caramela
Întrebare recomandată | caramela a întrebat:

Buna ziua tuturor:)
rasfoind presa, am dat peste un link destul de interesant in opinia mea, avand in vedere ca minorele isi incep la varsta frageda jocul erotismului si al sexualitatii.
atasez un link, poate vor citi si vor intelege ca nu e de gluma cu asa ceva la varsta frageda.
http://www.evz.ro/......60216.html
O zi buna tuturor:)

44 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Astea nu vor intelege niciodata ca sexul e pentru adulti.

| caramela explică (pentru mgtow):

Bunahappy
nu zice nimeni sa iti incepi viata sexuala la 30 de ani, dar parca si la 11 ani este destul de strigator la cer.
dar asta este tineretul si nu il vom putea schimba atata vreme cat ai lor parinti ii lasa in voia sortii.
O zi bunahappy

| mgtow a răspuns:

Pe o parte ma mandresc ca mi-e scarba de ele la cate fac, nu e de mirare ca burlacii au motivele lor sa nu aiba femeie.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ce să te faci cu creierul lor îngust!
Pentru ele sunt o concurență.
Pa, pa

| caramela explică (pentru Legiuitoarea):

Bunahappy
multumesc pentru raspunshappy
poate daca ne-am implica mult mai mult, poate din cei 100 de minori care vor citi aceste link-uri, poate la 10-20 de minori tot le ramane ceva in cap..incercam si noi.
O zi frumoasa sa aihappy

| wolder a răspuns:

Sa subliniem ca tocmai in articol spune ca:

Adolescentii sunt bombardati cu sex la televizor, internet, in reclamele stradale. Vrei sa vinzi un biscuite, reclama e cu sex. Ce dracu sa mai priceapa si adolescentii? Fac si ei ce vad! - chiar ce a declarat doctorul.

Iti trebuie putina minte, cum sa te lasi muscata / sa musti in halul ala?
si inainte sa faci ceva NOU, zic si eu c-ar trebui sa te informezi destul. Destul nu inseamna PE NET, ci la UN MEDIC, care logic iti va spune ca ceea ce vrei sa faci este total gresit.

| caramela explică (pentru wolder):

Buna si multumesc pebtru raspunsul tauhappy
adevarat, foarte adevarat, dar si copilul ar trebui sa stie sa aleaga ce e bun si ce nu, iar cu ajutorul mamei(ceea ce nu pprea se vede) ar avea un pplus de cunostinte, dar cum sa isi intrebe mama daca ea, la 10 ani vrea sa aiba iubit? iar la 11 deja are o relatie sexuala? avand varsta frageda, nu indraznesc sa meraga nicaieri sa se intereseze si actioneaza fara sa gandeasca.
O zi bunahappy

| SaveTheNature a răspuns:

Parintii care isi educa bine copii, nu au parte de astfel de probleme. Treaba e cat se poate de simpla.

| caramela explică (pentru SaveTheNature):

Bunahappy
corect..foarte corect.dar sa stii ca mai conteaza si de copil.dar marea vinma o port parintii.
O zi bunahappy

| OnuOnulică a răspuns:

Mie nu mi se pare normal ca la 15 ani sa nu mai fi virgina.
Dumnevostră la ce vârstă ne recomandati?

| caramela explică (pentru OnuOnulică):

Bunahappy
si multumesc pentru raspuns
eu nu recomad nimic. minorele trebuie sa constientizeze ca nu ttotul se rezuma la sex si inca de la 11 anistraight face e strigator la cer, ca mama sa coitesc ca fetele de 10 11 ani au deja o relatie sexuala la activ..se pare ca e ceva normal? daca nu pot astepta pana la 18 ani, ar fi totusi bine ca barsta sa depaseasca 16 ani cand se apuca de asa ceva..cu toate ca nici 16 ani nu este varsta ideala..trist este ca parintii nu se implica, asa ma face sa cred.
O zi frumoasa sa aihappy

| caramela explică (pentru Azµre):

Bunahappy
pai despre asta vorbim, numai ca pozele alea nu prea au ce cauta in aceasta discutiewinking
multumesc pentru raspuns
O zi frumoasa sa aihappy

| Fatamuntilor a răspuns:

Intesant linkul, Caramela!
Din cate vad eu sexul la varste mici a ajuns o,, moda'', nu esti primit in,, gasca '' daca nu faci sex cat mai devreme.Dar la 11 mi se pare strigator la cer.Ma intreb ce zic parintii acelor copilasi cand isi vad odrasele in asemenea situatii?

