| alice345 a întrebat:

Buna ziua si scuzati deranjul
Mi s-a intamplat ceva groaznic si mi e frica sa nu fi ramas insarcinata desi am luat Escapelle in termen de 17 ore.
Acum sa va povestesc
In dimineata de 1 ianuarie intre orele 5-6 am facut sex PROTEJAT cu prietenul meu
Dupa ce am terminat
El a mai ramas in mine..desi i am zis sa iasa
A iesit
Si de la oboseala nu s-a uitat la prezervativ
In jur de 15 minute cand da sa l scoata consta ca nu l mai are, ne uitam prin pat..nu era
Si eu simteam ca ma ustura ceva inauntru de la contactul sexual dar nu am bagat de seama
I am spus si lui
Si m-a verificat
Si a ramas in mine.
L a scos cat de repede a putut..eu zic ca nu a stat mai mult de 20 min
Si l a scos cu o cantitate mare de sperma din ce am vazut dar presupun ca ar putea fi si de la mine
Ei bine
M am speriat
Si la 17 ore am luat Escapelle
Un singur comprimat
Am inteles ca doar la Postinor 2 se iau 2
(Nu sunt sigura, poate ma lamuriti)
Apoi mi am calculat aprox data de ovulatie
Eu avand ciclu destul de regulat
Cred ca vine la interval de 29 zile
Mentruatia am avut o pe 16 decembrie
Asta inseamna ca in dimineata de 1 eu eram si in perioada cu fertilitate maxima si probabil am avut si ovulatie
Si mi e super frica...
Pana acum am doar o stare de oboseala, dureri de cap si sanii sunt incredibili de tari
N am avut sangerari sau chestii de genul
Acum
Dupa parerea dumneavoastra? Credeti ca as putea fi insarcinata? Cum stiu ca Escapelle si a facut efectul?
Mai trebuie sa iau una?
N au trecut inca 48 de ore de la contact
Exista pastile abortive? In caz de esueaza? ...cat costa? Cand pot sa le iau?
Are vreo legatura perioada mea fertila sau ovulatia cu faptul ca as putea ramane insarcinata chiar daca am luat pastila?
Cand pot sa mi fac un test de sarcina?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Escapelle sau Postinor ca si alte pastile de a doua zi, au o marja de eroare de 5-6%, care se mareste odata cu trecerea orelor.
Cum erai in plina perioada fertila si ai luat pastila dupa 17 ore, da, sunt sanse sa fii si insarcinata, fiind pastila luata destul de tarziu.
Un test corect de sarcina, poti face numai DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala.
Din pacate, nu mai ai ce face acum, decat sa astepti trecerea timpului si sa te rogi sa nu fii ramas insarcinata.

Daca baiatul si-ar fi cumparat masura corecta de prezervativ, nu riscati nimic. din pacate, cand prezervativul este foarte mare, eset normal sa cada de pe penis.
Data viitoare, spune-i sa cumpere prezervative dupa grosimea cuculetului, ca aia este relevanta la prezervative.

| mihai69 a răspuns:

Nu poți să rămâi însărcinată dacă ai luat Escapelle.
Calmează-te!

| Emilian65 a răspuns:

Daca ai luat Escapelle, este posibil sa nu ramai gravida. Testul de sarcina se face la 21 de zile de la ultimul act sexual. Dar, pana atunci este posibil sa iti vina menstruatia si in aceasta situatie nu prea mai este nevoie de test.

| Andreeush a răspuns:

Daca ai luat escapelle ar trebui sa nu iti faci griji.

| Goete a răspuns:

Nici Escapelle nici Postinol nu sunt jucarii si afecteaza GRAV si organismul tau.
Sunt medicamente facute pentru a ucide.

| Boblobobonti a răspuns:

Stai calma, in procent de 80% nu ai nimic, doar sperietura. si incearca sa scapi de stres, stresul face ca menstruatia sa intarzie.

| DauViata a răspuns:

In cazul in care ești însărcinată eu te sfătuiesc să păstrezi copilul.

Avortul este o capcana care te face sa crezi ca scapi de o problema, când de fapt fugi de o binecuvântare iar asta te va afecta toată viața.
Avortul a fost inventat de oameni fără scrupule, care nu au nicio remușcare daca ucid un copilaș - acesta are suflet din momentul conceperii.

Să ne auzim cu bine!