| Ralucadrag a întrebat:

Sunt însărcinată...Am o relație de 4 ani cu un bărbat am 21 de ani si mereu M am protejat cu prezervativ iar in ultimul an am luat anticonceptionale mereu regulat plus control la ginecolog imi era frica sa nu aibă reacțiile adverse asupra organismului meu asa ca am mers la 5-6 luni la ginecolog totul era bine dar acum am făcut testul am aflat ca sunt însărcinată cred ca am 3-4 saptamâni menstruația nu mi a mai venit am avut o banuiala in acel moment, deși am luat anticonceptionale nu știu cum e posibil pentru ca nu am uitat nici o pastila.Problema este acum ca prietenul meu mai are un copil el nu își mai dorește alt bebe acum, noi nu suntem căsătoriti.Eu sunt la facultate iar el lucrează abia ii ajut banii sa se ocupe de el datorii si copil ce sa mai zicem de un al doilea.Parintii mei nu il vor pe el pentru ca are un copil nu sunt de acord cu relația noastră si am ajuns sa ii mint ca sa nu mai facă scandal in fine.Eu nu am servici,dar știu sa fac hainute modificări etc mai câștig câte un bănuț pentru mine si facultate iar cu ai mei am o relație f proasta nu ne vorbim nu ma ajuta cu nimic doar stau la ei atât. Ideea este ca nu știu ce sa fac as face avort pe o parte pentru ca tatăl nu il vrea si nici eu nu era planul nostru un copil de asta ne si protejam sunt prea tânara eu inca ma simt un copil,nu ma simt in stare sa fiu mama si nu vreau sa am un copil chinuit sa ii plâng de mila ca nu am ce sa ii ofer,nu suntem căsătoriti, eu sunt la școala, nu am servici el câștiga puțin cat sa ii ajungă si pentru celălalt copil al lui cu tatăl copilului am avut si probleme in ultimii 2 ani situația noastră relația de cuplu nu e chiar pe roz si nu mai vad in el un om de baza din cauza unor episoade din relația noastră desi avem si zile minunate sunt uneori si probleme ..Imi e frica de consecințe.Mereu am visat sa am un serviciu, sa fiu meritata sa am o casa si apoi un copil sa crească in armonie nu vreau sa aibă copilăria pe care am avut-o eu care a fost cea mai urâta perioada am amintirii f neplăcute vreau ca toate sa fie cronologic, cum au fost in cazul bunicilor mei singurele pers cu care am amintirii plăcute Si care mi au arătat ce inseamna dragostea si iubirea atât pentru mine cat si bunătatea si iubirea pe care am văzut-o la ei doi chiar daca au trecut 45 de anii de căsătorie sunt un exemplu pentru mine de respect si iubire. Urmează sa merg la ginecolog sa aflu detalii si sa vad ce fac ...Sunt confuza probabil voi fi judecată dar am nevoie de un sfat, orice

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Buna,
Incearca totusi sa privesti si altfel lucrurile, la rece:

1. Esti la facultate. Nu ai serviciu.
2. Nu te intelegi prea bine cu ai tai.
3. Relatia pe care o ai este aiurea.
4. Esti insarcinata.

Din tot ceea ce vad eu, repet, eliminand toate sentimentele, imi rezulta ca cea mai sigura abordare este avortul si apoi inchiderea relatiei.

Intai de toate, nu ai cum sa cresti copilul. Dupa cum stii (si cu siguranta ti s-a spus la doctor) anticonceptionalele nu sunt 100% eficiente. Exista un mic risc. Nu e chestie sa ratezi sau nu vreuna. Gandeste-te ca ai vomitat poate, sau ai avut diaree, sau chestii din astea, si ai eliminat foarte rapid pastila. Sunt multe cauze, oricum nu conteaza. Acum ai inteles: prezervativ.

Apoi, nu prea ar avea cine sa te ajute cu copilul. El s-ar chinui foarte tare si v-ar chinui foarte tare. In prezent. Poate, in viitor o sa fie o binecuvantare. Dar pe de alta parte, a avea un copil, inseamna:
- sa abandonezi facultatea o vreme
- sa creezi situatii conflictuale puternice in familie
- sa il fortezi pe prietenul tau sa mai accepte un copil
- sa creezi presiune financiara si aceasta sa se rasfranga asupra copilului
- sa fii nevoita sa ii cauti alt tata. Si la varsta aceea nu vei reusi sa faci asta usor, avand un copil.