| caramela explică (pentru Fatamuntilor):

Buna Angy si multumesc pentru aprecierehappy
am impresia ca unii parinti nu se intereseaza destul de soarta fetelor minore si merg pe increderea lor, dar ca mama ma intreb. oare cand vezi atatea mizerii la tv/ziare etc, nu te intrebi si nu iti pui intrebarea ca s-ar putea ca si fiica ta sa fie in asemenea situatie? chiar goana dupa bani au luat mintile unor mame si devin inconstiente? chiar ca este strigator la cer.
O zi bunahappy

| R0R0 a răspuns:

Interesant.
Nici eu nu sunt de acord cu aceste relatii

| ywar a răspuns:

Eu rupeam cartea la varsta lor si astia se pipaie prin parcuri si stau in pozitii care mai de care mai indecente pe bancile din parcuri, gradini.
Oricum, felicitari pentru post - poate ii mai trezeste acest semnal de alarma.
As spune doar ca unii dintre ei sunt ingrozitor de teribilisti si se cred maturi daca fac asta. Fals!
Cand suntem copii, vrem sa fim maturi. Cand am ajuns la maturiate am vrea sa ne intoarcem in trecut la pura si nevinovata adolescenta.
Conteaza educatia fiecaruia, conteaza nivelul de cunostinte minime in ceea ce priveste viata sexuala, conteaza cat de mobilat la etajul superior esti si lista poate continua.
As fi fericit daca unii dintre ei ar mai citi si ar lua aminte. Educatia se face e Facebook, asta-i de baza.
Multumim! 10 +

| caramela explică (pentru ywar):

Buna si multumesc pentru contributia tahappy
este foarte adevarat ca noi, cei mai maturi, nici nu gandeam la asa ceva, iar eu la 16 ani inca dormeam cu mama, fara sa super pe cineva, cred ca marea vina o poarta mamele care ofera totul copiilor, pleaca peste granite in castigarea banului, dar uita ce este cel mai important.
banul nu inlocuieste dragostea si grija unei mame! dar vad ca majoritatea copiilor, prefera sa aiba parintii afara pentru ca asa ei isi fac de cap..ar fi un subiect amplu pentru dezbatere.
O zi bunahappy

| Malinutza99 a răspuns (pentru caramela):

Pai, ai dreptate. In ziua de azi, din cauza crizei financiare, parintii ( in special mamele ) pleaca in strainatate pentru a le oferi copiilor un trai mai bun, dar nu-si dau seama cat de mult ii poate afecta lipsa mamei. Degeaba ii lasa cu bunicul sau cu bunica! Acestia nu pot inlocui o mama, nimeni nu poate si, pana la urma, bunicii au si ei o varsta si nu pot fugi toata ziua dupa copii. Pe strada mea, locuieste o fata care inainte era foarte cuminte, buna si invata foarte bine, insa de cand mama ei a plecat in Spania si a lasat-o cu bunicii, a devenit alta. A inceput sa fumeze, fuge de la scoala, iar iubitul vine la ea acasa in fiecare zi. Asta mi se pare o nesimtire. Iar cel mai rau este ca acum o respinge pe mama ei, s-a distantat de ea, iar bunica ei, de fiecare data cand aceasta face ceva rau o acopera si nu spune nimanui. O zi buna si tie!

| Alcyon a răspuns:

Parintii lor probabil sunt plecati in Spania sau mai stiu eu pe unde iar copiii lor isi fac de cap, ca n-are cine sa-i supravegheze. Din pacate, in conditiile astea, educatia ti-o face mass-media, care promoveaza toate prostiile. Bine-ati venit in epoca minunata a tehnologiei si a pornografiei fara limite. Cu doar un click, poti accesa orice site.

| caramela explică (pentru Alcyon):

Bunahappy
este adevarat ca mass media are un impact puternic vizual in opinia adolescentului si faptul ca se promoveaza foarte mult persoane non valori, face ca fetitele din ziua de azi sa isi doreasca sa ajunga precum Moni/Dragusanca etc.
si iar ii gasesc de vina pe parinti..de ce nu vorbeste cu fiica lor de la 10 ani despre CM/BTS SI LISTA POATE CONTINUA..doar aducandu-le la cunostinta efectele negative ale acestui "sport" putem sa aducem fetitele pe linia de plutire.
O zi bunahappy

| fuzzer a răspuns:

Frumos din partea ta ca incerci sa aduci la cunostina unora aceste subiecte de o importanta vitala, as spune eu.

