ma simt, ca din cauza mea a omarat un suflet.Acum imi vine sa ma omor si eu crying( Ajutati-ma cu niste sfaturi va rog... sunt distrusa.

13 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Singurii vinovati sunt parintii tai pentru ca nu s-au protejat indeajuns de mult pentru a evita o sarcina nedorita. Tu nu ai de ce sa te simti vinovata! Nu purta in spinare o greutate care nu ti se cuvine. Cred ca acel copil crestea printre voi fara nicio problema. Nu avea nevoie de o situatie materiala deosebita pentru a se dezvolta. Avea nevoie de afectiune si iubire din partea celor apropiati lui. Dar cine sunt eu sa judec? Nimeni! Nu am fost in postura de parinte, nu comentez!

| Hmmmm a răspuns:

Nu am sa ma leg de faptul ca tu ai parerea pe care o ai despre un avort.am sa ma leg strict de faptul ca te invinovatesti tu pe tine, si te simti tu rau.
nu ai de ce sa te invinovatesti! nu e vina ta! nici macar un pic. e strict vina parintilor. a fost decizia lor sa nu se protejeze, a fost decizia lor sa intrerupa acea sarcina.nu esti cu nimic de vina pentru faptul ca mama ta a ramas mai intai insarcinata cu tine si nu cu acel copilas.
ma lasi sa iti spun sincer o parere? eu oarecum ii inteleg pe parintii tai. ok, au fost iresponsabili si da, au omorat un suflet. dar asta are si parti bune, atat pentru tine, atat pentru ei, cat si pentru acel copilas care nu s-a mai nascut.sunt sigura ca daca parintii tai aveau posibilitatea de a mai creste un copil nu il omorau. pur si simplu nu au avut posibilitatea, si aici ma gandesc la starea materiala, de a mai creste un copil.mama ta a facut avort si asa nu se mai chinuie nici ei, nici tu si nici acel copilas.era mai bine daca venea pe lume si mureati de foame, pentru ca nu avea ce sa manance? era mai bine daca va uitati toti la el cum sufera si sufereati si voi uitandu-va la el? era un copil nedorit, probabil.gandeste-te ca mai devreme sau mai tarziu ar fi aflat.cum crezi ca s-ar fi simtit el? gandeste-te ca poate e mai bine asa...
sa te sinucizi? de ce? nu are sens! crede-ma! nu merita sa faci asta pentru nimeni si nimic.
incearca sa ii intelegi putin pe parintii tai.nu cred ca au facut asta de placere, nu cred ca nu le-a parut rau.si ma repet:tu nu esti vinovata cu nimic! renunta la ideea asta! vinovatii sunt doar parintii tai.

| Emeraude a răspuns:

Draga mea, dar cu ce te ajuta atat pe tine, cat si pe parintii tai, daca mai aveati un membru in familie pe care nu-l puteati ajuta in niciun fel, dpdv financiar? Mureati de foame impreuna? Poate ca asa a fost sa fie, poate ca lucrurile s-au aranjat in asa fel incat sa va fie bine tuturor, inclusiv pruncului nenascut. Lasa lucrurile asa, timpul a trecut, lacrimile nu pot aduce nimic inapoi, ai grija de tine si de parintii tai, gandeste-te ca fratele/surioara ta este intr-un loc bun, cu mult mai bun decat ceea ce putea avea aici, sunt sigura ca mama ta a suferit mult luand aceasta decizie, nu i-a fost usor, i-ar fi mult prea greu sa stie ca tu o judeci, o invinovatesti, cand ea a vrut doar sa te protejeze pe tine.
Mult succes, pa-pa!

| 80Cris a răspuns:

In primul rand tu nu esti vinovata de nimic! Nici direct, nici indirect. A fost strict decizia parintilor tai! Trebuie sa intelegi asta! Nu inteleg de ce spui si de ce tu esti atat de convinsa ca a fost din cauza ta, a indraznit cumva mama ta sa-ti spuna si sa te bage si pe tine in ecuatia asta? Daca asa a procedat, a gresit enorm, nu ai nimic de-a face cu decizia lor. Sa te omori? Nu exista nici un motiv pentru care sa faci asta, nu vrei sa se spuna despre tine ca ai innebunit, nu? Traieste-ti viata, bucura-te de lucrurile frumoase din jurul tau, ai in preajma oameni care te iubesc, tu iubesti! Trimite-mi un mesaj privat daca doresti!

| vasiledumitru a răspuns:

Nu e vina ta, e vina parintilor ca ei nu doresc sa munceasca mai mult ca sa aiba un nou copil.
Stiu multe familii care is sarace, destul de sarace dar au multi copii.

| Opt1k a răspuns:

Hei nu trebuie sa fi suparata.nu suport cand cineva e suparat! de omorat sa nu te gandesti la asa ceva findca e pacat! nu e vina ta pentru ca m-am ta a facut avort! imi pare rau pentru tine si as vrea sa te ajut dar tot ceti pot spune e ca viata merge inainte desi uneori e foarte neiertatoare! despre mama ta ceti pot spune! mi-e mila de bietul suflet care a fost omorat! sunt cu totul impotriva avortului si inteleg cum te simti.pentru a iesi din aceasta situatie trebuie sa lupti! si eu iubesc copii cred ca la fel de mult ca tine si miar parea rau sa aflu ca a fost omorat unul dar te rog fi puternica si treci mai departe! te pup si iti urez succes!love struck:X:X
alaturi de tine!:X

| michaelj a răspuns:

N-ai tupeu frate sa te sinucizi.

| kanajambe a răspuns:

Dumnezeu ne mai pune piedica din cand in cand sa vada daca, cadem. Si da, in unele cazuri cadem pentru ca vrem sa cadem, din lipsa posibilitatilor, bani, si multe altele.Pacatul nu este al tau, copilul era in burta mamei tale din inconstienta, trebuia sa se gandeasca la lipsa banilor de atunci.Asa facem greseli fara sa gandim si nu ne dam seama. Stai linistita, nu mai exagera.chiar nu e vina ta. Te pup:*

| 3thera a răspuns:

Nu ar trebui sa te simti asa, nu o judeca, stai calma, va trece daca vei avea un 'little talk' cu ea ca sa va ascultati parerile si sa va intelegeti mai bine. oricum nu cred ca e criminala cum zici tu, lipsa banilor e ceva destul de serios.acum tu stii mai bine.happy calma, fi rationala, exista si situatii mult mai rele.Plus vad ca ai o parere foarte.hm.rea despre avort.sunt aproape de acord, dar depinde si de circumstante.Cum am zis, vorbeste cu ea happy.

| maya1311 a răspuns:

Stai linistita tu nu esti vinovata cu numic a fost alegerea lor, dragostea au vr doar pentru u
nu trebuie sa u konsideri u vinovata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cei cu adeavarat vinovatii sunt parinti tai...nu am fost in postura de parinte dar chiar daca as fi as naste un copilas chiar daca aia ar insemna sa nu am eu ce sa mananc... din moment ce Dumnezeu iti face un cadou atat de mare stie ca acela ar putea trai.in fine nu e vina ta asa ca nu te mai gandi la prosti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti prea sensibila, dramatizezi prea mult.Revino-ti! Nu, nu e vina ta, nimic nu il poate aduce inapoi si stai linistita intr-zi vei muri si tu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aaaa si apropo...mai bine ai grija sa nu trebuiasca sa faci si tu unul