| GotenKs18 a întrebat:

Buna ziua TPU! Cat de sigure sunt testele de sarcina? ce imi recomandati sa cumpar pentru prietena mea? Am facut-o neprotejat acum 2 zile si am inteles ca trebuie sa astepti 3 saptamani pentru a face testul de sarcina.Nu am ejaculat in ea si am inteles ca riscul pentru o sarcina este mai mic din lichidul acela preejaculator si ea are menstruatie neregulata si am inteles ca ar fi si asta un factor pentru care ovulatia se face mai greu.Intrebarea mea ar fi, trebuie sa astept minim 3 sapt de la ultimul contact pentru a face testul? (si intreb pentru ca nu vreau sa il faca prea devreme si sa fie rezultate aiurea)Iar daca va merge la un control la ginecolog, ce trebuie sa faca? Sau la control ii va spune absolut orice chiar si daca este insarcinata sau nu? Si cam dupa ce perioada se poate depista o sarcina la ginecolog? In sensul ca daca pentru teste trebuie asteptat 3 sapt la ginecolog e la fel? sau se poate mai devreme? Multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, trebuie sa astepti minim 3 saptamani pentru primul test si sa-l faca din urina de dimineata. iar daca este negativ, sa-l mai repede dupa 3-4 zile tot din urina de dimineata. Asa, va obtine o siguranta de cam 98% (daca ambele teste sunt negative).
la consultatie ginecologica pentru confirmare/infirmare sarcina trebuie sa mearga la minim 5 saptamani de la contactul sexual. Ii va spune ginecologului ca banuieste o sarcina, ii va spune ce teste a facut si care este rezultatul lor (un nou test este obligatoriu in dimineata consultatiei) si va face, pe langa consultatie si ecografie. Siguranta ecografieie este de 100% daca au trecut cam 30 de zile de la contactul sexual.
daca vrei un test mai devreme, poate face dupa 17-18 zile de la contact un test de sange care se numeste gonadotrofin corionica umana (se lucreaza aproape la orice laborator)

| GotenKs18 explică (pentru Brigaela):

Am uitat sa mentionez in intrebare un test la ginecolog mai complex cam cat costa? Daca poti sa imi dai un pret cu aproximare.Merci anitcipat!

| Brigaela a răspuns (pentru GotenKs18):

Nu exista un test la ginecolog. Ginecologul face consultatie (care poate fi gratuita cu trimitere de la medicul de familie si in policlinica sau poate costa intre 50 si 200 de lei la un cabinet particular) si ecografie (care poate costa, intre 50 si 250 de lei). depinde mult de medic, de oras, de alti factori

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poți face primul test după 7 zile de la contact, dacă este sarcină anticorpii sunt formați și homonul sarcinii prezent!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Este recomandat sa astepte sa treaca 14 zile de la ovulatie sau sa astepte sa vada daca ii intarzie ciclul menstrual. Cel mai devreme poate incerca sa faca un test de sarcina la 7 zile de la momentul ovulatiei. Nu uita insa ca un test de sarcina facut asa de devreme si care a iesit negativ nu este absolut sigur ca este negativ, el trebuie repetat si dupa ce ai observat o intarziere a menstruatiei.
Te pup!

| costinel1991 a răspuns:

Nu stiu ce atatea griji chiar nu inteleg, odata ce nu ti-ai dat drumul ce tot atata frica? nu are cum sa ramana daca tu esti sigur pe ce faci. chestia cu lichidul acela inainte e pufuleti cu surprize nu are cum sa ramana sun cazuri foarte rare cine stie in ce moduri.