Insa, daca 2 indivizi se hotarasc sa se "joace", indiferent de varsta lor, sa aiba si 10 ani, este strict problema lor, parintii chiar nu mai au ce face, acest fenomen cu sexualitatea este in floare, tine si de copil, sa se auto-educe, cand parintele i-a explicat multe lucruri, copilul trebuie sa aleaga.

Multi pot spune ca nu este normal asa ceva, dar chestia asta e de natura personala, si oricate mesaje s-ar pune pe TPU, efectiv, nu vor da rezultate.Caci, doar oamenii ce au capul pe umeri se uita, si chiar citesc mesajul respectiv, in rest, e doar de decor.

| caramela explică (pentru fuzzer):

Bunahappy
multumesc pentru aprecierehappy
faza cu 2 indivizi este adevarata, ce vor ei sa faca e treaba lor, dar ca la 10 11 ani deja sa ai relatii sexuale, chiar este un dezastru, tocmai ca unii parinti nu se implica, lasa copilasul pe mana oricui, ei pleaca in afara granitei dupa munca si de copil cine are grija? rezultatul? unul dezastruos.
nu incerc sa ies in evidenta cu nimic, dar totusi poate unii din acesti minori vor citi si vor fi cu bagare de seama..si mult mai atenti
O zi bunahappy

| LineGuide a răspuns:

E destul de interesant ce gasim aici, dar totusi parerea mea este ca de multe ori nu dorinta, nu necesitatea, nu neinformarea, ci prostia duc la asemenea gesturi. Cum sa crezi ca daca musti o fata sani pana la sange o sa-ti provoci placere? E o mare prostie sa crezi ca oricui ii place durerea, nu vorbim de masochisti, pentru ca ei sunt cu treaba lor.
Mult noroc, si multumesc pentru informatii!

| SpitalulDeGlumeti a răspuns:

Nimic nou sub soare, poti sa atasezi mii de linkuri ca ele fa tot ce le dicteaza pasarica, ca asa gandesc unele in ziua de azi, cu pasarica nu cu capul

| caramela explică (pentru SpitalulDeGlumeti):

Bunahappy
asa o fi, totusi incercarea mea nu strica si nu dauneaza nimanui. poate poate.
e strigator la cer ce se intampla in ziua de astazi
O zi frumoasa sa aihappy

| IonutCG90 a răspuns:

Bună. Eu zic că trebuie să fie +18 ani. Masturbarea aprobată și ca minore dar sexul cu un baiat inacceptabil. Mi se pare o crimă, un lucru grav happy.

| caramela explică (pentru IonutCG90):

Multumesc pentru raspunsul tau, asa gandim noi, si asa gandesc cei care au capul pe umeri.
Numai ca o parte din adolescenti au felul lor de a gandi.
Si partea proasta este ca iau partea sexului ca pe o competitie.
O zi bunahappy

| IonutCG90 a răspuns (pentru caramela):

Da, cunoscusem acum câțiva ani un cuplu foarte fericit soț și soție de prin Brăila, aveau împreună o fetiță frumoasă. Îmi povestea dânsa că ea l-a așteptat pe ALESUL și n-a întârziat să apară. Prima ei noapte de "amor" s-a epuizat pe când avea 21 ani! Îmi poveste un lucru absolut cotidian și îngrijorător și anume faptul că majoritatea fetelor(care cu siguranță nu vor fi niciodată FEMEI)îi spunea gen: "hai fată distrează-te, viața e scurtă, nu se merită să te păstrezi pentru nici unul, bărbații sunt porci" Și ea a ignorat cuvintele lor murdare și a avut de câștigat enormhappy. FEMEIE=Cuvânt sfânt, greu greu tot mai greu de atins în ziua de astăzi. Mersi la fel happy

| usuk a răspuns:

Hey
generatii tot mai inculte, tot mai indepartate intelectual, de nu stii ce sa faci, sa plangi sau sa razi; eu unul rad, deoarece mi se pare hilar acest gen de prostie "mai nou aparuta"; aceasta naivitate inimaginabila, greu chiar si mie imi vine sa cred, dar asta este; Asemenea lucruri li se intampla celora care merita
-pun pariu ca daca ar mai fi citit ceva, ceva si nu ar fi stat si cate 8 ore pe FB, [mizeria umana, totalitatea ipocriziei si prostiei de pe internet in cea mai pura forma] cu siguranta nu s-ar fi ajuns aici
o zi buna si tie

| caramela explică (pentru usuk):

