| Iuliana097 a întrebat:

Bună ziua! Se poate pune sterilet dacă nu ești la menstruație?

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Se prefera in timpul menstruatiei din diverse motive (col uterin deschis si moale, sangerari cauzate de montare suprapuse cu sangerarea menstruala, disconfort suprapus cu cel cauzat de crampele menstruale etc.), dar nu este obligatoriu. Unii medici prefera montarea steriletului in timpul perioadei fertile, dar in realitate se poate monta oricand, cu exceptia cazului in care femeia este deja insarcinata.