De departe, consider ca cel mai bine ar fi sa faci un avort si sa te desparti de prietenul ala al tau. In plus ar trebui sa te gandesti si la facultate. Facand toate astea, poti sa iti castigi o independenta financiara si sa incerci sa iti urmaresti visul.

| Ralucadrag explică (pentru cristimihailov):

Foarte adevărat ....ai dreptate

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dragă Ralucuța! Nu fă avort, gindeste te că un copil este un dar de la Dumnezeu, indiferent cit de greu i ti este acum. Roagă te lui Dumnezeu să te ajute, să i ti dea putere să suporti toate greutatile, si să i ti poti creste singură bebelusul, sfatul meu este să nu avortezi, deoarece vei avea toată viata constiinta incărcată de vinovăția că ai omorît un suflet nevinovat. Te asteptăm cu detalii după vizita la ginecolog. Pînă atuni, multă sănătate si Dumnezeu să fie alături de tine.

| Alcyon a răspuns:

Din pacate, metodele contraceptive nu ofera protectie 100%. De asta e bine sa folosesti doua metode in acelasi timp (AC si prezervativ sau metoda coitului intrerupt etc.). Probabil ca depinde foarte mult si de fertilitatea femeii. O femeie tanara insa, are sanse mari sa ramana foarte usor insarcinata (mai mari ca o femeie la 30 de ani de exemplu) si de aceea trebuie sa fie extrem de atenta.

In legatura cu sarcina... E o decizie grea, pe care n-o poti lua decat singura. Daca erai mai micuta (15-16 ani) probabil ca te-as fi sfatuit sa renunti la sarcina, deoarece la varsta asta o femeie nu e suficient de matura si responsabila ca sa creasca un copil si sa-i ofere o educatie potrivita. Nu mai vorbesc de aspectul material. Avand peste 20 de ani totusi, ai posibilitatea de a te angaja, chiar daca la inceput salariul o sa fie destul de mic. Nu mai e nimeni care te-ar putea ajuta? Daca nu parintii, poate vreo ruda sau niste prieteni...

| Mussette a răspuns:

Anticonceptionalele nu asigura protectie 100%. Mergi la un cabinet de planning familial unde vei afla mai multe despre viata de mamica si atunci te vei hotari ce sa faci. Vei afla care sunt riscurile unui avort si ce inseamna viata unui copil. Eu nu te judec, fiindca sunt constienta ca a naste copil in situatia in care esti nu e o alegere usoara.

| Mihailescuioana29 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa pastrezi copilul. Totusi ai o varsta, ai putea sa te angajezi undeva oriunde, unde sa ti se permita sa mergi si la facultate, adica sa ai un program care sa te avantajeze. De ce sa nu lasi un prunc sa vada lumina zilei? Acest lucru il vei avea toata viata pe constiinta. Daca voi doi chiar va iubiti pana la urma va accepta si partenerul ideea, daca nu te iubeste, lasa-l.Ce rost are sa continui o relatie cu un om care nu te iubeste, in plus sa faci si avort din cauza ca el nu doreste. Creste-ti copilul asa cum poti, dar nu ii lua dreptul la viata. In acest copil iti vei gasi alinarea, linistea sufletesca, el te va ajuta sa treci peste obstacolele pe care ti le rezerva viata, el va fi alaturi de tine.Asa vei avea un motiv pentru care sa lupti in viata, sa lupti pentru el. Sper sa faci alegerea corecta.

| Paturik a răspuns:

Un copil este o binecuvantare. O sa il doare si pe el, dar nu fizic. o sa il doara inima. Asa cum poti, cu cat ai trebuie sa il nasti, sa il ingrijesti si indiferent de bugetul vostru educatia nu tine de bani.Nu ai nevoie de bani sa il educi.Invata-l ce este bunatatea, iubirea, invata-l sa ajute oamenii, sa iubeasca natura.Gandeste-te bine.Este un sufletel de om. puppy dog eyes

| TheOne77 a răspuns:

Dupa parerea mea ar trebui sa avortezi sad, pentru ca esti prea tanara, el nu-si mai doreste un copil, cu parinti tai esti certata daca te intelegeai cu ei aveai un sprijin pentru copil, bugetul nu va PERMITE sa cresti un copil! Gandeste-te! Ai un viitor in fata! Un copil e o foarte mare responsabilitate pentru orice mama! Tu inca nu esti pregatita la 21 de ani sa ai un copil, decata sa traiesca chinuit sa nu ai ce sa-i oferi mai bine...intelegi tu... sad

| Ralucadrag explică:

Prietenul meu mai ales insista sa fac avort ...este total dezinteresat de mine acum nici macar nu imi este alaturi iasa cu prietenii merge in mall ca si cum nimic nu s ar fi intamplat.Nu imi acorda atentie cu privire la sarcina mi a zis ca nu e mare vrajeala ce tot ma plang atat merg avortez si in 2 ore sunt ok. Normal el e barbat ...nu isi asuma nici o responsabilitate in caz de avort ceea ce cred ca si voi face avand in vedere cum e situatia i-am zis si lui nu sta el cracit pe o masa indurand chinurile unui avort!