Buna si multumesc pentru raspunshappy
este adevarat ceea ce afirmi tu, si cine sunt vinovati de toate astea? nu parintii? oferindu-le totul pe tava la varsta frageda, ii imping spre desfrau, si constat cu stupoare, ca acesti copilasi, nu au copilarie/nu stiu sa se joace/stau in casa cu tableta in mana si uita sa isi traiasca copilaria jucandu-se..tris dar foarte adevaratstraight face
O seara bunahappy

| usuk a răspuns (pentru caramela):

Parintii incearca, prin niste tentative lamentabile, sa le ofere copiilor ceea ce nu au avut ei; asa se face ca unele odrasle au iphone 4 la 10 ani[wtf!?]; si da, sunt invidios cand mai vad la mine in scoala copii de clasa 5 cu ditamai galaxy S3, ca abia il tin in mana, jucandu-se felurite jocuri; eu la varsta lor[nu prea indepartata] jucam fotbal in curtea scolii si fugeam toata pauza de nebun[lol]
parintii au o parte din vina, asta, deoarece ei nu stiu sa spuna "nu"; dar si in mare parte, deoarece au uitat cu totul de educatia celor mici si implicit de timpul[aproape nul] acordat lor
poate ca nu e un lucru bun pentru ei, dar cu siguranta e un lucru bun pentru mine

| BlueViP a răspuns:

E trist...

| caramela explică (pentru BlueViP):

Bunahappy
foarte trist...straight face
cu toate ca statisticile sunt grave, nimeni nu ia atitudine.straight face

| Malinutza99 a răspuns:

Pai... sincer, eu cred ca fetele din ziua de azi isi incep prea repede viata sexuala. La 11 ani, in loc sa se joace cu papusile, se gandesc la baieti. Cat de indragostite pot fi ele la 11 ani?

| caramela explică (pentru Malinutza99):

Bunahappy
si multumesc pentru raspuns
nu cred ca dragoste le impinge pe aceste fetite la sex, pura curiozitate si indemnul mass mediei, care nu face altceva decat sa promoveze scandaluri ci iz sexual ziua in amiaza mare...asta este educatie? imi venea sa sparg televizorul cand se certa Leo cu acea blonda..Loredana..asta e.
baietii incearca/fetele cedeaza.
O zi bunahappy

| diaadb a răspuns:

Da deja mi se pare de-a dreptul absurd. Pot fi foarte multe riscuri, este o joaca STUPIDA. chiar nu inteleg, ar trebui sa se faca ceva. Totusi 11 ani?! este o varsta frageda, o varsta unde ar trebui sa fi copil. Deja asta e o moda, un trend. Daca faci sex cat mai repede esti cool. Nu mi se pare normal...

| bbydeea317 a răspuns:

Buna ziua si tie! De vina pentru toate lucrurile ce se intampla tinerelor domnisoare incepand cu varste de 11, 12 ani, nu este din vina lor.
In primul rand, consider responsabila o mama pentru tot ceea ce i se intampla fiicei ei. Din pacate azi rolurile educative nu le mai au mamele, ci prietenele fetelor, iar dupa ce se intampla ce se intampla, mamele se trezesc sa sara cu gura. De ce ca mame nu-si initiaza fetele in aceste taine ale vietii? De ce unei fete de 10-11 ani nu i se explica clar si tare ce este menstruatia, cum functioneaza aparatul genital feminin, de ce ne vine de fapt ciclul in fiecare luna, ce este un ovul, ce este un ovar, ce este acela uterul, cum trebuie sa ne stergem atunci cand mergem la toaleta, si cum trebuie sa ne protejam de bacterii. De ce mamele din ziua de astazi nu au curajul sa le spuna fetitelor lor toate lucrurile astea? Ce e asa rusinos? Sau 11-12 ani e o varsta mica pentru a afla ce e acela ciclu, etc? E mica, intr-adevar, foarte mica, dar nu pentru informatie. Daca asta consideram, ne putem astepta relaxat ca fetita sa vina acasa cu rani pe sani, in loc de zgarieturi pe coate si genunchi, si atunci ne sare mustarul, dar cand a fost vorba de comunicare, am fost ocupate cu telenovelele.
De ce unei fete de 14 ani nu i se explica de catre mama ce e ala un vagin, ce e ala un penis, cum functioneaza aparatul reproductiv feminin si masculin, ce inseamna un act sexual, ce inseamna un orgasm, ce inseamna sperma, ce e aia ejaculare, ce e ala lichid seminal? De ce? Pentru ca sunt prea mici, nu? Si atunci fata vine acasa cu un copil in burta, in loc de fluturi in stomac.
Invatati sa comunicati cu fetele voastre pana nu o iau pe drumuri gresite cautand raspunsuri pe forumuri si in prietenele mai mari, asa zisele prietene care le vor "binele".

| caramela explică (pentru bbydeea317):

Bunahappy
din pacate cam asa se procedeaza..isi lasa fetele de izbeliste si apoi cauta un vinovat..ne stiind ca primul vinovat este chiar ea, mama...de ce? pentru ca nu are timp sa explice copilului ce si cum/amana in fiecare zi aceasta conversatie zicand: ai timp sa afli..si uite unde ajung scumpele lor fetite..de
ce institutia scolara nu se ocupa cu asa ceva? de ce nu se introduc ore de educatie sexuala si tot ce implica aceste "jocuri" care fetele le iau in gluma si apoi se trezesc ca le creste burtica? de ce nu sunt psihologi in scoli?
sunt multe intrebari fara raspuns.
O zi frumoasa sa aihappy

| MicSiRau a răspuns:

Caramela, raspunsul ar fi simplu pentru mentalitatea copiilor din ziua de azi pentru ca pana la varsta de 18 ani cel putin sunt copii, sau asa ar trebui sa fie, dar din nefericire ei vor sa isi inceapa viata sexuala de la o varsta atat de frageda din cauza anturajelor, a internetului pentru ca au acces la atatea informatii care multi dintre cei trecuti de 20 si ceva de ani nu aveau la varsta lor, si nu avem cum sa impiedicam acest fenomen deoarece cam 90% din copii au acces la internet,iar cam de acolo pleaca totul. Daca nu au niste parinti langa ei sa vorbeasca deschis, sa le explice ceea ce se poate intampla,sa le spuna riscurile ce implica un contact sexual un copil se lasa dus de val foarte repede,in special fetele,pentru ca baietilor le e mai usor. Daca un parinte incearca sa isi controleze copilul,ii impune anumite chesti, sau eu stiu ce altceva mai face, nu poate prevenii ceea ce va urma, pentru ca un copil ceea ce ii spui sa nu faca, exact aia va face.Lipsa de comunicare parinte-copil duce la astfel de probleme, iar acei copii cand vor ajunge la varsta cand vor putea gandi cu adevarat, le va parea rau dar atunci va fi prea tarziu. Nu stiu care ar putea fi rezolvarea acestei probleme dar cred ca in urmatorii cativa ani va denegera si mai rau problema.Iar un sfat pentru parinti. Discutati cu copii vostri mai mult despre astfel de probleme daca nu vreti un nepotel inainte de termen sau sa nu vi se imbolnaveasca copii, pentru ca vad aici sute de copii care sunt prea putin informati despre viata sexuala. Si nu, nu e o rusine ca sa vorbesti cu propriul tau copil despre sex.

| caramela explică (pentru MicSiRau):

Bunahappy
si multumesc pentru raspunsul tau
total de acord ..lipsa de informare, si aici iar bag si dau vina pe mama, pentru ca nu aduce in discutie cu fiica ei de la 10 ani tot ce inseamna, CM/BTS si tot ce implica sportul "national" numit sex
nu poti pleca in strainatate si sa iti lasi fata pe mana cui? a unor bunici varstnici? o matusa? nu, nu as proceda asa.dar nu putem judeca toti la fel, iar in ziua de azi, tot ce zice un parinte e rau, tot ce zice minorul are dreptate asa este in opinia minorului
O zi frumoasa sa aihappy

| Georgescu_Andrei_1990 a răspuns:

Ba eu votez ca de la 13-14 ani e bine sa incepilaughing la baieti eu asa ziclaughing la fete nu stiu alea nu m-ai conteazatonguelaughing

| caramela explică (pentru Georgescu_Andrei_1990):

Bunahappy
fiecare gandeste in felul lui. daca asta e gandirea ta, o pot eu schimba? nu...
O zi bunahappy

| lulu21 a răspuns:

Deci eu nu sunt din Romania iar la mine in tara e cu totul altfel.Adescentii care si-au inceput viata sexuala sunt de la 14 ani si mai mult, multe fete nasc doar din cauza unui viol dar asa nu au fost cazuri ca o copila sa-si fi inceput viata sexuala la 11ani.